szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jön a jó idő, ilyenkor minden évben felpezsdül a nyaralók, hétvégi házak, üdülők és zártkertek piaca. Nem mindenki tudja azonban zsebből kifizetni a szükséges vételárat, ilyenkor pedig szükség lehet banki finanszírozásra is. A Bankmonitor szakértői megnézték a szóba jöhető lehetőségeket, és elemezték azt is, hogy mikor melyik lehet ezek közül pénzügyileg a leginkább kifizetődő.

Amennyiben valaki nyaralót, hétvégi házat vagy apartmant vásárolna részben lakáshitelből, akkor készülnie kell arra, hogy nem minden esetben, illetve nem minden pénzintézetnél fog működni a dolog.

Először is nagyon fontos, hogy pontosan milyen típusú ingatlanról is van szó, ez nagyban meghatározza majd a lehetőségeket. Amennyiben nyaraló, hétvégi ház, üdülő vagy éppen apartman besorolású az adott ingatlan, akkor a bankok kb. fele hitelezi majd meg a vásárlást, ha pedig tanyáról van szó, akkor a Bankmonitor szakértői szerint egy bank jöhet csak szóba jelenleg. Természetesen vásárolhatunk nyaralónak családi házat is, ami annyiban mindenképpen szerencsés, hogy erre elméletileg minden bank ad lakáscélú jelzáloghitelt.

Számít az is, hogy miből épült a nyaraló

A nyaralók esetében az építőanyag mindig izgalmas kérdés, hiszen a régebbi parasztházaknál gyakori a vályog és a vegyes falazat, de fa- és gerendaházakkal, könnyűszerkezetes és téglából készült épületekkel egyaránt találkozhatunk. Az utóbbit minden bank meghitelezi, a többinél azonban akadnak kivételek, ezért érdemes előre tájékozódni a lehetőségekről.

A vályognál azzal is számolnunk kell, hogy egyes bankok bár hitelezik, alacsonyabb értékkel kalkulálnak, sőt valamikor csak telekáron számolnak vele. Ez azért lehet gond, mert az ingatlan becsült forgalmi értékének legfeljebb 80%-áig hitelezhetnek a bankok, így a felvehető kölcsön összege nagyon alacsony lehet. A vályog kapcsán fontos még, hogy a bank értékbecslője különös gonddal ellenőrzi majd a megfelelő vízelvezetést és a falak szárazságát, hiszen közismert, hogy a vizesedést rendkívül rosszul viseli. Van bank, amelyik a vályog esetében még maximális korhatárt is megszab, így egy vályog épület legfeljebb 50, míg egy vegyes falazatú ház legfeljebb 60 éves korig hitelezhető náluk.

A könnyűszerkezetes épületekkel kapcsolatban is vannak izgalmak, ugyanis egyes bankok legfeljebb 10 éves korig hitelezik meg ezeket, ÉME/ETA/NMÉ engedélyt és tervezői nyilatkozatot pedig szinte mindenütt elvárnak.

A most divatos modul- és konténerházak esetében is célszerű előre felmérni a lehetőségeket, mert ezeket alig hitelezi meg a pénzintézet. Ha üres telket veszünk, és arra építenénk fel egy ilyen ingatlant, akkor rákérdezhetünk, hogy a forgalmazónak van-e megállapodása esetleg valamelyik pénzintézettel, ám ez azt jelenti, hogy nem nagyon lesz lehetőségünk több ajánlat közül választani.

Mennyi hitelt kaphatunk? 

Ahogy már írtuk, a legkönnyebb helyzetben akkor vagyunk, ha a nyaralónak vásárolt ingatlan lakóházként van bejegyezve a tulajdoni lapon, mert akkor minden bank ad rá lakáscélú jelzáloghitelt. (Természetesen csak akkor, ha mi magunk hitelképesek vagyunk.)

Más kérdés, hogy mekkora összegre számíthatunk, ez ugyanis függ az ingatlan típusától és elhelyezkedésétől egyaránt. Itt azt kell tudni, hogy bár a bankok a becsült forgalmi érték akár 80%-át is meghitelezhetik, a nyaralók és a kisebb települések esetében ez lényegese alacsonyabb, 50-60% is lehet. A kisebb településeknél azért óvatosabbak a bankok, mert itt kevesebb a tranzakció, így a valós piaci árat is nehéz belőni. Ez utóbbi egyébként a kistelepüléseken lévő téglából épült családi házakra is igaz.

Amennyiben a megvásárolni kívánt ingatlan becsült forgalmi értéke alapján nem ad elegendő hitelt a bank, akkor lehetőség van pótfedezetként másik ingatlant is felajánlani. Ebben az esetben a fedezetként bevont ingatlanok becsült forgalmi értékének 50-80%-a lehet a hitelösszeg.

Alternatív megoldások

Amennyiben nem tudunk lakáshitelt felvenni egy nyaraló megvásárlására, akkor még lehet néhány mentő lehetőség:

  • Szabad célú jelzáloghitel
  • Személyi kölcsön
  • Babaváró hitel

szabad célú jelzáloghitel esetében a jövedelmünk és a felajánlott ingatlanfedezet értéke a mérvadó, a bank által adott pénz pedig bármire fordítható. Itt természetesen szükségünk lehet a nyaralón kívül egy másik olyan ingatlanra is, amit fedezetként elfogad a bank.

A személyi kölcsön igényléséhez nincs szükség ingatlanfedezetre, emiatt a hitelbírálat gyors, az egyszeri költség pedig minimális, cserébe valamivel magasabb a kamat, mint a jelzáloghiteleknél. Itt korlát az is, hogy a legtöbb bank legfeljebb 10 millió forintot ad, ám két bank (UniCredit, Erste) 12 millió forintig, egy pedig akár 15 millió forintig (CIB) is elmegy. A lehetőségeinket a Bankmonitor hitelkalkulátorával tudjuk megnézni.

A babaváró hitel kicsit kakukktojás, ám mivel szabad célú, akár nyaralóvásárlásra is felhasználható. Ráadásul az első 5 évben kamatmentes, ha pedig ezen idő alatt legalább egy gyerek születik, akkor egészen a futamidő végéig az is marad. Továbbá a második és a harmadik baba érkezésekor elengedik a fennálló tartozás egy részét, illetve egészét. Persze a babaváró hitel igényléséhez számos feltétet teljesíteni kell, amelyekről itt olvashatunk részletesen. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!