szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A csapadékos idő és a sok eső egyet jelent a szúnyoginvázióval, hiszen a szúnyog lárvák a legkisebb vizes pocsolyában...

A csapadékos idő és a sok eső egyet jelent a szúnyoginvázióval, hiszen a szúnyog lárvák a legkisebb vizes pocsolyában is képesek szaporodni. Ha szeretnénk, kertünkben megszabadulni a szúnyogoktól nézzük át kertünket és számoljunk fel minden kisebb vizes tócsát és pocsolyát.

Ha eddig gyűjtöttük az esővizet a száraz csapadékmentes időszakban fedjük le a vízgyűjtőket, hogy a szúnyogok ne tudják lerakni a lárvákat. A kertben széthagyott eszközök is ideálisak a szúnyog bölcsőde számára, így a kint hagyott lavór, edény, netán nagyobb gyerekjáték, amiben megállhat a víz, veszélyforrást jelent.

Ha vízparton vagy víz közelében lakunk, sajnos így is, úgy is számítanunk kell a szúnyogokra, ebben az esetben érdemes a kertet és házunkat is körbe ültetni a szúnyogriasztó növénnyel, más néven a kakassarkantyúval. Ez a növény a szúnyognak kellemetlen illatával tarja távol a vérszívókat.

Természetesen a jól bevált szúnyogriasztó készüléket is rendelkezésre állnak. A spray, kenőcs, gyertya, lámpa formában kapható szúnyogriasztók a szaküzletekben kaphatók. Az ablakokra szereltessünk fel szúnyoghálót így nyáron is nyugodtan alhatunk nyitott ablaknál, sőt az ajtókra is szerelhetünk szúnyoghálót.

Levéltetvek ellen fokhagyma

A levéltetvek ellen már nehezebb lesz a védekezés, itt már kora tavasszal érdemes megelőző csapást mérni a kártevőkre.

Ha szeretnénk szép kertet színpompás virágokkal, a levéltetvek ellen ültessünk a növények köré és a zöldség ágyások közé egy sor büdöskét, levendulát vagy fokhagymát. Ezek a növények természetes úton riasztják el a levéltetveket.

Ha már megtörtént a baj, és növényeinket ellepték a kártevők, használjunk olyan szereket amelyek biokertben is megállják helyüket. Ilyen például a biola, vagy a biofluid, amelyek alkalmasak lehetnek a levéltetvek ellen. A gyümölcsfákra használjuk a biocont által gyártott sárga lapokat, amelyek egy erős ragacsos felülettel rendelkeznek, így a bogarak ráragadnak, és nem jutnak el a levelekig.

A gyümölcsfákra sajnos gyakran maguk a hangyák telepítik a levéltetveket, ugyanis a levéltetvek egy mézharmat szerű nedvet bocsájtanak ki, amelyet a hangyák imádnak. Épp ezért érdemes a gyümölcsfa törzsét is bevonni egy hangyafogó szalaggal így megakadályozzuk a hangyák és a levéltetvek elszaporodását is.

Barátunk a katicabogár

A mediterrán dézsás dísznövényekhez, mint pl. a leander vagy a hibiszkusz elég pár gerezd fokhagyma védekezésül, ezeket dugjuk le a földbe a növény mellé, mert a fokhagyma illóolaja és hatóanyag felszívódik a gyökéren keresztül. Ez egy kicsit olyan, mint amikor mi emberek eszünk sok fokhagymát egy idő után a bőrünkön is érződik az illata, így a növény a gyökerén keresztül veszi fel a fokhagyma illatát és ez elriasztja a kártevőket.

Ha azt látjuk növényünk levelén vagy szárán, hogy egy ragadós mézharmatos bevontat jelentkezik, biztosak lehetünk benne, hogy valamilyen tetű támadta meg kedvencünket. A levéltetveknek számos természetes ellensége is van ilyenek a madarak, a pókok, a katicabogár és a fátyolka is, amely akár 300 levéltetvet is képes elfogyasztani.

Ha már szabad szemmel is észleljük, a tetvek jelenlétét egy kesztyű segítségével dörzsöljük, le őket a növényről amennyire csak lehet. Ha fehér vattaszerű lényeket észlelünk az a gyapjas pajzstetű, ha kemény fekete hátút az a pajzstetű. A tetvek legtöbbször mindig a friss új hajtásokat fogyasztják el a legszívesebben, érdemes a növényeket minden ősszel és tavasszal egy megelőző permetezéssel megvédeni a kártevőktől.

Kovács Erika
Virágcenter

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!