szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Színválasztéka hatalmas: fehér, rózsaszín, piros és krém...

Színválasztéka hatalmas: fehér, rózsaszín, piros és krém sárga színben egyaránt kapható. Egy tő leanderhez fajtától és magasságtól függően 3000-6000 forintért juthatunk hozzá, vagyis a még megfizethető kategóriába tartozik.

Magassága elérheti akár a 1,5-2 métert is, levelei lándzsás alakúak kissé molyhosak, megfelelő gondozás mellett pedig néhány év alatt méretes, látványos cserjévé fejlődik. Ültethetjük nagyobb dézsába vagy edénybe, majd nyáron kitehetjük a kertbe vagy teraszunkra is. Tengerparti és mediterrán országok közparkjaiban és utcáin sokszor, mint sövény ültetik, ezt mi is kipróbálhatjuk nyáron a saját kertünkben. Különösen látványos a leander, ha több cserépben is nevelünk belőle, és ha valódi mediterrán hangulatra vágyunk, helyezzük el terrakotta vagy agyag edénybe a növényeket!

Nézzük, hogyan kell évszakról évszakra gondoznunk ezt a szép növényt!



Tavasz:

Márciusban – ha az idő már elég meleg – érdemes elvégezni egy megelőző permetezést. Erre a célra megfelel a biola vagy a biofluid rovarirtó, a lényeg, hogy az esetleg már meglevő rovar peték ne tudjanak tavasszal kibújni! Ha szükséges, akkor ültessük át a leandert, vagy cseréljük le a felső talajréteget friss földre, így máris tápanyaghoz jut a növény. Tavasszal szépen fokozatosan szoktassuk hozzá kedvencünket a kinti napsütéshez és meleghez: májusban először tegyük ki egy órára, majd másnap fél napra, és ha az idő engedi, körülbelül egy hét múlva már kint lehet egész nap. Az első hajtásokat vágjuk vissza a felére, így elkerülhetjük, hogy felnyúlt szárakat hajtson a növény.

Nyár:

Nyáron tegyük a cserepét egy napos meleg helyre, ez lehet terasz vagy erkély is.
Hetente egyszer az öntözővízhez adjunk egy kupaknyi virágzó tápoldatot, így folyamatosan pótoljuk a tápanyagot a növénynek, ami a virágzáshoz feltétlenül szükséges. Ha nem virágzik a leanderünk, akkor vagy kevés a föld vagy kifogyott a tápanyag belőle!



Ősz:

Ősszel csökkentsük a locsolást, hagyjuk el a tápoldatot, vágjuk vissza a hajtásokat még akkor is, ha épp virágzik a növény, permetezzük le ismét egy rovarölő szerrel, mielőtt bevisszük a téli szálláshelyre.

Tél:

Télire keressünk számára egy 8-12 fokos világos helyiséget, ahol a növény kipihenheti magát. Télen épp csak annyi vizet adjunk neki, hogy a földje ne száradjon ki, és hagyjuk vegetálni. Sokan télire beviszik a növényt lakásba, ami így még karácsonykor is virágzik. De ha azt szeretnénk, hogy nyáron a leanderünk folyamatosan virágozzon, akkor hagynunk kell télen pihenni! A „pihenés” hiányának a nyári kevés virágzás, fakózöld színű hajtások és levelek is következményei lehetnek.

Kovács Erika
viragcenter.hu

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!