szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Ezt közölte a belügyminiszter Berlinben. Más uniós tagállamok- a balti országok és Csehország - nem engedik be a katonai szolgálat elől menekülőket , mert attól tartanak, hogy az orosz hírszerzés így ügynököket dobhat át a határon.

“Inkább kitöröm a karomat vagy a lábamat, bármit megteszek, hogy elkerüljem a katonai szolgálatot” - mondta a 26 éves “Szergej” a BBC tudósítójának. A szerencsétlen orosz fiatalember, aki neve elhallgatását kérte, épp a pizzafutárt várta, amikor két szigorú tekintetű úr átnyújtotta neki a katonai behívót. A fiatal egyetemi oktató sohasem volt katona, és nem is akarja ezt kipróbálni, csakhogy a szolgálat megtagadása bűncselekmény Oroszországban. Szentpéterváron és Moszkvában és más városokban tüntetések voltak, miután Putyin bejelentette a részleges mozgósítást az ukrajnai fronton elszenvedett kudarcok miatt. A BBC értesülései szerint több mint 1300 tüntetőt letartóztattak.

Sokan az őrszobán kapták meg a behívójukat. Megkérdezték erről Dmitrij Peszkovot, az elnök szóvivőjét, aki közölte: ez nem ellentétes a törvénnyel.

Putyin elnök 300 ezer tartalékos behívásáról beszélt, de “Szergej” arra számított, ő nem kaphat behívót, hiszen a doktori disszertációján dolgozik. Putyin azt mondta, hogy az egyetemistákat nem érinti a sorozás. Most menekül, sok más sorstársával együtt. Grúzia a legnépszerűbb célpont, mert ott nincs vízumkötelezettség. A határon hosszú sorok alakultak ki. A BBC tudósítójának arról számoltak be, hogy 9-12 órába is belekerült, amíg átléphették a határt. Isztambul, Belgrád és Dubaj a három repülős menekülőcélpont. Pillanatok alatt elkapkodják a repülőjegyeket, noha azok ára villámgyorsan csillagászati magasságokba emelkedett.

Németország is menekülőút lehet, Nancy Faeser belügyminiszter legalábbis arról beszélt a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak, hogy befogadják azokat az orosz fiatalokat, akik a sorozás elől menekülnek Oroszországból. A biztonság kedvéért természetesen egyenként ellenőrzik őket, nehogy az orosz hírszerzés ily módon juttasson be embereket Németországba.

A német belügyminiszter elmondta, hogy Putyin ukrajnai agressziójanak kezdete - február 24. - óta befogadtak több mint egymillió ukrán menekültet, de rajtuk kívül orosz ellenzékieket is. Számuk eddig 438, és ez növekedhet azokkal, akik a katonai szolgálat elől menekülnek Oroszországból - hangsúlyozta a belügyminiszter. Brüsszelben egy uniós szóvivő is arról beszélt, hogy a katonai szolgálat megtagadóinak joguk van a menekült státuszra az Európai Unióban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!