szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz elnöke azt várja, hogy az úgynevezett ügynöktörvény ügyében a parlamenti vita használható megoldással záruljon. Orbán Viktor erről szerdán beszélt újságíróknak.

A volt miniszterelnök elmondta: maga sem tudja, hogy a nyilvánosságra került listák közül melyiket lehet komolyan venni, és melyiket nem. Ugyanakkor hozzátette: "jó volna, ha a parlament jó döntéssel végére tudna járni az ügynek".

Az Országgyűlés hétfőn folytatta az úgynevezett ügynöktörvény és az ahhoz kapcsolódó alkotmánymódosítás általános vitáját. A hét szocialista képviselő - közöttük Hiller István pártelnök és Lendvai Ildikó frakcióvezető - által benyújtott módosító javaslat megnyitná a nyilvánosság számára a III-as főcsoportfőnökség állambiztonsági iratait. A Fidesz alkotmánymódosító javaslata viszont kizárna minden olyan embert a közhatalomból, aki 1990. előtt szabad akaratából együttműködött a politikai rendőrséggel, annak "termékeit fogyasztotta", illetve az irányításban részt vett.

Ugyanakkor mind a Fidesz, mind az SZDSZ azt szeretné, hogy - a szocialista javaslattal ellentétben - az ügynökök és tartótisztek neve mellett a pártállami politikai rendőrség megrendelőinek nevét is hozzák nyilvánosságra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Kommunisták az ügynökhálózaton kívül és belül

Máig tartja magát az a legenda, hogy az egykori állampárt tagjait és funkcijait nem szervezte be az állambiztonság ügynöknek vagy informátornak. Valójában azonban a párttagok sem éltek rezervátumban. A hvg.hu által közölt lista ezt példázza, illetve azt bizonyítja, hogy a Szakértő ’90 által feltett ügynöklistáról „érdemtelenül” maradtak le az MSZMP-tagok.

Murányi Gábor Itthon

Minek az alapján kapták az egykori ügynökök fedőneveiket?

Az állambiztonsági irattengerből az elmúlt évtizedben a kutatások nyomán számos azonosított s még több azonosítatlan fedőnév vált már ismertté. Az azonosítással kapcsolatos össznépi találgatás közepette azon is érdemes elmerengeni, miért pont az adott konspirációs névre kereszteltek egy-egy ügynököt, illetve célszemélyt.

Itthon

Gyurcsány úgy tudta, nincs ügynöklista

"Miniszterelnökként is úgy tudtam, hogy nincs lista. Pontosabban, tudtuk, hogy listák készültek, de azok nincsenek a szolgálatok birtokában. A dolog tisztázása érdekében nem kutakodni kell, hanem törvényt kell hozni az akták nyilvánosságáról " - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.

MTI Itthon

Az ombudsman bezúzta a Political Capital ügynöklistáját

Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos szerdán a sajtó nyilvánossága előtt bezúzta azt az ügynöklistát, amelynek nyilvánosságra hozataláról a Political Capital Kutatóintézet kérte a véleményét. Az ombudsman ugyanakkor elvi állásfoglalást ígért az ügyről.