szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kim Dzsong Un megoldást sürget, ám egyelőre nem tudni, hogy milyen eszközökhöz fog nyúlni az ország vezetése.

Kim Dzsong Un észak-koreai vezető felszólította a kormány tisztviselőit, hogy alapvetően alakítsák át a mezőgazdasági termelést – jelentette be a Guardian tudósítása szerint a diktatúra állami médiája. Észak-Koreában ugyanis tartani lehet attól, hogy egyre súlyosbodik az élelmiszerhiány. Kim azt mondta, hogy az idei gabonatermelési célok elérése mindennél fontosabb, és a stabil mezőgazdasági termelés jelentőségét hangsúlyozta az észak-koreai kommunista párt kongresszusának második napján – jelentette kedden a KCNA állami hírügynökség.

A jelentés nem részletezte, hogy Észak-Korea milyen intézkedéseket fog hozni, de Kim Dzsong Un szerint a változásoknak a következő néhány évben kell megtörténniük. Észak-Korea ugyanakkor cáfolta azokat a feltételezéseket, miszerint nem tudná ellátni polgárait. Kutatók szerint Észak-Korea mezőgazdaságának túlnyomó többségét a kollektivizált gazdaságok adják. A hónap elején a dél-koreai egyesítési minisztérium közölte, hogy az észak-koreai élelmezési helyzet „úgy tűnik, romlott”. A tárca akkori közlése szerint ritkaságnak számít, hogy Észak-Korea február végén a mezőgazdasági stratégiáról szóló rendkívüli ülést jelentsen be.

A KCNA szerint a hétfői ülésen elhangzott beszédében Kim megemlítette „a mezőgazdasági termelőerők növekedésének fontosságát” az épülő szocializmus biztosításában. Észak-Korea szigorú nemzetközi szankciók hatálya alatt áll nukleáris fegyver- és ballisztikusrakéta-programja miatt, gazdaságát pedig tovább terheli a Covid-járvány kitörésének megállítását célzó, szigorú, saját maga által elrendelt határzár.

Az észak-koreai élelmiszerhiány teljes mértéke nem világos, de egy januári jelentésében az amerikai székhelyű 38 North nevű megfigyelő projekt szerint az élelmiszerhiány a legsúlyosabb az 1990-es években az országot sújtó éhínségek óta. „Az élelmiszerek elérhetősége valószínűleg az emberi szükségletekhez képest a minimális szint alá csökkent” – áll a jelentésben. Észak-Korea önellátási törekvése azt jelenti, hogy szinte minden gabonát belföldön termel, de ez sebezhetővé tette az országot – állapította meg a 38 North.

„A megfelelő mezőgazdasági termelés elérése Észak-Korea kedvezőtlen talajadottságai mellett ironikus módon nagymértékű importfüggőséget eredményezett, és az országot kiszolgáltatottá tette a globális megrázkódtatásoknak, a diplomáciai konfliktusoknak és a kedvezőtlen időjárásnak” – áll a jelentésben. A problémák hosszú távú megoldása részben az atomfegyverekkel és a szankciókkal kapcsolatos patthelyzet feloldásában rejlik, de gazdasági reformokra is szükség van.

A belföldi gazdasági reformok elindítása felszabadítaná Észak-Korea termelési kapacitását, és lehetővé tenné, hogy ipari termékeket és kereskedhető szolgáltatásokat exportáljon, devizát szerezzen, és kereskedelmi szempontból fenntartható alapon importáljon nagy mennyiségű gabonát – mondta a 38 North.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!