szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Szeptember 25-én tartják a választást Olaszországban, ahol jelenleg a szélsőjobboldali Giorgia Meloni a legnépszerűbb politikus, aki “patrióta gazdaságpolitikát” hirdet.

“Az Európai Unióban kissé aggódnak. A jópofáskodásnak vége, Olaszország is megvédi a nemzeti érdekeit éppúgy, mint minden más tagállam” – jelentette ki Giorgia Meloni egy választási nagygyűlésen Milánóban. Brüsszelben valóban nyugtalanok, hiszen Olaszország az eurozóna harmadik legnagyobb gazdasága, óriási államadóssággal (a GDP több mint 150 százaléka) – írja a Politico. Brüsszelben nagyon is kedvelték a távozó miniszterelnököt. Mario Draghi az Európai Központi Bank elnöki székéből ült át a kormányfői fotelbe Rómában – Brüsszel és Angela Merkel akkori német kancellár erőteljes támogatásával.

“Komolyan érint minket az olasz változás, hiszen az ország államadóssága túlságosan nagy. Olaszország mindig is az egyik gyenge láncszem volt az eurozónában” – mondja egy magas rangú uniós tisztviselő, aki neve elhallgatását kérte. Különösen az aggasztja Brüsszelt, hogy Meloni visszavonhatja azokat a piacliberalizáló intézkedéseket, melyeket Olaszország megígért cserébe azért, hogy a legmagasabb összeget kapja meg az uniós helyreállítási alapból. Brüsszelben protekcionista intézkedésekre is számítanak az új olasz kormánytól, amely jelentős állami támogatással erősítheti a válsággal küzdő hazai cégeket. Brüsszel szeretne egységes piacot teremteni az eurozónában, majd pedig az egész Európai Unióban.

Elszállhat az olasz költségvetés

Ez a fő aggodalma Brüsszelnek, ahol még emlékeznek Giorgia Meloni euroszkeptikus kijelentéseire. A szélsőjobboldali politikus igyekszik megnyugtatni Brüsszelt és a többi tagállamot: kész az együttműködésre. A veterán Silvio Berlusconi, akinek pártja az új kormánykoalíció legkisebb tagja lehet, sietett kijelenteni, hogy “nem olyan Európai Uniót akarunk, mint Orbán Viktor”. Az Il Giornale című lapban hangsúlyozta, hogy az ő mozgalma továbbra is tagja az Európai Néppártnak, és nemrég egyeztette elképzeléseit Manfred Weberrel, aki az Európai Parlamentben ennek a pártnak a vezetője.

Giulio Tremonti – aki Berlusconi pénzügyminisztere volt – arra számít, hogy Meloni őt nevezi majd ki újra erre a tisztségre, azzal érvel, hogy nem lesz probléma Olaszország és az Európai Unió együttműködésével, mert “Brüsszel is nagyon megváltozott. Ezzel az Európai Unióval már tudunk együttműködni” – mondta a Politicónak Olaszország egykori és várhatóan új pénzügyminisztere.

Mire gondolt? Elsősorban arra, hogy az uniós helyreállítási alapot úgy hozták létre, hogy Brüsszel felvállalta a közös adósságot. “Mi ezt már 10 évvel ezelőtt javasoltuk” – büszkélkedik Tremonti. Való igaz, hogy Ursula von der Leyen rugalmasságot sürget a maastrichti kritériumok ügyében, de Németország hajthatatlannak látszik: csakis egyszeri alkalomnak akarják tekinteni a közös uniós hitelfelvételt.

“Abban bízunk, hogy kormányfői poszton az új centrista és mérsékeltebb Melonit látjuk majd, de tartunk tőle, hogy megválasztása után előjöhet a régi is” – foglalta össze a brüsszeli várakozásokat a magát megnevezni nem kívánó uniós tisztviselő a Politicónak.

Az olasz választási kampányról ebben a cikkben írtunk bővebben:

Így lett Orbán Viktor az olasz választási kampány Darth Vadere

Ennyiszer talán még senkinek nem vágták a fejéhez, hogy Orbán Viktorral kokettál, mint most az olasz kormányalakításra esélyes Giorgia Meloninak. De a vasárnap tartandó választás fő kérdése mégsem az, hogy Meloni kormányon átvesz-e illiberális módszereket Orbántól, hanem az, hogy Matteo Salvinit sikerül-e kordában tartania.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!