Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
1700 milliárd forint kamat érkezik a következő hónapokban az állampapírok után a számlákra, a nemzetgazdasági miniszter pedig újra arra kéri az embereket, hogy ezt költsék el.
„Az idei különleges év. Rettentő sok pénzhez jutnak a lakossági állampapírral rendelkező családok.” Így kezdődik Nagy Márton Facebookra feltöltött videóüzenete – a nemzetgazdasági miniszter arról beszélt, hogy 2025-ben összesen 1700 milliárd forint kamatot fizetnek ki azoknak, akik az állampapírjaik után kamatot kapnak.
A pénz legnagyobb része, 1300 milliárd forint a Prémium Magyar Állampapír kamata. Ezt három részletben fizetik ki: az elsőt épp ma, aztán február, majd március végén érkezik a számlákra még kamat.
A kormány számára pedig nagyon fontos, hogy ha már ennyi kamatot ki kell fizetni azoknak, akik a nagy infláció legdurvább időszakában tették a pénzüket állampapírba, akkor annak az állam lássa is valami hasznát – erről mondta Nagy Márton korábban azt, hogy „őrület lesz”, annyi pénz érkezik.
A miniszter a mostani videójában azt mondta: „Ezt az összeget fogyasztásra, utazásra vagy otthonfelújításra fordíthatják, vagy éppen ingatlanba, vagy kedvező kamatozású lakossági állampapírral újra befektethetik, amely biztonságos és értékálló megtakarítást jelenthet számukra”. Majd azzal zárta:
„Arra kérünk mindenkit, hogy körültekintően, saját érdekeinek megfelelően döntsön”.
Nagy Márton egy hete arról beszélt, az összhangban van a gazdaságpolitikával, ha a kamatokat az ingatlanpiacra viszik át. De „ha a lakosság továbbra is megtakarítani akarja ezt az összeget, akkor ösztönzőket kell megnyitni, hogy a rendszeren belül maradjon az összeg”. Azt is hozzátette, hogy okozhat finanszírozási problémát, ha túl sok lakossági állampapírt váltanának vissza, de most nincs ilyen probléma, mert a likviditás ott marad a bankoknál.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.