szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A testület szerint a terv hiányos és megbízhatatlan adatokon alapul.

Magyarország költségvetési terveiből fontos információk hiányoznak, és megbízhatatlan adatokon alapulnak – áll Valdis Dombrovskis uniós gazdasági biztos Varga Mihály pénzügyminiszternek címzett levelében, amely a Euronews birtokába jutott. 

„Ebben a szakaszban még mindig fontos elemek hiányoznak, vagy további kiigazítást és pontosítást igényelnek ahhoz, hogy a Bizottság véglegesíteni tudja értékelését Magyarország középtávú költségvetési terveiről” – fogalmazott Dombrovskis a csütörtökön kelt levélben. 

A Bizottság a gazdasági növekedésre, az inflációra és a kamatkiadásokra vonatkozó adatokkal kapcsolatban is lát problémákat, mivel a Bizottság saját módszertanától való eltéréseket „megfelelően indokolni kell”. 

Az elemzésnek azt kell bemutatnia, hogy a magyar kormány hogyan tervez a következő években visszatérni a költségvetési egyensúlyhoz, miután a szigorú uniós kiadási szabályokat a koronavírus-járvány és az azt követő energiaválság közepette enyhítették. 

Az uniós végrehajtó testület teljes körű értékelése „a hiányzó információk terjedelmére való tekintettel eltarthat egy ideig” – áll a levélben, amely szerint a határidő a jelenlegi december 12-ről a jövő év január közepére tolódhat ki. 

Reagált a Pénzügyminisztérium

Cikkünk megjelenése után a Pénzügyminisztérium azt írta, „minden valóságalapot nélkülöz az az állítás, miszerint az Európai Bizottság visszaadta Magyarország 2025-ös pénzügyi terveit”. Közlésük szerint Magyarország november 4-én, az Európai Bizottsággal előre egyeztetett időpontban adta le középtávú fiskális tervét, amelynek értékelésére hat hete van a Bizottságnak. Ennek során folyamatosak az egyeztetések az Európai Bizottság és a Pénzügyminisztérium között – írták.

Az Európai Bizottság nem tudta értékelni Magyarország növekedési tervét

Jelentős változásokon megy át az európai gazdasági kormányzás, az új szabályozás értelmében az Európai Bizottság két ütemben teszi közzé a tagállamok gazdálkodására és az általuk benyújtott növekedési tervek értékelésére vonatkozó álláspontját és a túlzott deficittel rendelkező országokkal kapcsolatos ajánlásait.

(Nyitóképünkön Valdis Dombrovskis. Fotó: AFP / Yves Herman)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!