szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

56%: ennyivel nyerne a vasárnapi elnökválasztás második fordulójában Franciaország jelenlegi köztársasági elnöke. A párizsi üzleti lap, a Les Échos a friss közvélemény-kutatás kapcsán azt írja, várhatóan sem a szerdai tévévita, sem az az ügy nem befolyásolja az eredményt, amelyet az OLAF derített fel.

56-44 arányban biztosan nyerheti az elnökválasztást Emmanuel Macron az OpinionWay-Kea Partners közvélemény-kutató szerint. A Les Échos által megrendelt felmérés szerint múlt péntekhez képest Macron elnök javított pozícióján.

Mi hozta meg a kedvező fordulatot? Az, hogy a harmadik helyen végzett baloldali jelölt híveinek többsége egyértelműen Macronra akar szavazni. Jean-Luc Mélenchon alig maradt el Marine Le Pentől az első fordulóban: 23, illetve 22%-ot szereztek. Minthogy Marine Le Pen kijátszotta a szociális kártyát, ezért abban bízott, hogy a baloldal elégedetlen szavazói inkább őt támogatják majd, mint Macront. A közvélemény-kutatás szerint a baloldali szavazók mindössze 26%-a támogatná a szélsőjobboldali Marine Le Pent, míg Macron elnököt 40%.

A választópolgárok döntő többsége már elhatározta, hogy kire szavaz. Az elnökjelöltek televíziós vitája, amely 2017-ben fontos tényező volt, ezúttal kisebb szerepet játszhat. Öt éve a fiatal Emmanuel Macron még sok francia számára szinte ismeretlen volt, most viszont úgy mutatkozik meg a választópolgárok előtt, mint kipróbált válságmenedzser. A gazdasági problémákat éppoly biztosan kezeli, mint a diplomáciaiakat. Macron rendszeresen tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, akit megpróbál rábeszélni a békére – eredménytelenül. Marine Le Pen, aki egyértelműen Putyin jelöltje volt a múltkori választáson, most igyekszik elhatárolódni az orosz elnöktől. Elítélte Putyin agresszióját Ukrajna ellen, de a kapcsolatok javítását sürgette a NATO és Oroszország között „a háború után”.

Marine Le Pen járt nemrégiben Budapesten, ahol több mint 10 millió eurós hitelt kapott az MKB Banktól.

A szélsőjobboldali jelölt programjáról a Les Echos azt írta , hogy az lényegében a frexitet készíti elő, vagyis Franciaország kilépését az Európai Unióból.

Marine Le Pen sikkasztási ügye

Szombaton este tette közzé a Mediapart francia portál az OLAF jelentését, amely szerint a szélsőjobboldali elnökjelölt és párttársai jogtalanul vettek fel mintegy 620 ezer eurót, amíg az Európai Parlament képviselői voltak. Az OLAF szerint a szélsőjobboldali francia mozgalom uniós parlamenti képviselői fiktív szolgáltatásokat számláztak éveken keresztül.

A Le Pen család egy szilvesztert is az uniós parlament költségén ünnepelt még 2016-ban. Jean-Marie Le Pen (a jelenlegi szélsőjobboldali jelölt édesapja, aki a mozgalom korábbi irányítója volt) 129 palack bort és pezsgőt számlázott az uniós parlamentnek. Ebből 113 palackot a Le Pen család egyik kastélyába szállítottak szilveszter előtt.

Húsvét hétfőn Marine Le Pen visszautasította az OLAF jelentését. Arról panaszkodott, hogy azt vele még nem ismertették. A Mediapart szerint március 11-én a francia hatóságok már megkapták az OLAF-jelentést, de a választási kampány idején nem lépnek fel az egyik jelölttel szemben.

Szerdán lesz a televíziós vita a két elnökjelölt között. Macron és Le Pen között markáns különbség van: az elnök egyértelműen Európa-párti, míg a szélsőjobboldali jelölt szuverenista. A vasárnapi választást az is befolyásolhatja, hogy hányan mennek el szavazni. A Les Échos által ismertetett közvélemény-kutatás szerint több mint 70%. Ez kevesebb, mint öt évvel korábban, de elég lehet ahhoz, hogy Macron elnök újabb öt évet kapjon az Élysée palotában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!