szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor a héten azt mondta, hogy számunkra nem probléma rubelben fizetni a gázért. Az Európai Bizottság elnöke szerint viszont probléma.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Ha Magyarország rubellel fizetne az orosz földgázért, azzal megsértené az Európai Unió Oroszországgal szemben hozott szankcióit – jelentette ki Ursula von der Leyen a CNN tudósítása szerint.

Az Európai Bizottság elnöke ezt az után mondta, hogy Orbán Viktor azt mondta a héten, hogy ha az oroszok rubelben kérik a gáz árát, akkor nem okoz számunkra nehézséget abban fizetni. (Oroszország az általa barátságtalannak minősített országoktól – így az EU összes tagországától – rubelben kéri a földgáz árát.) Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pedig korábban azt mondta, hogy a rubelelszámolással kapcsolatos orosz igény a Gazprom és az MVM leányvállalatai közötti szerződést érinti, a felek pedig tárgyalnak egymással, a részleteket pedig csupán ezt követően ismertetik. Szerinte az EU-nak nincs köze a gázszerződéshez. A külügyminiszter így nem zárta annak a lehetőségét, hogy Magyarország a jövőben rubelben fizesse ki Oroszországot a gázért. Magyarországnak legközelebb május végén kell fizetnie Oroszországnak.

Szijjártó korábbi nyilatkozatában nem csak arról beszélt, hogy az EU-nak szerinte nincs köze a két fél közötti szerződéshez, hanem arról is, hogy a magyar kormány pedig nem támogatja azt sem, hogy az Unió állásfoglalást fogalmazzon meg a földgázimporttal kapcsolatban. Továbbá Magyarország azt is ellenzi, hogy az EU szankciókkal sújtsa az orosz energiahordozókat. Ennek ellenére az Európai Parlament ezzel kapcsolatos határozatát a Fidesz EP frakciója is elfogadta.

Oroszország Ukrajna elleni inváziójáról folyamatosan frissülő közvetítésünkben számolunk be: 

Zelenszkij szerint Mariupolban minden utcában az van, mint Bucsában, Japán is szankciókat jelentett be - percről percre a háborúról

Az ukrán elnök szörnyű állapotokról számolt be Borodjankából, az EU után Japán is az Oroszországból származó szén importjának csökkentését jelentette be. Ausztrália elküldte az első három páncélozott járművet Ukrajnába, az Egyesült államok hajóépítő céget szankcionál. Kövesse velünk a háború eseményeit.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!