Raktárkínálat: merre tart a piac?
A legnagyobb raktárakat a fővárosban és vonzásköretében találjuk, bár a keleti országrészben is bukkantak fel új ipari ingatlanok. Hagyományos raktárat ez utóbbiak között hiába keresünk.
A legnagyobb hazai ipariingatlan-portál, a raktar.info kínálatába újonnan bekerült vidéki raktárak legfeljebb 5800 négyzetméteresek, jóval kisebbek a budapesti és főváros környéki ipari ingatlanoknál. Jellemző különbség az is, hogy a fővárosi és agglomerációbeli raktáraknál általában megadják a minimálisan bérelhető terület nagyságát is. Ez a kínálatban szereplő legnagyobb alapterületű, 18 ezer négyzetméteres gyáli vegyianyagraktár (Akácliget Logisztikai Központ) esetében 2400 négyzetméter.
© Marton Szilvia |
A 17 ezer négyzetméteres, budapesti inNove Business Park kiadó területeiből már jóval kisebb a minimálisan bérbe vehető terület: itt 400 négyzetméter a limit. A 10 ezer négyzetméteres Gubacsi 32 Raktárbázis minimálisan kiadható alapterületét 1700 négyzetméterben határozták meg; más kérdés, hogy itt már nincs is több kiadható terület. A nagy alapterületű raktárak közül egyedül a 18 ezer négyzetméteres Dunaharaszti Raktárbázis esetében nem szabták meg a minimálisan kiadható terület nagyságát.
Vidék kontra főváros
A kínálatba újonnan bekerült ipari ingatlanok az ország keleti felében találhatóak, hagyományos raktár kevés van közöttük: a biharkeresztesi raktárcsarnok tíz méteres belmagasságával, 12,5 tonnás daruival akár gabonatárolónak is használható, a Békéscsabán hirdetett 5900 négyzetméteres Euro kereskedő-logisztikai udvar pedig hűtőházként is funkcionál. A kunmadarasi ingatlan sem hagyományos raktár: az építmény egy 2800 négyzetméteres hangár.
Budapesten ezzel szemben csak hagyományos raktárakat vehetünk bérbe. A budapesti raktárak a vidékiekkel szemben extra szolgáltatásokat is nyújtanak: a IX. kerületi Gubacsi 32 Raktárbázis és a szintén IX. kerületi inNove Business Park szolgáltatásai között például szerepel a 24 órás portaszolgálat, az utóbbinál pedig biztonsági szolgálat, külső térvilágítás és kamerás figyelőrendszer is növeli a biztonságot.
Agglomeráció: a szélrózsa minden irányában
A vidéki újdonságokat kivétel nélkül a keleti országrészben találjuk, az agglomerációbeli ipari ingatlanok viszont elszórtan helyezkednek el: Budaörsön, Vácon, Dunaharasztin és Gyálon is akad ilyesmi. Közülük a gyáli 18 ezer négyzetméteres, és a dunaharaszti 18 ezer négyzetméteres tartozik a nagyobb raktárak közé. A budaörsi raktár mindössze 2660 négyzetméteres, viszont minden extrával, recepcióval, irodával, tárgyalóteremmel, bemutatóteremmel is el van látva. Az új raktárak között szereplő ingatlanok közül csak az agglomerációban találunk eladót: a már említett 18 ezer négyzetméteres Dunaharaszti Raktárbázis mellett egy 1061 négyzetméteres váci raktár is vevőre vár.
Míg a logisztikai létesítmények hozama az év elején 7 százalék körül alakult, addig az év végére 6,7 százalékra esett vissza. Az agglomeráció logisztikai parkjaiban általában 3,7-4,2 euró/négyzetméter/hó körül alakulnak a bérleti díjak, a budapesti fejlesztéseket pedig 5-5,5 eurós négyzetméterenkénti díjért lehet bérbevenni.