szerző:
Deutsche Welle
Tetszett a cikk?

Magyarországon nem használhatók, az EU 25 tagállamában viszont óriási az érdeklődés a konnektorhoz csatlakoztatható erkélynapelemek iránt, amelyekkel olcsón és egyszerűen csökkenthetjük a rezsinket. A kis modulok ahhoz is hozzájárulnak, hogy az emberek rájöjjenek, mit jelent az átállás a fenntartható, klímabarát energiafelhasználásra. A Deutsche Welle riportja.

Egyre több erkélynapelemet telepítenek Németországban, a hivatalos adatok szerint az újonnan regisztrált mini naperőművek száma több mint hétszeresére nőtt egyetlen év alatt. „A piac gigantikus, 2030-ra 12 millió darabbal számolhatunk Németország-szerte” – mondta Christian Ofenheusle, az EmpowerSource berlini információs oldal üzemeltetője, amely az olcsó, közvetlenül a konnektorba csatlakoztatható rendszereket népszerűsíti. Ofenheusle szerint, ha a fellendülés ebben a tempóban folytatódik, hét éven belül minden negyedik németországi háztartásban ilyen plug-in rendszer működik majd.

Az erkélynapelemek (amelyek nevükkel ellentétben egy épület falára, a teraszra vagy a kertbe is elhelyezhetőek) Kínában is egyre népszerűbbek. Európában számos országban nagy az érdeklődés, Olaszországban egyenesen a legnagyobb áramszolgáltató, az Enel állt a projekt mögé. Míg az Európai Unió 27 államából 25-ben nem gördítenek különösebb adminisztratív akadályt az alkalmazásuk elé, Belgiumban és Magyarországon egyelőre be van tiltva a használatuk.

Stefan Sauer / dpa / picture alliance

Az indok, hogy áramot csak vételezni lehet konnektorból, betáplálni tilos. Pedig egy ilyen rendszer legfeljebb 800 wattnyi napenergiát képes bevezetni a konnektoron keresztül a hálózatba, ami műszaki szempontból a Német Napelem és Napkollektor Szövetség szerint teljesen veszélytelen, miután a villanyvezetékek 3500 watt teljesítményt is elbírnak. A vonatkozó uniós rendelkezés is 800 watt alatti rendszerekre vonatkozik. Az ilyenek használatát nem kell engedélyeztetni, elég, ha a tulajdonos bejelenti. Eddig Németországban legfeljebb 600 wattos modulokat volt szabad felszerelni, de a német kormány azt tervezi, hogy a határértéket az uniós rendelkezéshez igazítva felemeli 800 wattra

Az egyszerű használhatóság mellett a legnagyobb előny az ár: német online üzletekben a mini naperőmű-modulok 400-1200 euró közötti összegért kaphatók. Ami azt jelenti, hogy 30-50 cent/kWh körüli áramár mellett a vásárlás körülbelül hat-kilenc év alatt térül meg – állítja a berlini Német Napenergia-ipari Szövetség képviselője, Thomas Seltmann. Ha ezt az időszakot kibekkeltük, onnantól fogva a magunk termelte áram ténylegesen ingyenes – és még legalább tíz évig az is marad. A modulok élettartama ugyanis több mint 25 év, az invertereké is 15.

Magyarországon szerződésszegés

Az erkélynapelemek magyarországi helyzetéről a hvg.hu is több cikket írt már, amelyekből kiderül, hogy fizikailag Magyarországon is lehetséges lenne ezeknek a berendezéseknek a használata, műszaki-szabályozási okokból mégis tilos. Magyarországon minden olyan megoldás szabályellenes, amely nem fix ponton, hanem konnektoron keresztül juttat áramot a hálózatba, és nincs beiktatva kétirányú mérőműszer a betáplálás és a vételezés mérésére. (Most hagyjuk, hogy új napelemrendszereknek 2024. január elsejéig tilos áramot táplálniuk a hálózatba.) Ahogy a G7-nek az egyik áramszolgáltató állásfoglalásában leírta, a felhasználó szerződésszegést követ el, és a szolgáltatása megszüntetését kockáztatja, ha a tiltás ellenére mégis ilyen rendszert épít ki.

De mégis hogyan működnek?

A mini naperőművekben általában egy, kettő vagy három napelemmodul található, amely a fényből termel elektromos energiát. Nem mellékes, hogy nemcsak tulajdonos szereltetheti fel, hanem bérlő is. Valójában szakember segítségére sincs feltétlenül szükség, a lakók maguk is üzembe tudják helyezni ezeket a rendszereket.

A hálózathoz csatlakoztatható napelemes berendezés invertere: a baloldali két vékony kábel magához a napelem-modulhoz, a jobb oldali vezeték a konnektorhoz csatlakoztatható. A harmadik kábel a hosszabbításhoz való.
Frank Rumpenhorst / dpa / picture alliance

A napelem segítségével létrehozott egyenáramot egy inverter alakítja át váltóárammá, amelyet konnektoron keresztül lehet betáplálni a hálózatba. A napközben megtermelt villamos energia nagy részét a háztartás közvetlenül elfogyasztja, csökkentve ezzel az áramköltséget. A villamoshálózat a felesleges villamos energiát veszi csak fel.

Ahol sok a napsütés, mint például Afrikában, a Közel-Keleten, Ausztráliában, Kína egyes részein, Latin-Amerikában és az Egyesült Államokban, ott egy 400 wattos modul akár évi 800 kilowattóra villamos energiát is megtermel. Németországban és Közép-Európa más részein ennek körülbelül a felére lehet számítani. A modulok optimális esetben déli tájolásúak és kis dőlésszöggel állítják fel őket. (lásd az ábrát).

A ház falára szerelt napelemes modul különösen a legfelső emeleten jelent megoldást, ahol nem árnyékol a többi erkély.

A megdöntött modulok ugyanis több áramot termelnek: ha egy 400 wattos egységet déli tájolással, de függőlegesen szerelnek fel, évente átlagosan 260 kWh villamos energiát termel. Ha a modul keletre vagy nyugatra néz, akkor a hatásfok tovább romlik: 190 kWh-os teljesítményre lesz képes évente.

Mire elég az erkélynapelem?

Az ipari országokban az emberek nagyon sok villamos energiát fogyasztanak. Ezért az erkélynapelem az áramszükségletnek csak a kisebb részét fedezi. Egy négyfős németországi család átlagosan évi négyezer kWh-t fogyaszt, egy egyszemélyes háztartás körülbelül 1500 kWh-t.

Tavasszal és nyáron egy jól beállított 400 wattos modultól átlagosan mintegy 320 wattra számíthatunk, enyhén felhős időben feleannyira, erősen felhős időben pedig legfeljebb 50 wattra. Ősszel és télen ellenben napsütéses időszakokban is csak körülbelül 160 wattot remélhetünk a berendezéstől, ha pedig nagyon felhős az ég, akkor csak 20 wattot.

Hogy ez mire elég? Még a téli sötétségben is futja az internetrouter üzemeltetésére, amely legfeljebb 10 wattot fogyaszt. Egy erkélymodul szinte minden körülmények között elegendő energiát állíthat elő egy kisebb hűtőszekrény (80 wattos fogyasztás) vagy egy laptop (40-100 watt) üzemeltetéséhez.

Ami biztos, hogy erkélynapelemmel nem fogunk tudni nagy teljesítményű számítógépet dupla monitorral (900 watt), hőszivattyút (1000-2500 watt), vízforralót (600-2000 watt) vagy mosógépet (kb. 2000 watt) üzemeltetni. Legfeljebb, ha több modult telepítünk.

Fiatal férfi örül a házfalára szerelt napelem-moduljának. Ez is egy szempont: saját klímabarát áramot termelni jó érzés.
SoLocal

Nagy méretű és kapacitású napelemparkokra és más energiaforrásokra természetesen továbbra is szükség lesz a lakosság áramszükségletének kielégítésére. Az erkélynapelemeknek a háztartások költségmegtakarításán túl elsősorban edukációs funkciója van, vallja Leo Ganz, a berlini székhelyű EUPD nemzetközi piackutató cég munkatársa. „Ezek a berendezések rendkívül fontosak: lehetővé teszik, hogy az emberek örömüket leljék saját energiájuk egy részének a megtermelésében, és népszerűsítik a fenntartható, éghajlatbarát energiaellátást”. Ezért szerinte „rendkívül erős politikai üzenetet is hordoznak”.

Szerző: Gero Rueter. A fordítást Valaczkay Gabriella készítette. A cikket Bogár Zsolt szerkesztette.

További Deutsche Welle-tartalmak a DW magyar nyelvű Facebook-oldalán találhatók.

A Deutsche Welle (DW) és a HVG együttműködése keretében heti rendszerességgel jelennek meg DW-s helyszíni riportok, beszámolók vagy elemzések a hvg.hu-n. A DW egy német közszolgálati hírcsatorna, amely a világ 32 nyelvén tudósít. Újságírói jelen vannak Európa és a világ minden táján. A hvg.hu minden héten a teljes tudósítói hálózat legérdekesebb cikkeiből válogat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!