Átírhatják a világ történetét az első embereknél is ősibb szerszámok
Az első embereknél is régebbről származó kőszerszámokat találtak kutatók Kenyában, ez pedig átírhatja az ember fejlődésének eddigi történetét.
Egy kenyai tó partjainál olyan régi kőszerszámok kerültek elő, amelyek még az első emberek megjelenése előttről valók – írja a Nature folyóiratban megjelent tanulmány alapján a BBC. A kutatók a környező vulkáni hamu és a kőzetek alapján azonosították be a kőszerszámok idejét.
A kenyai Turkana-tó partján 3,3 millió éves kőszerszámokat találtak a kutatók, ezek azonban 700 ezer évvel korábbiak, mint amikorra a "Homo" törzs tagjai, vagyis a mai ember elődei megjelentek a Földön.
Eddig a kutatók úgy vélték, az ember első Homo törzsbeli őse a Homo habilis volt, amely elsőként használt szerszámokat. A Homo habilisok azonban 2,4-2,3 millió éve jelentek meg a Földön, a mostani leletek pedig jóval régebbiek ennél, korábban pedig Tanzániában is találtak olyan 3,39 millió éves csontokat, amelyek arra utaltak, hogy szerszámokként használták őket.
Kutatók szerint ez azt jelentheti, hogy a még ősibb fajok, például az Australopithecus afarensis, vagy a kenyai Kenyanthropus platyops sokkal fejlettebbek voltak, mint eddig hitték, de egyelőre nem tudni, hogy pontosan kik készítették a szerszámokat, az australopithecusokról pedig eddig azt hitték, hogy nem volt különösebben intelligens.
A kutatók rámutattak arra, hogy az a 700 ezer év, ami a most beazonosított leletek és az eddig ismert legősibbeket elválasztja egymástól, nagyon sok. A szerszámok lelőhelyét egyébként 2011-ben fedezték fel, és közel 150 kőszerszám került elő onnan, köztük nagyobb darabokról leválasztott éles kődarabok, amiket vágásra használhattak, de kalapácsokat és egy nem megmunkált nagyobb sziklát, ami valószínűleg üllőként szolgált.
Kutatók azt mondták, ez az elmúlt 50 év legfontosabb felfedezése.