szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Afrikának nincs rá pénze, és hiány van vakcinából, amelyből csak egyetlenegyet hitelesített eddig az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

 Világméretű riadót fújt a WHO a majomhimlő miatt, mert a közép-afrikai vírus mind több európai és ázsiai országban felbukkant. A járvány központja Kongó, ahol nincs még hatékony vakcina a helyszínen – írja a Deutsche Welle.

Az afrikai ország egészségügyi minisztere bejelentette, hogy az USA és Japán ígért gyors segítséget: az első szállítmányok reményeik szerint még augusztus vége előtt megérkezhetnek. Már a koronavírus is megmutatta, hogy egészségügyi szempontból óriási az egyenlőtlenség a világban, és az újabb járványnál is egyértelmű: Afrika szinte védtelen, mert az egészségügy alulfinanszírozott évtizedek óta. A gyógyszergyárak profitorientáltak, csak olyan vakcinát kutatnak és fejlesztenek ki, amelyet a gazdag államokban is el lehet adni. Jól látszott ez már az AIDS elleni küzdelemben: csak akkor születtek meg a hatékony gyógyszerek, amikor a veszély elérte Észak-Amerikát és Európát.

A majomhimlő nem az új Covid, és megállítható – állítja a szakértő

A majomhimlő új változata, a Klade Ib könnyebben terjed, mint a korábbi változatok, és nagyobb valószínűséggel vezethet súlyos megbetegedésekhez. Ennek a változatnak az első Afrikán kívüli felbukkanását a múlt héten Svédországban igazolták.

„Senki sem gazdagodik meg abból, hogy vakcinát ad el Afrikában” – mondta Stuart Blume, az Amszterdami Egyetem emeritus professzora a lapnak. Japán és az Egyesült Államok ingyen szállít majomhimlő-vakcinát Kongóba, ahol erre számítanak az Európai Uniótól is.

Az egész világon jelenleg csak egyetlenegy oltás van jóváhagyva a majomhimlő ellen. Ez a dán Bavarian Nordic készítménye, amelyet több néven is árusítanak: Jynneos, Imvamune, Imvanex. Ezekből ígért az Egyesült Államok 50 ezer vakcinát a Kongói Demokratikus Köztársaságnak.

Japánnak is van egy vakcinája a majomhimlő ellen, de ezt csak nemzeti szinten fogadták el, a világméretű hitelesítés még nincs meg, de a WHO a vészhelyzetben ajánlja. Az AFP hírügynökség szerint Japán 3,5 millió vakcinát szállít Kongóba azzal a kikötéssel, hogy ezt jórészt gyerekek kapják meg, mert őket veszélyezteti a leginkább a majomhimlő.

Akad még egy vakcina, melyet eredetileg a himlő ellen fejlesztettek ki, ezt a francia Sanofitól az amerikai Emergent BioSolutions 2017-ben vásárolta meg. A szakértők szerint ez is hatékony lehet a majomhimlő ellen. Érdemes megemlíteni, hogy az oroszoknál is van egy, melyet a 2022–2023-as járvány idején hagytak jóvá, de a nemzetközi hitelesítés nem történt meg. Vlagyimir Putyin Wagner-hadserege igen aktív Afrikában, ezért az orosz gyógyszerkutatók figyelemmel kísérik a majomhimlőjárványokat is.

Átnevezte a majomhimlőt a WHO, mert az eredeti elnevezés szerinte rasszista

Az Egészségügyi Világszervezet mpoxot csinált a monkeypoxból, mert azt minden nyelven könnyen meg lehet jegyezni.

A Bavarian Nordic vezérigazgatója szerint képesek 2024 végéig kétmillió vakcinát előállítani, de ezt csak akkor teszik meg, hogyha erre fizetőképes kereslet mutatkozik. Paul Chaplin a Financial Timesnak úgy nyilatkozott, hogy „képesek vagyunk kétmillió vakcinát előállítani az év végéig, de csak akkor, ha a rendelések augusztus végéig befutnak”.

Az Európai Egészségügyi Válság hivatal (Health Emergency Preparedness and Response Authority – HERA) már leadott egy rendelést 175 ezer vakcinára, amelyet afrikai államoknak kívánnak eljuttatni. Ha a járvány továbbterjed, akkor a Bavarian Nordic 10 millió vakcinát tud előállítani 2025 végéig.

Stuart Blume professzor sürgeti a gazdag országokat, hogy adjanak pénzt a szegény afrikai államoknak, amelyek képtelenek vakcinát rendelni. Úgy látja, hogy miközben az afrikai államoknak nincs pénzük a vakcinára, erősen kérdéses, hogy a gazdag államok beszállnak-e a finanszírozásba.

Amióta a majomhimlő újra megjelent Afrikában, az egyetlen hitelesített vakcina tulajdonosa jóval értékesebbé vált. Ha viszont a gazdag államok nem vállalják a majomhimlő elleni harc finanszírozását, akkor Afrika magára maradhat.

„Ugyanaz történhet, mint az Ebola-járvánnyal, amely évtizedekig szedte áldozatait Afrikában. Ezerszámra hullottak ott az emberek emiatt, de az ellenvakcina csak akkor született, amikor az északi gazdag államokban is megjelent a fertőzés” – fogalmazott a professzor.

Globális vészhelyzet a majomhimlő miatt, már Svédországban is találtak fertőzöttet. De mik a tünetek? Én is veszélyben vagyok?

Afrika több országában is megjelent az mpox (majomhimlő) egy fertőzőbb és halálosabb változata, és már Svédországban is regisztráltak egy esetet. Az Egészségügyi Világszervezet pedig gyors lépéssel reagálta le a történteket. Összeszedtük, mit kell tudni a kórokozóról, a védekezésről és a tünetekről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!