szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Egymás után jelentetik meg tiltakozó állásfoglalásaikat a különféle fogyasztóvédelmi szervezetek, egyesületek a...

Egymás után jelentetik meg tiltakozó állásfoglalásaikat a különféle fogyasztóvédelmi szervezetek, egyesületek a fogyasztói csoportok működését bírálva. Abban egységesek, hogy sokkal szigorúbb politikát követelnek a pénzügyi felügyelettől (PSZÁF), egyik-másik a teljes betiltást szorgalmazza.

A fogyasztói csoportok szervezésének betiltását, vagy szigorú szabályozását javasolja a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ). A szövetség szerdai közleményében emlékeztet arra, hogy a fogyasztói csoportokat üzemeltető vállalkozásokra nem vonatkozik a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény, ezeket akár megfelelő tőke nélkül is lehet üzemeltetni.

A FEOSZ azt javasolja, hogy a jogalkotó tiltsa be az ilyen csoportszervezői tevékenységet, vagy teljes körűen, szigorúan szabályozza, mivel ezek a csoportok jelenlegi formájukban tisztességtelenek, s az idősek és az anyagilag nehéz helyzetben lévő fogyasztók ezreit károsítják meg.

Több lakóparki lakó is arra számított, hogy olcsóbban jut lakáshoz, ha belép egy csoportba
Mester Nándor

A pénzügyi szakértőket tömörítő Magyar Hitelszövetség a hét elején erősítette meg lapunknak, hogy felhívásban kérték a fogyasztói csoportokat: tartsák be a működési feltételeiket! „Fontos mindenki számára leszögezni, hogy ezek a csoportok nem nyújtanak hitelt! A kölcsönökhöz nem jutó, vagy új hitelt igénylő lakosság keresi fel a hirdetésben szereplő cégeket. A hirdetések megtévesztőek, így az ezeket a szerződéseket aláíró ügyfelek csak súlyosbítják a saját helyzetüket.” – fogalmazott a szövetség képviselője. A szakértő azzal támasztotta alá a megtévesztést, hogy az ügyfél a szerződés megszüntetésekor a regisztrációs költséget és a havonta fizetett díjakat nem kapja vissza, s tulajdonképpen ekkor jön csak rá, hogy nem hitelhez jut, csupán egy vásárlói klub tagja lett.

A PSZÁF 2010  november végén megerősítette, hogy kezdeményezte a jogalkotónál a fogyasztói csoportszervező tevékenység betiltását a Büntető Törvénykönyvben. Egyébként a közelmúltban összesen közel 100 millió forint bírságot szabott ki kilenc jogosulatlan pénzügyi szolgáltatást nyújtó társaság és magánszemély részére.

Még a magas törlesztőrészlet is jobban megéri, mint a bizonytalan "haszon" a fogyasztói csoportokban

A felügyelet szerint kiemelt kockázat, hogy a csoportszervezők (bár jogilag nem a PSZÁF által engedélyezendő tevékenységet végeznek) jellemzően kellő tőke hiányában működnek, s üzleti gyakorlatuk egy esetleges felszámolás során sem nyújtana kellő védelmet a csoporttagok befizetéseire.

A PSZÁF-hoz 2010 októberéig mintegy 500, a csoportszervezők félrevezető tájékoztatását kifogásoló beadvány érkezett. A piacon jelenleg már 10 csoportszervező társaság működik, összességében több ezer csoporttaggal, akik több milliárd forint befizetésére kötöttek szerződést. A PSZÁF ezért – a kockázatok elhárításának egyetlen hatékony módjaként – az illetékes szakminisztériumoknál a közelmúltban kezdeményezte a fogyasztói csoportszervező tevékenység betiltását a Büntető Törvénykönyvben, a már elindított fogyasztói csoportok kifuttatása mellett.

 

* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!

A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!