A kilakoltatások ellen tüntettek Salgótarjánban

Kilakoltatásuk ellen, munkát követelve tüntetett száz ember Salgótarjánban a városháza előtt szerdán. A nógrádi megyeszékhelyen 41, többségében roma családot érint a kilakoltatás, akik összesen 13 millió 600 ezer forintos tartozást halmoztak fel az utóbbi években.

  • MTI MTI
A kilakoltatások ellen tüntettek Salgótarjánban

"Hol van az esélyegyenlőségi minisztérium politikai államtitkára, Teleki László, hol van az Országos Cigány Önkormányzat elnöke, hol van a polgárjogi mozgalom vezetője, Horváth Aladár?" - tette fel a kérdést Farkas Félix, a tüntetést szervező Lungo Drom országos alelnöke. Farkas szerint nekik kellene tárgyalniuk azért, hogy a 41 család ne kerüljön utcára.

"Tulajdonképpen a romáknak nincs érdekképviseletük. Egyetlenegy van, ez a Lungo Drom szervezet, amelyik még ellenzékből is teszi a dolgát" - fogalmazott Frakas Félix. A kilakoltatás nem megoldás, mert az elmaradt díjak akkor sem térülnek meg, ha az embereket kiteszik az utcára, ezért akarnak tárgyalni a város vezetőjével, és az intézkedés felfüggesztését kérni.

Az alelnök beszédét a tüntetők tapsa kísérte, az egybegyűltek előbb azt skandálták: "munkát akarunk!", majd többen bekiabáltak: "a Fideszt akarjuk!". Volt a tüntetők között, aki nemtetszését fejezte ki, mondván: "politikát csináltok belőle, ahelyett, hogy munkát kérnénk".

Oláh Sándor, a Lungo Drom salgótarjáni elnöke a demonstráción azt hangsúlyozta, hogy a mostani adósok a rendszerváltás előtt tisztességesen dolgoztak. Salgótarjánban az elmúlt 11 évben nem történt semmi, ami azt vetítené előre, hogy itt az emberek képesek lesznek a munkából megélni, a városban minden ötödik ember munkanélküli.

Jelen volt a tüntetésen Hranek Ferenc, a városi kisebbségi önkormányzat tagja, korábbi elnöke is, aki sajnálja, hogy a tüntetés szervezői úgy nyilatkoznak, hogy nem tekintik át a salgótarjáni lehetőségeket. Négy éve megállapodás született lakbérmentességet élvező lakások kijelöléséről, zajlott a közmunkaprogram, és minimálisra csökkent a hátralék. Sokan azonban az ezer forintos törlesztést sem fizették, és a közmunkában sem vettek részt - mondta Hranek.

"Az egészben az a legszomorúbb, hogy most már egyértelmű, hogy nem a romák megsegítésére szól ez a dolog, hanem kampányjellegű, és ezáltal még rosszabbat csinálnak az itt lévő embereknek" - tette hozzá.

"Olyan önkormányzatnál szerveztek tüntetést, amelyik átvállalta a 400 legnehezebb helyzetben élő bérlő lakhatással kapcsolatos teljes költségét, amelyik további 300 családnak 30-60 százalék közötti támogatást biztosít; amelyik évről évre 6-700 ember számára közmunkán keresztül biztosította a munkalehetőséget, ezzel a támogatásban maradás feltételeit" - reagált a történtekre Puszta Béla (MSZP) Salgótarján polgármestere.

A kilakoltatásban érintettek többsége több százezer forintos önkormányzati támogatást kap egy évben, és amellett halmozza fel a jelentős tartozást -mondta a polgármester. Az önkormányzat tud és fog segíteni azoknak, akik saját magukért is felelősséget vállalnak - fűzte hozzá.