Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Miközben Peking továbbra is nyilvánosan támogatja Oroszországot, és többször is illegálisnak nevezte a nyugati szankciókat, a The Washington Post idéz egy kínai tisztviselőt, aki a két ország közötti legutóbbi megbeszéléseket "feszültnek" nevezte. A jelentés szerint Kína igyekszik fenntartani erős kapcsolatait Oroszországgal, miközben el akarja kerülni, hogy szankciókkal is sújtsák.

Egy, a megbeszéléseket közvetlenül ismerő pekingi forrás eközben arra utalt, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök kormánya nem hajlandó korlátlan segítséget nyújtani Moszkvának az ukrajnai inváziót követően. "Kína világossá tette álláspontját az ukrajnai helyzettel és az Oroszország elleni illegális szankciókkal kapcsolatban – mondták. – Megértjük (Moszkva) szorult helyzetét. De nem hagyhatjuk figyelmen kívül a saját helyzetünket ebben a párbeszédben. Kína mindig a kínai nép érdekében fog cselekedni."
Ez napokkal azután történt, hogy Antony Blinken amerikai külügyminiszter azt mondta, az Egyesült Államok nem látott "szisztematikus erőfeszítést" Kína részéről, hogy segítsen Oroszországnak kijátszani a szankciókat – sem jelentős katonai támogatást Kína részéről Oroszországnak. Tekintettel arra, hogy Oroszország számára milyen fontos a Kínával való stratégiai kapcsolata, a Kremlben elkerülhetetlenül aggodalomra ad okot a Moszkvának nyújtott pekingi támogatás korlátozására utaló bármilyen utalás.