szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Határon túli magyar politikusokkal tartott megbeszélést csütörtökön Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A tárgyalófelek optimistán álltak fel az asztaltól megbeszélésüket követően.

A kormányfő Bugár Bélát, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának és Kasza Józsefet, a Vajdasági Magyar Szövetségnek az elnökét fogadta a Parlament épületében.

A találkozón jelen volt Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter, valamint Avarkeszy Dezső, akit a kormány szerdán azzal bízott meg, hogy készítsen átfogó koncepciót a nemzetpolitikai program alapján stratégiai és szabályozási kérdésekben. 

"Az a törekvésünk, hogy azokat a pontokat keressük, ahol egyetértés van, amelyek előreviszik azt az ügyet, amelyben hiszünk. Közös dolgunk egy erősebb, együtt élő és együtt tartó magyar felelősség" - mondta Gyurcsány Ferenc újságíróknak a találkozó előtt. 

A határon túli magyar szervezetek a múlt hét végén, Szabadkán tartott találkozójukon úgy döntöttek: továbbra is a kettős állampolgárság könnyített megszerzésére tartanak igényt. 

Gyurcsány Ferenc hosszú és részletekbe menő konzultációnak nevezte a találkozót. "Közösek a célok, megőrizni a magyar és a kettős identitást úgy, hogy szülőföldjükön jól boldoguljanak a határon túli magyarok" - idézi a Magyar Rádió Online a miniszterelnököt. Ennek megfelelően abban állapodtak meg, hogy január végéig szakértői konzultációsorozatot tartanak a Nemzeti felelősség néven emlegetett öt kormányjavaslatról.

Orbán Kaszával találkozik
A Fidesz Magyar Polgári Szövetség szerkesztőségünknek eljuttatott közleménye szerint Orbán Viktor "január 14-én megbeszélést folytat" Kasza Józseffel a Fidesz Központi Hivatalában, majd azt követően a sajtó képviselői elé állnak.
Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke jóindulatot tapasztalt, ami reményt ad arra, hogy az álláspontok elmozduljanak a holtpontról és hogy partner lesz ebben a magyar kormány. A kettős állampolgárság kérdése a népszavazással kényszerpályára került - mondta Kasza, aki sajnálatosnak tartja a Magyarok Világszövetségének elhamarkodott népszavazási kezdemé-ményezését, de szerinte is meg kell találni a kiutat.

A legbiztatóbbnak Bugár Béla, a Szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnöke tartotta a megbeszélést. Az akadálymentes kapcsolattartás a cél, amit el akarnak érni, bár ennek megvalósítását most még másképp látják a határon túliak és másként a kormány. A feszültség azonban oldódni látszik – értékelte a mostani tárgyalás utáni helyzetet Bugár Béla.

Az RMDSZ szerint a magyar miniszterelnök javaslatai jó irányba mutatnak, de nem oldják fel a kettős állampolgárság ügyében létező nézeteltéréseket. Markó Béla szövetségi elnök a Magyar Rádiónak úgy nyilatkozott, hogy a romániai kormányküldöttség budapesti látogatásán lesz alkalma erről szót váltani Gyurcsány Ferenccel. Markó hangsúlyozta, szeretne minél előbb külön is találkozni a magyar miniszterelnökkel.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Bugár: a labda a kormány térfelén pattog

A szlovák politikai színtér nacionalista térfele kárörömmel fogadja majd a magyar referendum végkifejletét – jelentette ki Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke.

MTI Itthon

Gyurcsány a nemzeti vízum bevezetéséről

A kormány a nemzeti vízum bevetésével, az idegenrendészetre és bevándorlásra vonatkozó szabályok átalakításával könnyítené a határon túli magyarok helyzetét - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján. Dávid Ibolya, az MDF elnöke üdvözölte a kormányfő bejelentését, ugyanakkor kifogásolta, hogy nem egyeztettek a politikai pártokkal és a határon túli magyarok szervezeteivel.

MTI Itthon

Pokorni: ha a Fidesz győz, Orbán marad

Ha a Fidesz 2006-ban győz, "nem jöhet számba", hogy ne Orbán Viktor legyen a miniszterelnök - közölte Pokorni Zoltán egy szerda reggeli televíziós műsorban.

MTI Itthon

Gyurcsány-levél a MÁÉRT tagjaihoz

A levélben, amelyet január 6-án írt a kormányfő, ismertette a határon túli magyarokért tett kezdeményezéseit. Mint a levélben áll: egy hónappal ezelőtt újra bebizonyosodott, hogy a 15 milliós magyar nemzet érdekében összefogásra van szükség, a kormány ezért egyeztetni kívánja javaslatát a parlamenti pártokkal és a határon túli magyar politikai szervezetekkel.