szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Úgy tűnik, hogy a szankciók mégis működnek.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az ukrajnai helyzet, a nyugati szankciók és a gazdasági válság hatására a Forbes dollármilliárdosokat felsoroló listájáról 35 orosz csúszott le: a 2021-es összesítésben még 123-an, a 2022-esen azonban már csak 88-an voltak. A magazin orosz kiadásának összesítése szerint az elmúlt év során összesen 68 orosz milliárdosnak csökkent a vagyona.

A legtöbbet – 11,1 milliárd dollárt – a Szeversztal acélgyár tulajdonosa Alekszej Mordasov (képünkön) veszítette. Egyrészt azért, mert nem sokkal az oroszok ukrajnai inváziója után az Európai Unió betiltotta az acél- és vasipari termékek behozatalát Oroszországból, másrészt pedig azért, mert június elején Mordasovot, családtagjait és több más, az érdekeltségébe tartozó céget is szankciók alá helyezett az Egyesült Államok. Mordasov saját becslése szerint csak a Szeversztalnak 400 millió dollár veszteséget okoztak a büntetőintézkedések. A vagyona azonban még így is jelentős: 18,4 milliárd dollárra teszi a Forbes.

A második legnagyobb összeget Tatjana Bakalcsuk bukta el, aki azonban még így is Oroszország leggazdagabb női vállalkozója. A magazin szerint 8,3 milliárd dollárral csappant meg a vagyona, amely most 4,7 milliárdos lehet. Bakalcsuk alapította a Wildberries nevű e-kereskedelmi céget, amelynek egyik versenytársa, az Ozon rengeteget veszített az értékéből, az elmúlt évben a részvényei 40 százalékkal értékelődtek le, ami az ő vállalkozását is magával rántotta.

A harmadik helyre Oleg Tinkov, az egyik legnagyobb orosz pénzintézet, a Tinkoff Bank alapítója került, 5,8 milliárd dolláros veszteséggel. A Forbes emlékeztetett, hogy Tinkov 2021-ben 509 millió dolláros büntetést fizetett az amerikai adóhatóságnak egy olyan ügyben, amely börtönbüntetéssel fenyegette, ennél is nagyobbat bukott azonban Moszkva háborúján, amelyet egyébként nyíltan kritizált. Ezt követően igen alacsony áron – „mindössze” 260 millió dollárért kapott – volt kénytelen eladni az üzleti érdekeltségeit.

A listáról lecsúszottak között ott van még például a Chelsea futballcsapatának korábbi tulajdonosa, Roman Abramovics 5,6 milliárdos veszteséggel, valamint Vagit Alekperov, a Lukoil tulajdonosának vezetője, akinek a vagyona 5,1 milliárddal ér kevesebbet, mint az elmúlt évben.

(via 444.hu)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Putyin szakácsától Darth Vaderig - kik azok az orosz oligarchák, akiket szankciókkal sújtottak?

Az orosz-ukrán háború kirobbanása óta a Nyugat több hullámban rótt ki személyes szankciókat szupergazdag orosz üzletemberekre, azt remélve, hogy ők majd nyomást gyakorolnak Vlagyimir Putyinra, és a békekötésre kapacitálják az orosz elnököt. Hogy ezek a személyre szabott korlátozások mennyire képesek arra, hogy megsürgessék a háború végét, arról megoszlanak a vélemények - több oligarcha már évekkel ezelőtt feketelistás lett a Krím 2014-es annektálására válaszul, de ez Putyin külpolitikáját, mint látható, nem térítette el. A szankcionálás attól még jócskán folytatódhat, mindenütt megvannak a listák a következő, potenciális nevekkel - mi most összeszedtünk bő tucatot azok közül, akiket már satuba fogott az USA, az EU vagy Nagy-Britannia.