HVG Könyvek
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Sok cégvezető nem érti, hogyan is működik a gyorsan haladó és önszerveződő innovátorcsapatokra alapozó agilis módszertan. Az egyik gyakori tévedés például, ha az agilitás csupán egy eufemizmus a létszámleépítésre - mutatnak rá a Csináljuk jól az agilitást! című könyv tanácsadó szerzői. Részlet.

Gyakran hallani, hogy az agilitás remek módszertan, de csak az IT-részlegeknek és az ő technológiaalapú innovációikhoz való. Erről nyilván nem hallottak még az amerikai közszolgálati rádiónál, ahol új műsorok kifejlesztéséhez használták. De újdonság lehet ez a Gripen vadászgép vagy a háztartási gépeket gyártó Haier fejlesztőinek, és még sok másik vállalatnak is, ahol agilis módszereket vetettek be az ellátási lánc átalakítására.

Tagadhatatlan, hogy az agilis módszertan az IT-világban terjedt el a leggyorsabban. De ma már széles körben – számos, különféle közegben, sok esetben olyan helyeken is, amelyeknek alig van közük a technológiai fejlesztésekhez – alkalmazzák, méghozzá nagy sikerrel.

Az agilitás nem egyenlő a létszámleépítéssel

HVG Könyvek

A módszertan helytelen használata a vállalatvezetők cinikus hozzáállásából ered. Gondoljunk csak a Sears áruházlánc elnök-vezérigazgatójának, Edward S. Lampertnek arra a 2017-es sajtóközleményére, amelyben ravaszul így fogalmazott:

„A ma bejelentett költségcsökkentési cél mellett folytatjuk a vállalat működési modelljének és tőkeszerkezetének felülvizsgálatát, hogy agilisabb és innovatívabb kereskedőcég legyünk, amely a tagság élményére fókuszál.”

Ebben a kontextusban az agilitás említése csupán egy eufemizmus volt a létszámleépítésre. Ezzel az attitűddel Lampert egyáltalán nincs egyedül. Havonta kapunk felkéréseket, amelyek valahogy így kezdődnek:

„A projekt célja (ha elfogadod a küldetést), hogy még idén 30 százalékkal csökkentsük a működési költségeket, miközben átalakítjuk a szervezetet, hogy agilisan működjön, és igazodjon a digitális technológiához.”

Aki ilyen felkéréseket küld, nem fogja fel, hogy alapvető különbségek vannak a tömeges és kaotikus létszámleépítés és az agilis működés között. Először is, a tömeges elbocsátásokra jellemzően több szakaszban, és általában elsietett átszervezések és éves költségvetési ciklusok nyomán kerül sor. Ez pedig szöges ellentéte a folyamatos tanulásnak és alkalmazkodásnak, amelyet az agilis módszertan előír.

Másodszor: a felső vezetésnek szokása zárt ajtók mögött megtervezni az elbocsátásokat, majd új szervezeti struktúrákkal és fix célokkal előállni. Ez teljesen összeegyeztethetetlen azzal az agilis alapelvvel, miszerint a munkavégzéshez legközelebb állókat érdemben be kell vonni a tervezésbe, hogy segítsenek felismerni, hol vannak még fejlődési lehetőségek.

És ami a legrosszabb, az agilitást a létszámleépítés szinonimájaként használó vezetők viselkedésükkel akarva-akaratlan az „antiagilitás” megtestesítőivé válnak. Számukra a vállalatirányítás prediktív, parancsvezérelt események sorozatát, nem pedig agilis, tesztelésen és tanuláson alapuló szervezeti kultúra kialakítását jelenti.

Ráadásul kutatások bizonyítják, hogy tömeges elbocsátások hatására nő a kockázatkerülés és lassul az innováció. Mindenki új pozícióért hajt. A munkavállalók minél több kulcstevékenységet akarnak a saját irányításuk alá vonni – mindegy, mi áll a szervezeti ábrán. Minden tőlük telhetőt megtesznek azért, hogy nekik garantáltan legyen szék a fenekük alatt, amikor megint leáll a zene, mint a gyerekkorunkból jól ismert partijátékban.

A fenti cikk Darrell Rigby, Sarah Elk és Steve Berez Csináljuk jól az agilitást! című könyvének szerkesztett részlete.

Csapataink agilisak, de hogyan tovább? - Jöjjön el ingyenes webináriumunkra! A ShiwaForce szakemberei az agilitás skálázásáról beszélnek február 15-én. Részletek és regisztráció: konferencia.hvg.hu

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Könyvek HVG Könyvek

Hogyan erősítsük meg magunkat a nehézségek leküzdésére?

Reziliencia alatt az ellenálló képességünket értjük, amikor kitartunk, nem törünk meg egy-egy kemény élethelyzetben sem. Bizonyos folyamatok aktív megerősítésével tudatosan tehetünk azért, hogy könnyebben vegyük az akadályokat. Részlet Kenyeres András mentáltréner-tanácsadó Figyelemkontroll című könyvéből.

HVG Könyvek HVG Könyvek

Hogyan legyünk úgy agilisak, hogy az tényleg segítsen?

A gyorsan haladó és önszerveződő innovátorcsapatokra alapozó agilis üzleti filozófia mára hivatalosan is fősodorbeli vállalatirányítási módszertanná vált. Úgy tűnik, hogy ez egy reménykeltő előrelépés, amely egy szebb holnap felé visz. De biztos, hogy olyan szép az a jövő? - teszik fel a Csináljuk jól az agilitást! című könyv tanácsadó szerzői. Részlet.