szerző:
Margaritisz Szhínasz - Marija Gabriel
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság és az uniós tagállamok e közös erőfeszítései ugyanazt a célt szolgálják: folyamatos tanulást és oktatást biztosítani minden tanuló számára, tartózkodjanak akár az EU-ban, akár Ukrajnában, továbbá EU-szerte segíteni az oktatókat abban, hogy a lehető legjobb körülmények között taníthassanak. Margaritisz Szhínász és Marija Gabriel vendégcikke a menekültek oktatásához nyújtott segítségről, feladatokról.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Azóta, hogy február 24-én megkezdődött Ukrajna orosz megszállása, több mint 6,5 millió ukrajnai polgár keresett menedéket az Európai Unióban. Többségük iskolás korú gyermekekkel érkező nő, aki kénytelen volt hátrahagyni ingóságait, szeretteit és stabil életkörülményeit.

Ukrajna közvetlen szomszédaiként és szövetségeseiként tudjuk, hogy nekünk, európai uniós polgároknak egyedülálló felelősségünk van a segítségnyújtásban.

A válság első pillanatától kezdve arra törekedtünk, hogy az ukrán gyermekek és családok úgy érezzék, szeretettel fogadják őket az EU-ban.

Önkéntesek milliói ezért nyitották meg otthonukat a menekültek előtt, illetve tanúsítottak irántuk szolidaritást az első naptól kezdve.

A szolidaritás legkézenfekvőbb megnyilvánulása az volt, hogy az EU – fennállása óta első alkalommal – életbe léptette az átmeneti védelemről szóló irányelvet, amely révén azonnali védett státuszt nyújthatunk a háború elől menekülő polgárok millióinak.

A védett státusz része az oktatáshoz való jog: az Ukrajnából származó, 18 év alatti és ideiglenes védelemre jogosult valamennyi menekültnek joga van ahhoz, hogy oktatásban és képzésben részesüljön az EU oktatási rendszerében. Idetartozik a kora gyermekkori nevelés, az általános és középfokú oktatás, valamint a szakmai alapképzés.

Közös felelősségünk volt biztosítani, hogy oktatási rendszerünk képes legyen rövid időn belül ilyen sok gyermeket befogadni. Sikerült garantálnunk minden tanuló és oktató zökkenőmentes befogadását. Nem utolsósorban azért, mert tudjuk, hogy a menekült gyermekek számára létfontosságú a stabil napi rutin és a más gyermekekkel való közvetlen kapcsolat. Különösen fontos, hogy a traumatizált gyermekek iskolatársaikkal együtt részt vehessenek a tanulási folyamatban, valamint hogy megfelelő oktatási stratégiákkal támogassuk fejlődésüket.

E tekintetben két jelentős kihívással kellett szembenéznünk: a legtöbb esetben a gyermekeknek el kell sajátítaniuk a fogadó ország nyelvét ahhoz, hogy részt vehessenek az oktatásban. Ugyanakkor lehetőséget kívánunk nekik biztosítani arra is, hogy ápolják anyanyelvüket és életben tartsák kultúrájukat.

Tisztában vagyunk azzal, hogy az ukrán gyermekeknek és fiataloknak továbbra is kapcsolatban kell maradniuk az ukrán tantervvel, tananyaggal, valamint az ukrán nyelvvel ahhoz, hogy Ukrajnába visszatérésükkör folytathassák tanulmányaikat, amint az ország újra biztonságossá válik. Ukrajna jövője az ukrán fiatalokban rejlik.

Egyúttal azonban az európai iskolákba és egyetemekre érkező sok-sok ukrán menekült fogadása óriási lehetőség arra, hogy megosszuk velük európai életmódunkat, és felkészítsük az ukrán fiatalokat az Európa felé vezető útjukra.

Az ukrán kollégáinkkal folytatott kiváló együttműködés alapvető fontosságú volt céljaink megvalósításához. A távoktatás segítségével Ukrajnában március 14-től újraindult az oktatás ott, ahol a körülmények ezt lehetővé tették. Az ukrán menekült gyermekek számára rövid és középtávú megoldást jelenthet a digitális oktatás és a távoktatás, mivel bizonyos mértékig biztosítják az oktatás folytonosságát. Az ukrán oktatási minisztériummal együttműködve ezért gondoskodtunk arról, hogy az ukrán tananyag az EU-ban tartózkodó diákok számára is elérhető legyen.

Az Ukrajnából érkező menekültek között sok a tanár, akik különböző gyorsított mechanizmusok révén munkába állhatnak a fogadó ország oktatási rendszerében. Az ukrán hatóságokkal folytatott információcsere lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy hivatalos adatbázisokban ellenőrizzék az oktatással kapcsolatos dokumentumokat, mivel számos ország már elhárította az adminisztratív akadályokat a szakma gyakorlása és a már meglévő képesítések elismerése elől.

Függetlenül attól, hogy a tanárok az EU-ból származnak vagy Ukrajnából menekültek el, a Bizottság ingyenes erőforrásokat és információkat bocsát rendelkezésre, hogy az iskolai oktatás és képzés online platformján, a School Education Gateway-en keresztül támogassa őket mindennapi munkájukban. Emellett tematikus vitacsoportok mozdítják elő, hogy a tanárok, illetve a diákok kölcsönösen is támogassák egymást Ukrajnában és a szomszédos országokban, továbbá több mint 3000 ukrán tanár vesz részt az eTwinning-közösségben.

Az Európai Bizottság uniós forrásokat mozgósításával is támogatja a tagállamokban az Ukrajnából érkező menekültek fogadását és integrálását.

Ez magában foglalja az Erasmus programot, a Bizottság európai oktatást, képzést, fiatalokat és sportot támogató programját, amelynek révén a külföldön tartózkodó ukrán diákok a szükségleteikhez igazított támogatást kapnak.

Az Európai Bizottság és az uniós tagállamok e közös erőfeszítései ugyanazt a célt szolgálják: folyamatos tanulást és oktatást biztosítani minden tanuló számára, tartózkodjanak akár az EU-ban, akár Ukrajnában, továbbá EU-szerte segíteni az oktatókat abban, hogy a lehető legjobb körülmények között taníthassanak. Az iskolaév végéhez közeledve magabiztosan jelenthetjük ki, hogy felkészültünk az őszre, valamint azt is, hogy iskoláink továbbra is biztonságos menedéket jelentenek majd minden tanuló számára, függetlenül attól, hogy menekültek vagy uniós polgárok.

Minden háború a gyermekek ellen indított háború.

Ukrajna számíthat arra, hogy az Európai Unió támogatja és megvédi a büszke ukrán nemzet jövőjét. Ukrajna és az Európai Unió ugyanazt az életmódot, társadalmi modellt, valamint ugyanazokat az értékeket és elveket védelmezi. Szolidaritásunk pedig a jelenlegi és jövőbeli partnerségünk egyik alappillére.

A cikk szerzője Margarítisz Szhinász, az európai életmód előmozdításáért felelős bizottsági alelnök és Marija Gabriel, az Európai Bizottság innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságért felelős tagja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!