Tetszett a cikk?

Országosan 26 százalékkal kevesebb lakást adtak el az idei első negyedévben, mint egy évvel korábban ilyenkor. A visszaesés mértéke a kisebb városokban a legnagyobb, de Budapesten is közel 10 százalékos. A lakások alapterülete több mint egy négyzetméterrel nőtt.

4 528 új lakás épült 2022 első negyedévében, ami 26 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi hasonló időszakban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 8001 volt, ami 15 százalékkal magasabb, mint 2021-ben első három hónapjában – derül ki a KSH friss jelentéséből.

Területi bontásban:

  • Budapesten 9,9 százalékkal kevesebb, összesen 2 440 lakást vettek használatba
  • a megyei jogú városokban 38;
  • a többi városban 43
  • a községekben 35 százalékkal kevesebb lakás épült.

Megyei bontásban jelentős visszaesést mutat Pest megye, ahol 42, és Győr-Moson-Sopron megye, ahol 45 százalékos visszaesést mértek. A központi nagyrégión kívüli megyékben felépült 1400 lakás kevesebb mint kétharmada az egy évvel korábbinak.

Az újonnan épülő lakások közül a legtöbbet – 73 százalékot – vállalkozások építették, a magánszemélyek által építettek aránya 25 százalékos, ami csökkenést jelez.

A lakások közül

  • 32 százalék családi házban,
  • 53 százalék többlakásos épületben,
  • 13 százalék lakóparkban létesült. Utóbbiak megnövekedett aránya néhány nagyobb fővárosi beruházáshoz köthető.

A jelentésből kiderül, hogy a lakások átlagos alapterülete 81,4 négyzetméteres volt, ami 1,1 négyzetméteres növekedés 2021 első negyedévéhez képest. Értékesítési céllal épült a lakások 74, saját használatra 24, bérbeadásra pedig 1,5 százaléka.

Több lakást terveznek, mint tavaly, de csak Budapesten és a községekben

Országos szinten az építési engedélyek és a bejelentések alapján építendő lakások száma 8 001 volt. A fővárosban a korábbi alacsony bázis közel háromszorosára ugrott a tervezett lakások száma, de ez a több mint kétezres érték még így sem éri el a korábbi évek 3–4 ezres szintjét. A megyei jogú városokban 27 százalékos csökkenés, az egyéb városokban inkább stagnálás (–2,2 százalék), a községekben pedig 14 százalékos növekedés tapasztalható 2021 első negyedévéhez képest.

Az építtetők az esetek 55 százalékában éltek az egyszerű bejelentés lehetőségével.

Pest megyében a kiadott építési engedélyek száma 14 százalékkal lett kevesebb, míg a központi nagyrégión kívüli megyékben kiadott építési engedélyek száma (4300) megegyezik az egy évvel korábbival.

2021 azonos időszakához képest a kiadott új építési engedélyek alapján 1,8 százalékkal kevesebb, összesen 3799 lakóépület építését tervezik az országban. A tervezett nem lakóépületek száma országos szinten 1159, 31 százalékkal több, mint 2021 első negyedévében – írta a KSH.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!