szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Mielőtt az első kifizetés megtörténik, a bérbeadó köteles tájékoztatni a bérlőt, hogy a 10 százalékos költségátalány...

Mielőtt az első kifizetés megtörténik, a bérbeadó köteles tájékoztatni a bérlőt, hogy a 10 százalékos költségátalány elszámolását, vagy a tételes költségelszámolást választja az szja szempontjából. A tételes költségelszámolás választása esetén a tényleges költségarányról kell nyilatkoznia a bérbeadónak, hiszen bérbevevő csak így tudja levonni az adót – közölte Héhn Miklós, az RSM DTM tanácsadó cég partnere, a számviteli üzletág vezetője.

A bérbeadónak a 10 százalékos költségátalány esetében nem kell rendelkezni a költségeket alátámasztó bizonylatokkal, míg a tételes elszámolás esetében szükségesek ezen bizonylatok, és az elévülési időn belül meg is kell őrizni őket (5 év). Az eho miatt továbbra is fogják nyilatkoztatni, ahogyan eddig is.

A magánszemélyek adhatnak egy az adott évre visszavonásig érvényes nyilatkozatot a kifizetőnek, vagy akár minden kifizetés előtt nyilatkozhatnak a költségszázalékról/hányadról. Általában az a tapasztalat, hogy a tételes költségelszámolással jobban járni a bérbeadó. Itt azonban fontos megjegyezni, hogy a rezsinek a bevétellel szemben történő elszámolásához névre szóló áfás számlával kell rendelkeznie.

Héhn Miklós

A tényleges készhez kapható jövedelmet több tényező is befolyásolja. Ha az adott évben az összes ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem (egyszerűsítve jövedelem=bevétel-költség) meghaladja az 1 millió forintot, 14 százalékos ehót kell fizetni. Az adóelőleget majd a tényleges jövedelemre kell kiszámolni, és a kifizető felé kell nyilatkozni az eho miatt is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ingatlanmenedzser.hu Ingatlan

Mi legyen a lakással váláskor?

A házasság felbontásakor az egyik legfontosabb dolog a közös vagyon megosztása, ezen belül is a legfontosabb a közös...