szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Az irodapiac mérete 2010 januárjában három ingatlan-tanácsadó (Colliers International, az EHL Hungary, valamint az...

Az irodapiac mérete

2010 januárjában három ingatlan-tanácsadó (Colliers International, az EHL Hungary, valamint az Eston International) által alapított RERA elkészítette a 2010 első negyedévre vonatkozó irodapiaci beszámolóját. A RERA az első negyedéves elemzését valamivel több, mint 2,3 millió négyzetméternyi modern irodaállomány vizsgálatára alapozza, mely nem tartalmazza a tulajdonosok által kizárólagosan használt épületeket, valamint a speciális műszaki kialakítású irodaépületeket.

Új átadások

A budapesti irodapiac növekedése felgyorsult 2006 és 2009 között, mivel ekkor jelentős mennyiség új irodaterület került a piacra. 2005-ben még csak 71 ezer négyzetméter irodaterületet adtak át, de már 2006-ban az átadások szintje elérte a 182 ezer négyzetmétert, és ez 2009-re fokozatosan 300 ezer négyzetméterre emelkedett. A gazdasági folyamatok hatására a fejlesztés növekedési üteme 2009-ben lassulni kezdett. Ennek következményeként 2010 első negyedévében 50 500 négyzetméter modern irodaterület került átadásra, mely a korábbi előrejelzések szerint a 2009-es évre volt ütemezve. Ennek mintegy kétharmadát, 33 011 négyzetmétert Bel-Budán adták át, mely jelentősen felülmúlta az elmúlt 3 évben tapasztalt aktivitást.

Kihasználatlanság

Az üresedési ráta az egyébként is kedvelt Váci úti irodafolyosón továbbra is 20% alatt maradt (18,2%), míg a Belváros (központi üzleti negyed) üresedési mutatója 23,5%-ra szökött, amely az új irodaterületek átadásának köszönhető. A várakozásoknak megfelelően az úgynevezett peremterületeken tapasztalható a legmagasabb érték, 40,5%. A piac egészére vetített átlagos üresedési mutató méréseink alapján 24,9%, mely az előző negyedévhez képest további növekedést mutat.

Bérlői aktivitás

A RERA adatai alapján az ismert piaci alapú bérbeadási szerződések nagysága meghaladta az 54 ezer négyzetmétert. Legaktívabb a Váci úti irodafolyosó volt, ahol a teljes negyedéves kereslet több, mint harmada (37,6%) jelent meg, a második a Bel-Buda alpiac (20%) és azt követi Dél-Buda (16,5%), a többi alpiac egyszámjegyű piaci részesedéssel bír a teljes keresletből. A keresleti oldal gyengeségét jól jellemzi, hogy a negyedévben tapasztalt új irodabérleti szerződéskötések rendre 2 000 négyzetméter alatt maradtak.

Ezzel szemben a bérleti szerződések hosszabbításánál - ahogyan várható is volt - nem volt ritka az 5 000 négyzetméterkörüli területnagyság sem, mint például az Ernst & Young újrakötése a WestEnd Business Centerben. Ezek a tények mutatják, hogy a nagy alapterület-igényű bérlők 2010 első negyedévben lezárult szerződéskötéseiknél is az újratárgyalás mellett döntöttek. Az adatgyűjtés során számos irodaház esetében volt példa úgynevezett terület-visszaadásra, amikor a bérlő csökkentette irodaterületét.

A RERA következő, második negyedéves jelentésében a jelen kimutatásokon kívül az egyes épületek minőségi és lokációbeli kategorizálásának is különös figyelmet szentel, mely várhatóan egy egészen új szemszögből és teljesebb, árnyaltabb képet ad a piacról. Ezen kívül a következő negyedév során a RERA kiemelt szerepet szán a nettó piaci felszívás elemzésének, amely azt mutatja majd meg, hogy a piacon összességében mennyivel nőtt, vagy csökkent a bérelt területek állománya egyik negyedévről a másikra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!