szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elkezdődött a szavazatok összeszámlálása a világ legnagyobb demokratikus választásán, Indiában, az első eredmények arra utalnak: mégsem vehető biztosra Narendra Modi nagyarányú győzelme.

Bezuhant az indiai tőzsde, miután kiderült: az indiai miniszterelnök pártja a vártnál kisebb arányban nyerheti meg a parlamenti választást.

Narendra Modi mindössze a második kormányfő India történetében, akinek sikerült harmadszor is választást nyernie. Előtte ez csak Dzsvaharlal Nehrunak jött össze, India alapító miniszterelnökének.

A 73 éves Modi a gazdasági sikerekkel érvelt, és hatalmas összeget fordított a választók megnyerésére.

400 milliárd dolláros jóléti csomag

“Az élet nehéz, de hálás vagyok a kormánynak, mert pénzt adott nekem az első házam felépítésére” – nyilatkozta a BBC tudósítójának egy négygyermekes indiai család feje. A Modi kormányzat több mint 25 millió ház felépítéséhez nyújtott támogatást.

Modi általános jóléti programot hirdetett meg elsősorban a falusi Indiának, a kormány 400 milliárd dollárt költött erre a célra. 900 millió szegény polgár volt jogosult erre a programra. 110 millió szegény parasztgazda kapott évente 6 ezer rúpiát. Mindezt óriási plakátokon úgy reklámozták szerte Indiában, hogy Modi adja a népnek.

A nőkre külön is odafigyelnek, mert Indiában hagyományosan lebecsülik őket. „Ha egy özvegy vagy idős asszony nyugdíjat kap, akkor megnő a becsülete a családban és a faluban” – magyarázza a helyzetet egy helyi elöljáró.

A baj az, hogy az infláció elviszi a juttatások értékét, emiatt sokan arra kényszerülnek, hogy 12%-os kamattal vegyenek fel kölcsönt a bankból, és ezt azután nehéz törleszteni.

Az egészségügy is elérhetetlen álom sokaknak Indiában: az ország GDP-jének kevesebb, mint 1%-át fordítja erre a célra.

India a világ legdinamikusabb nagyhatalma

Márciusban ért véget a pénzügyi év Indiában, és ez különösen nagy sikert mutat: a GDP növekedése meghaladta a 8%-ot. Ha minden így megy tovább, akkor India a világ harmadik gazdasági nagyhatalmává válhat már 2027-re az Egyesült Államok és Kína mögött. Washington évtizedekig Kínával működött együtt, de 2021- ben első számú stratégiai ellenfélnek nyilvánították Pekinget, és India felértékelődött. Amikor nemrég Washingtonban járt Modi miniszterelnök, Joe Biden elnök ünnepélyesen “a világ két legnagyobb demokráciájának együttműködését” hangsúlyozta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!