A kanadaiak majdnem fele csatlakozna az EU-hoz, de hiába

A bökkenő az, hogy Kanada nem európai ország.

  • HVG HVG
A kanadaiak majdnem fele csatlakozna az EU-hoz, de hiába

Miközben Donald Trump amerikai elnök büntetővámokkal és harcias közösségimédia-bejegyzésekkel bombázza északi szomszédját, a kanadaiak azon tűnődnek, hogy vajon nem kellene-e új, megbízhatóbb szövetséges felé fordulniuk – írja a Politico

Egy nemrég végzett közvélemény-kutatás szerint a kanadaiak 44 százaléka támogatná az uniós tagság gondolatát, míg csupán 34 százalékuk utasította el az ötletet. 

Paula Pinho, az Európai Bizottság vezető szóvivője elmondta: Brüsszelt „megtisztelik egy ilyen felmérés eredményei”, de az uniós szerződések értelmében csak európai országok jogosultak a tagságra. 

A kanadaiaknak az sem adhat okot a bizakodásra, hogy amikor Marokkó 1987-ben uniós tagságért folyamodott, az észak-afrikai ország kérelmét is azzal az indokkal utasították el Brüsszelben, hogy nem európai államról van szó. 

Jelenleg az EU tagjelöltjei közé tartoznak a nyugat-balkáni országok, valamint Ukrajna és Moldova, amelyek – ha lassan is, de – haladnak az EU felé vezető úton. A jelöltek között van Törökország és Grúzia is, de esetükben a tárgyalások a demokrácia leépülése és a jogállamisággal kapcsolatos aggályok miatt elakadtak.

Kanada és az Egyesült Államok viszonya csúnyán megromlott Donald Trump második elnöksége alatt. Az amerikai elnök és környezete rendszeresen beszél arról, hogy szeretnék Kanadát hozzácsatolni az USA-hoz, és folyamatos a vámháborús fenyegetés is, így soha nem látott szinten lett népszerűtlen a kanadaiak között a déli szomszéd. Az ország április elején az amerikaival egyenértékű, 25 százalékos vámot vezetett be az Egyesült Államokból importált járművekre, válaszul a Trump által bejelentett vámokra.

A pénzügyi válságot és a Brexitet kezelte, most Trumpot kell a kanadai kormányfőnek

Donald Trump őrültségeit feltartóztathatja, de Kanada legrövidebb ideig hivatalban lévő kormányfője is lehet az új liberális vezér, Mark Carney, aki újoncként érkezett a politikába a bankvilágból.

A nyitókép forrása: Martin Bertrand / Hans Lucas via AFP

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.