szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hiába öntik a közpénzt a foci utánpótlásképzésébe, az igazán sikeres fiatalok zöme vagy a rendszeren kívül tanult, vagy olyan akadémiánál, amely már a NER előtt is jól teljesített. Szoboszlai Dominik karrierje csak a leglátványosabb példája ennek, de messze nem egyedi.

A nyár legnagyobb magyar futballsztorija, Szoboszlai Dominik Liverpoolba igazolása után is folytatódhatnak a szép igazolási hírek: ha bejönnek a komolyan vehető átigazolási pletykák, és Kerkez Milost leszerződteti a Lazio, Szalai Attilát pedig az Union Berlin, akkor már kilenc magyar fog a négy legerősebb európai bajnokság valamelyikében játszani. Orbán Viktor 2007-ben, a felcsúti fociakadémia megalapításakor megígérte, hogy 2017-re 50 lesz ez a szám – olvasható az e heti HVG-ben.

Ráadásul a kilencből csak négyen jöttek a 2010 utáni klasszikus magyar akadémiákról: Bolla Bendegúz a Főnixből indulva az MTK-ban nevelkedett, Schäfer András az MTK-ban, Sallai Roland Felcsúton tanulta a focit, Kerkez pedig ugyan honosított, és 16 éves koráig Ausztriában játszott, de utána már magyarországi utánpótlásban volt. Szoboszlai Dominik a klasszikus magyar rendszeren kívüli Főnixben nőtt fel, egy évet aztán eltöltött az MTK-nál, de 16 évesen Ausztriába ment. Gulácsi Péter még a NER előtti időkben nevelkedett az MTK akadémiáján, Szalai Ausztriában töltötte a kamaszkorát, Willi Orbán és Loïc Nego pedig egy percet sem éltek Magyarországon.

Ha azt nézzük, hogy a magyar foci utánpótlásképzésébe 2010 óta mennyi közpénz ment – csak a tao-ból 350 milliárd forint, erre jön rá minden más állami támogatás –, és ebből mi mindent sikerült elérni, az összkép minimum felemás. Ráadásul nagyrészt ugyanazok a klubok teljesítenek jól most az utánpótlásban, mint 2010 előtt, és nem is mind a leggazdagabbak.

Részletek az e heti HVG-ben.

HVG
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!