szerző:
Tetszett a cikk?

Az eredeti tervek szerint épp húsz éve nyitották volna meg, de még most is várniuk kell azoknak, akik a Rác fürdőben szeretnének kikapcsolódni. A főváros eredetileg a mellé épült szálloda eladásából vagy bérbeadásából fedezte volna a hányattatott sorsú fürdő ismételt megnyitását. Eddig azonban két pályázat is sikertelen volt, most jöhet a harmadik. A BGYH szerint azonban ez a pénz már nem is kell a felújításhoz.

Harmadszorra is meghirdeti a Rác Hotel eladását a főváros, illetve ingatlankezelője a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK), miután a sikertelen tavaly tavaszi után az őszi, kedvezőbb feltételekkel kiírt második pályázat is sikertelenül zárult, nem volt érdeklődő a hotelre. Kezdetben a főváros inkább a hosszú távú bérbeadást preferálta volna, és mindkét alkalommal erre is kiírt pályázatot, de az üzemeltetés sem vonzotta az érdeklődőket.

A második, őszi pályázat szerint a minimális eladási ár négymilliárd forint, ehhez hozzájön még a közel 3,4 ezer négyzetméter területrész földhasználata, amelyért évi 70 millió forint plusz áfa díjat vártak. A bérbeadást pedig egymillió euró plusz áfa/évért képzelte el a főváros.

Fontos azonban hangsúlyozni, hogy nem a Rác fürdőt értékesítenék, hanem csupán a mellé épült 67 szobás szállodát. Igaz, ennek sorsa szorosan összefügg a fürdőével is. Az eredeti tervek szerint ugyanis a hotel eladásából befolyó pénzből fedezte volna a fürdő újranyitásának költségeit a főváros fürdőcége, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH); most viszont, hogy sem az eladás, sem a bérbeadás nem sikerült, az üzemeltető cég saját forrásból finanszírozná a költségeket. Kérdés, hogy ezzel nem kerül-e veszélybe a megnyitás már eleve sem közeli, 2025. tavaszi határideje.

Rác gyógyfürdő 2014-es bejárásán készült fotó.
Fülöp Máté

A BGYH szerint erről szó sincs, nem került veszélybe a Rác fürdő felújítása, ugyanis 2023-ban elért eredményük lehetővé teszi a fürdő rekonstrukciójának finanszírozását saját forrásból is – válaszolta Réffy Edit a cég kommunikációs szakértője a hvg.hu kérdésére. Erre azért nyílik lehetőség, mert tavaly csaknem 23 milliárd forintos árbevételt értek el a tervezett 19,7 milliárd forinthoz képest, míg adózás utáni várható nyereségük 5 milliárd forint felett alakulhat. Így a felújítás függetleníthető a szállodára kiírt pályázattól.

A Rác fürdő épületének műszaki állapotát a szakértők a 2010-ben elkészült felújítás utáni értékének 40 százalékára becsülték, ezzel párhuzamosan a felújítás várható kiadásait jelenleg 4,63 milliárd forintra taksálták. A fürdő felújítására – a fővárosi közgyűlés 2023 szeptemberi határozata alapján – kiírt kétlépcsős közbeszerzési pályázat előminősítési szakasza a napokban zárult. Mind az öt kivitelezésre jelentkező cég alkalmas, így az ajánlattételi felhívást a BGYH minden jelentkezőnek megküldi várhatóan január végén. A költségek a közbeszerzési eljárás eredménye alapján láthatók majd pontosan – hangsúlyozta Réffy Edit.

Másodjára sem kellett senkinek a Rác fürdő mellé épített hotel

Engedtek az árból, de így sem akadt jelentkező a Rác Hotel hasznosítására. A fürdő felújításánál 2025. tavaszi határidővel számolnak.

Hogyan került ilyen helyzetbe a Rác fürdő?

A Rác helyén már a török kor előtt is állt fürdő, de nyolcszögletű kupolacsarnoka a 16. századból, a török hódoltság idejéből származik; akkoriban a kisebb fürdők közé tartozott. Noha Buda visszavételét még sértetlenül vészelte át, azóta viszont komolyabb kihívások érték az épületeit.

A háborút követően a fürdőt csak 1965-ben nyitották meg, a ’60-as évek elején történt felújítás során több megmaradt, de sérült épületrészt elbontottak. A fürdő állapota egyre romlott, 2002-ben felújítása halaszthatatlan volt, ezért bezárták, és úgy tervezték, hogy 2004-ben már újra kinyithat.

A felújításhoz a Demszky Gábor vezette főváros magánbefektetőket is bevont: a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) 25:75 százalékos kisebbségi tulajdonrészt szerzett a Rác Nosztalgia Kft-ben, amely 2005-ben a Magyar Fejlesztési Banktól kapott nagy összegű hitelt a projektre, majd a felújítás egy szállodarész hozzáépítéssel 2007–2010 között nyolcmilliárd forintból elkészült.

Számos tulajdonosi és jogi vita miatt azonban a fürdő nem nyitott meg.

2009 októberében a BRFK nyomozást indított, mivel feltételezhető volt, hogy a beruházás során a Fővárosi Önkormányzatot jelentős vagyoni kár érte. Ezt az eljárást bűncselekmény hiányában megszüntették, majd 2012 októberében – már Tarlós István városvezetése alatt – hűtlen kezelés gyanúja miatt rendeltek el újból nyomozást. Noha ez is érdemi megállapítás nélkül zárult, közben a Rác Nosztalgia Kft. csődeljárás alá került.

 

Fülöp Máté

A csődeljárás nyomán elárverezték az ingatlanegyüttest, amelyet – már a Karácsony Gergely vezette önkormányzat megbízásából – végül a korábbi kisebbségi tulajdonos, a BGYH vásárolt vissza 2021 augusztusában 5,1 milliárd forintért, kikiáltási áron.

Közben pedig újra leromlott az ingatlanegyüttes állapota. Az egész épületegyüttes penészes, egészségre veszélyes mértékben szennyezett volt, ezért az új tulajdonos a penészes burkolati elemek részleges bontásával, hidegköd és ózontechnológia együttes alkalmazásával penészmentesítette és fertőtlenítette, majd az árvízi szivattyúk ismételt felújításával megelőzte a korábbi évekhez hasonló vizes károkat.

A fürdőépület felújításának tervezési munkáira – szerzői jogára tekintettel kizárólagos jogosultsággal – a Budapesti Építőművészeti Műhely Tervező Kft. kapott megbízást egy hirdetmény nélküli közbeszerzési eljárás után. A tervek 2023 közepére készültek el, a fent említett 4,63 milliárd forintról szóló kivitelezési költségtervet ez alapján állították össze. A Rác fürdő felújítását és újranyitását követően kezdenék meg a Gellért fürdő rekonstrukcióját is.

A főváros további nagy értékű ingatlanoktól is szabadulna

A Rác Hotel mellett a főváros értékesítne egy nagy értékű 28 ezer m2-es fejlesztési telket a rajta található 14 ezer m2-es egykori oktatási épületekkel a Budaörsi út és Rimaszombati út között, az M1-M7 bevezetőjénél, Kelenföldi pályaudvartól és az Etele Plázától pár percre. A kikiáltási ára korábban 7 milliárd volt, most 6,5 milliárd a kezdeti ajánlat. Szintén értékesítene egy 22 ezer m2-es fejlesztési telket a Pomázi úton. Emellett vevőre vár a Balaton közeli egykori Jankovich-kastély, valamint a szintén balatoni Hunyady-kastély, illetve a Budakeszi úton közel egymilliárdért a Tőry-villa is. Egyelőre nem túl nagy az érdeklődés ezek iránt sem.

300 milliárd forint uniós forrás érkezését jelentette be Karácsony Gergely főpolgármester

A pénz több mint felét a közösségi közlekedés fejlesztésére szánják.

Borítóképünkön a Rác gyógyfürdő. Fotó: Fülöp Máté

* * * Személyi hitel, ha rövid időn belül pénzre van szükség

Előfordul, hogy hirtelen nagyobb összegre van szükségünk – pl. lakásfelújítás, autóvásárlás –, ebben a helyzetben a személyi kölcsön lehet az ideális megoldás, ugyanis akár egy héten belül a számlánkon lehet a szükséges összeg. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával pár perc alatt kiválasztható a legkedvezőbb hitelajánlat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!