szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

 Mit szól a hét híréhez? Ingatlanmenedzser.

 
Mit szól a hét híréhez?
Ingatlanmenedzser.hu: A kis- és közepes vállalkozások közül sokan nem irodaházakban végzik tevékenységüket, hanem nagyobb lakásokat bérelnek irodaként. Ma már lehetőség nyílik arra, hogy a bérleti díjjal azonos nagyságrendű törlesztőrészlet mellett lízingeljék az általuk használt lakóingatlanokat.
 
N. M.: Amikor egy cég nem képes az ingatlan teljes vételárának kifizetésére, vagy egyébként indokolatlannak tartja azt, akkor elgondolkodhat lízing igénybevételén. Első lépésként a bank, vagy a lízingcég adásvételi szerződést köt a beruházóval, a fejlesztővel, és megvásárolja az ingatlant. Adott esetben felépítteti az épületeket, majd ezt lízingeli az igénylő. Ha az ingatlanon nem kell építeni, akkor ezt beviszik egy erre létrehozott projektcégbe. Ez nagyon kedvező, mert a tulajdon végleges megszerzése után senkinek nem kell illetéket fizetnie. Az igénylő a lízingszerződés teljesítésével, a futamidő végén szerzi meg az ingatlan tulajdonjogát. Részletekben fizeti vissza a megfinanszírozott összeget, kamataival együtt.
Ha a lakáslízing futamideje alatt a lízingbevevő meghal, a lakás, mint vagyon nem öröklődik. Az pedig a szerződés rendelkezésétől függ, hogy az örökös folytathatja-e ezt a jogviszonyt, vagy sem. Az elmaradt lízingdíj viszont úgynevezett hagyatéki teher lesz, ezt tehát az örökösöknek ki kell fizetniük. Kérdés lehet lakáslízing esetén a lakás bérbeadásának lehetősége is. Ez elvben  nem jelenti a lízingbeadó bank, vagy más cég jogainak csorbítását, hiszen ők nem a bérlővel állnak szerződéses viszonyban, hanem a lízingbevevővel. 
A bérlő azonban nagy rizikót vállal lízingelt lakás bérlésével. Mert lehet, hogy ő rendesen fizeti a bérleti díjat, a lízingbe vevő viszont nem fizeti a banknak a lízingdíjat. Ilyen esetben a bérleti díj pontos fizetése ellenére lakás nélkül maradhat a bérlő. Valószínű, hogy a lízingelt lakások további bérbeadását a lízingszerződések korlátozni fogják, illetve esetenként meg is tiltják.
 
Milyen ingatlanbefektetést ajánl az intézményi és a kisbefektetőknek?
N. M.: Intézményi befektetőknek repülőtér vásárlást ajánlok. Példának okáért ott van a volt kunmadarasi repülőtér. Az önkormányzat 2002-ben szerezte meg a Magyar Államtól és 2 évig egy profi ingatlankezelő céget, a CPM-Trade Kft-t bízott meg a kezelésésével. A repülőtér 600 hektár területen fekszik, kiváló közlekedési lehetőséget biztosit a környező országokba.
A másik kedvező befektetési tippem a termálturizmus fejlesztése. Az egész országban találhatók e célra alkalmas területek. Ezek mellett jó befektetésnek tartom nyugdíjasházak, illetve panziók létrehozását, üzemeltetését. Ezzel Közép-Európa Svájca lehetne Magyarország.
Magán és kisbefektetőknek Budapesten lakás vásárlását ajánlom, tekintettel arra, hogy az eurozónához való csatlakozásunkkal az árak emelkedni fognak. Például kiváló befektetési terep lehet kisbefektetőknek Zugló, akár lakást, akár üzlethelyiséget akarnak venni. Vidéken pedig a termőföld, mint szűkös jószág bizonyul jó befektetésnek, és hoz majd komoly hasznot tulajdonosának.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!