szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A fent említett tanulmány szerint a gázkonvektorról központi gázkazánra áttérő háztartások fűtési költségei átlagosan...

A fent említett tanulmány szerint a gázkonvektorról központi gázkazánra áttérő háztartások fűtési költségei átlagosan 20 százalékkal nőttek az áttérést követően. Ez természetesen korántsem azt jelenti, hogy mindenki tévedett, aki a gázkonvektorok pazarló energiafelhasználását hirdette. A többletköltség ugyanis nem a készülékek hatásfokából ered, sokkal inkább a felhasználás módjában keresendő.

A központi gázkazán esetében ritkán van lehetőség – vagy csak korlátozott módon – arra, hogy minden helyiségben más-más hőfokot állítsunk be, általában egységes meleget kell biztosítanunk a teljes lakásban ahhoz, hogy a gázkazán jó hatásfokon működjön. Ellenben a gázkonvektor esetében minden helyiségben külön szabályozható a hőfok, ugyanis az egyes szobákban elhelyezett készülékek mindegyike rendelkezik szabályzóval, és semmilyen összeköttetés nincs a készülékek között. Szintén fontos, hogy a gázkazán egy központi helyről „osztja szét” a hőt, ezáltal óhatatlanul keletkezik hőveszteség, ez a konvektorok esetében szintén nem áll fenn.

Újabb adalék, hogy míg a gázkazán általában elektromos árammal működik, addig a konvektor üzemeltetése semmilyen segédenergiát nem igényel. Egy gázkonvektorral viszonylag gyorsan, körülbelül fél óra alatt fel tudunk fűteni egy átlagos méretű szobát kellemes hőmérsékletűre. Ez lehetővé teszi, hogy míg napközben senki sem tartózkodik a lakásban, letekerjük a konvektor szabályzóját, majd hazaérve ismét meleget teremtsünk szinte pillanatok alatt. Az éjszakai alváshoz is sokkal egyszerűbben be tudjuk állítani a néhány fokkal hűvösebb hőmérsékletet, így nem csak egészségesebb és pihentetőbb lesz az alvás, hanem spórolni is tudunk valamennyit. Mivel a gázkonvektor úgynevezett sugárzó hőt ad, így már a felfűtés alatt is kellemesen érezhetjük magunkat, nem kell feltétlenül vacognunk. Az emberi szervezet a sugárzó hőt kedveli leginkább, arról nem is beszélve, hogy amennyiben sugárzó hővel fűtjük a lakást, a néhány fokkal alacsonyabb hőmérsékletet is elegendőnek érezzük.

A fentiek mellett még egy vitathatatlan előnnyel rendelkezik a gázkonvektor a kazánnal szemben. Egy központi fűtés kialakítása egy átlagos méretű házban milliós nagyságrendre rúg, ugyanis nem csak a kazánt kell megvásárolni, hanem a csöveket, és a radiátorokat is. Az egész rendszer beállítása komoly szakértelmet igénylő feladat, így magáért a munkáért is többet kell fizetnünk. Ellenben a gázkonvektoros fűtést néhány százezer forintból meg tudjuk oldani, ugyanis ebben az esetben nem beszélhetünk rendszerről, csupán a megfelelő mennyiségű konvektort kell megvennünk, és a helyére állítani.

A gázkonvektor vitathatatlan hátránya azonban az esztétika. Nyilván van még fejlődni valója ezen a téren, de azért szögezzük le, hogy a nyolcvanas évekhez képest nagyon nagy fejlődésen ment keresztül, ma már találhatunk az üzletekben egész elfogadható darabokat is. Természetesen gázkonvektorral fűteni továbbra sem a legkörnyezetkímélőbb megoldás, ám meglepő módon akár spórolhatunk is vele!

Gál Ottília
Építési Portál 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!