szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Vasváron történt az eset, hogy egy családi ház kertjében szerettek volna felállítani egy szélkereket 6-10 méter...

Vasváron történt az eset, hogy egy családi ház kertjében szerettek volna felállítani egy szélkereket 6-10 méter magasságban. Nem akartak rákötni a villanyhálózatra, csak kisegítő energiaforrásnak szánták az udvari épület világításához. A 100-200 wattos szélkerék egy sikeres barkácstermék szintjén működött volna, de az önkormányzat nem járult hozzá. 
Mint kiderült  a város rendezési tervében, a helyi építési szabályzatban szerepel, hogy a város területén szélerőműpark, szélerőmű és szélkerék nem létesíthető - írja összeállításában a Vas Népe napilap.

Az újság az információk gyűjtése közben kiderítette: a kis szélkerekek  nem építésiengedély-kötelezettek, ugyanúgy, ahogy az antenna, a kerti zuhany vagy a napkollektor elhelyezése sem. A tulajdonosnak csak bejelentési kötelezettsége van az önkormányzat felé.

- Csak az 500 wattnál nagyobb teljesítményű erőművek engedélykötelesek - mondta Slenker Endre, a Magyar Energia Hivatal engedélyezési osztályának munkatársa. A szélkerék erőműnek minősül, mert villamos energiát termel. Ezen belül sajátos építményfajtának nevezzük, és mint ilyen, a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) alá tartozik a kicsitől a nagy erőműig minden. Ők adják az engedélyt, nem az önkormányzat. A jegyző sem illetékes. Mindegy, hogy milyen magas az oszlop, a turbina teljesítményétől függ, hogy építésiengedély-köteles-e. A jogszabály pontosan úgy szól, hogy az 50 kilovoltamper (KVA) teljesítménynél nem nagyobb mini-turbinák (háztartási méretű kiserőművek) felállításához nem kell engedély. A helyi jogszabály nem lehet ellentétes egy magasabb szintű jogszabállyal.

A  Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal egyik területi igazgatója, Cserpák János dolgozta ki és vitte végig azt a törvényt, amely kifejezetten felhasználóbarát próbált lenni.

- Minden második esetben az a probléma, hogy az önkormányzat nem engedi a szélkerék felállítását. Nem tudom, miért akadályozzák. A 382/2007-es rendelet alapján, annak 7. paragrafusa szerint (ugyanúgy, mint a nem építésiengedély-köteles építményeknél) az érintett hatóság véleményét ki kell kérni, meg kell keresni az önkormányzatot, és az örökségvédelmet. Ha összefüggésben van a villamoshálózattal, akkor a szolgáltatót is meg kell keresni. Azt szoktam javasolni, mielőtt valaki szélkereket akar, akár háztetőre, akár rúdra, győzze meg a hivatalt, hogy járuljanak hozzá. Nyugat-Európában az a cél, hogy a lakás energiafogyasztását minden lehetséges módon csökkentsék. Nálunk betámasztanak a megoldások elé, nem tudni, miért. Mi úgy gondoljuk: hadd örüljenek az emberek, ha egy kicsit tudnak spórolni! - írja egyebek mellett a témáról a megyei lap

Az újság bemutatott egy vízhúzásra használt szélkereket, illetve azt, miként lehet infravörös fűtésre használni a szélenergiát.

Aki nagyobb teljesítményű berendezést szeretne és nem éri be házi megoldásokkal a piacon is körülnézhet, több vállalkozás is foglalkozik szélgenerátook árusításával és telepítésével. A Szélkerékcentrum oldal információ szerint szélerőméréssel lehet eldönteni, hogy érdemes-e belevágni egy komplett (áramtermelésre is használható) és professzionális rendszer feállításába. Elvben egy háztartás teljes energiafogyasztása kiváltható, de ahol van vezetékes áramellátás, megvalósítható kisebb rendszer is, amely a jelenlegi fogyasztás egy részét fedezi. A telepítési lehetőségek és a rendelkezésre álló forrás nagysága határozza meg a kiépítendő rendszert, amelyet gyakran kombinálnak napelemekkel. (Nem véletlenül, az oldalon található információk szerint voltak/vannak még gondok a szél erejéből nyert villamosenergia hálózatba juttatásával...)

A portál elvi tájékoztatója szerint a kereskedelmi forgalomban kapható berendezések az alábbiak osztályozhatóak:

1000W alatti szélgenerátorok:

Használható: kisebb fogyasztók (pl. világítás, rádió, kis TV, stb.) ellátására, energiafogyasztás kismértékű csökkentésére hálózati visszatáplálással.
Nem használható: közvetlen fűtésre, melegvíz készítésre, teljes lakás/ház ellátására

1000W és 5000W közötti szélgenerátorok:

Használható: kis és közepes teljesítményű fogyasztók (pl. világítás, TV, barkácsgép,konyhai kisgépek, stb.) ellátására, hálózati visszatáplálással energiafogyasztás csökkentésére/kiváltására, hőszivattyúhoz (visszatáplálással, részleges kiváltásra) vízmelegítésre (használható, de nem javasolt).
Nem használható: közvetlen fűtésre, hőszivattyú teljes ellátásához, ipari létesítmények ellátásához

5000W fölötti szélgenerátorok (néhányszor 10kW-ig):

 Használható: lakás/ház/tanya teljes vagy részleges ellátására, kisebb ipari létesítményekhez hálózati visszatáplálással, vízmelegítésre (használható, de nem javasolt), fűtésre (használható, de nem javasolt), hőszivattyúhoz (hálózati visszatáplálással).
Nem használható: ipari méretű áramtermeléshez

További infók a szélgenerátorok működéséről itt olvashatóak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!