Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Az elmúlt 10 év legnagyobb porvihara érte el hét közepén a mongol határ közelében található kínai Dunhuang városát. A látótávolság 20 méterre csökkent, az iskolákat bezárták.
Porba borult a héten Dunhuangra, a Selyemút legfontosabb megállóhelyeként történelmi jelentőségű kínai városra. A vihar a South China Morning Post beszámolója szerint délután 1 óra 40 perc körül érte el a települést, majd órákon át tombolt. Az órákra lelassult, részben megbénult város hangulatát jól érzékelteti az alábbi videó.
Az eseményről a NASA Aqua és Terra műholdjai készítettek felvételeket a rajtuk lévő MODIS detektorokkal. Az eszköz egyik jellemzője, hogy majdnem valódi színében mutaja a vihart, amely főleg a közelben lévő Góbi-sivatagból táplálkozik.
Az első kép 12:35-kor készült, amikor a vihar még csak közelített a város felé.
Jeff Schmaltz, LANCE/EOSDIS MODIS Rapid Response Team / NASA GSFC
A második műholdkép pedig a 2:20 perces állapotokat mutatja, ekkorra a porvihar már teljesen beborította a várost.
Jeff Schmaltz, LANCE/EOSDIS MODIS Rapid Response Team / NASA GSFC
A szerdaihoz hasonló por- és homokviharok ebben az időszakban viszonylag gyakorinak számítanak a kínai-mongol határ mentén: a száraz időben, március és május között alakul ki az egy év alatt lezajló viharok 60 százaléka.