Lehet-e egy vállalkozás kötelező bankszámlája Wise vagy Revolut számla?
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Alig állította össze Brüsszel a szabályzatot a mesterséges intelligencia felhasználásáról, máris át kell dolgozni azt, mert a ChatGPT sok mindent megváltoztatott. Erre az Európai Parlament néhány képviselője azzal mutatott rá, hogy a ChatGPT-vel íratták meg a felszólalásukat a mesterséges intelligencia szabályozásáról.
Verseket és dalokat ír a ChatGPT, sőt bírósági ítéleteket is. Fenyegethet is hackertámadással, hiszen a kódok területén is otthonosan mozog. “Ezeknek a rendszereknek nincs etikai kontrolljuk, nincs igazságérzetük, nem megbízhatóak” – nyilatkozta a brüsszeli Politicónak Gary Marcus, a mesterséges intelligencia egyik szakértője.
“A mesterséges intelligencia gép, méghozzá nagyon hatékony” – mondta Dragos Tudorache liberális képviselő Romániából, akit egy másik képviselőtársával együtt azzal bízott meg az Európai Parlament, hogy gondozza a mesterséges intelligencia szabályozásával foglalkozó törvénytervezetet. Románia élen jár a mesterséges intelligencia alkalmazásában: nemrég a miniszterelnök bemutatta új tanácsadóját, Iont, “aki” a lakosság panaszaival foglalkozik a román kormányban.
A tagállamok vezetőiből álló Európai Tanács decemberben elfogadta a tervezetet, amely felhatalmazza az Európai Bizottságot arra, hogy összeállítson egy szabálykönyvet a kiberbiztonságról, az átláthatóságról és a kockázat menedzselésről a mesterséges intelligencia használatának esetében.
Februárban a jogszabálytervezettel megbízott két uniós parlamenti képviselő, a román Tudorache és az olasz Brando Benifei azt javasolta az Európai Parlamentben, hogy a magas kockázat kategóriájába helyezzék el a ChatGPT-t. Így akarják megakadályozni, hogy a mesterséges intelligencia álhírekkel árassza el az internetet. Az Európai Parlament jobboldali pártjai nem ennyire óvatosak: “a tervezett módosítás olyan rendszereket is magas kockázatúnak állít be, amelyek egyáltalán nem azok” – nyilatkozta a Politicónak Axel Voss néppárti képviselő.
A szakértők általában nem emiatt bírálják az új törvénytervezetet, hanem amiatt, mert csak a szöveges alkalmazásokat sorolja a magas kockázat kategóriába, holott ez más esetben is komoly gondot okozhat.
A két uniós parlamenti képviselő szigorúan szabályozni kívánja a mesterséges intelligencia fejlesztőinek és felhasználóinak tevékenységét. Ezt azzal kívánják elérni, hogy a maximális transzparenciát követelik meg tőlük. A megfogalmazás árnyalt: szigorúbban szabályozza a nagy cégeket és enyhébben az egyéni fejlesztőket és felhasználókat.
“Az egyéni szabadságjogokra nézve komoly kockázata van a mesterséges intelligencia alkalmazásának, és azoknak, akik az oktatás, a rendfenntartás területén, a bankrendszerben, illetve a HR területén dolgoznak, kezdettől fogva a tudatában kell lenniük ennek” – hangsúlyozta Benifei.
A tervezettel kapcsolatban az Európai Bizottság, az Európai Parlament és a Tanács megpróbál közös nevezőre jutni, ami nem lesz könnyű. A Politico értesülései szerint legkorábban áprilisban kezdődhet meg a háromoldalú egyeztetés mesterséges intelligencia ügyben.
“Jó lenne, ha az uniós MI-szabályozás csak a magas kockázati fokozatú ügyekkel foglalkozna” – véli a Microsoft mesterséges intelligencia részlegének feje. Natasha Crampton szerint a ChatGPT nem tartozik a magas kockázatú kategóriába. Épp ezért “azt szeretnénk, ha az európai felhasználók továbbra is hozzáférhetnének ehhez a rendszerhez, amely nagy értéket teremt kis kockázattal“ – fogalmazta meg álláspontját a ChatGPT fejlesztésében fontos szerepet játszó Microsoft illetékes vezetője.
Mit gondol minderről maga a ChatGPT? A Politico megkérdezte az MI-t, amely így válaszolt: “Az Európai Uniónak fontolóra kellene vennie, hogy a magas kockázat kategóriába helyezze el a mesterséges intelligencia ilyen rendszereit, mert káros és félrevezető tartalmakat hozhatnak létre.” A ChatGPT tehát tisztában van azzal, hogy milyen veszélyes lehet, ezért ezt javasolta az Európai Uniónak, “hozzon létre felelősségteljes rendszert a mesterséges intelligencia fejlesztésének és felhasználásának szabályozására, olyan ellenőrző rendszert, amely állandóan felügyeli annak működését”.
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt Richard Donner filmjében? Bryan Singer és Zack Snyder bicskája beletört, most James Gunn a kutyakártyát is kijátssza, hátha neki sikerül a lehetetlen. Mozikban a 2025-ös Superman.
Két tankert is megtámadtak a jemeni húszik pár nap leforgása alatt a Vörös-tengeren. Az akciókról és a süllyedő hajókról látványos videókat forgattak.
A hízelgést és a fenyegetést felváltva alkalmazva szavaztatta meg a republikánusokkal Donald Trump a „gyönyörű” költségvetési törvényt.
Az elnök nem vette jó néven, hogy korábbi szövetségese harmadik politikai erőt alapítana. Hogyan babrálhat ki Elon Musk Donald Trumppal?