szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Simicskó István szerint a NATO-ban az a kép alakul ki a magyar kormányról, hogy döntésképtelen, mert a kabinet három éve nem tud határozottan állást foglalni az eredetileg a Zengőre tervezett lokátorállomásról.

A honvédelmi bizottság fideszes alelnöke vasárnap Gyurcsány Ferenc előző napi kijelentéseire reagált az MTI-nek. A miniszterelnök szombaton Sopronban azt mondta: nincs olyan kormányzati szándék, hogy a Zengőn kellene radarállomást építeni, de újra tárgyalást kell kezdeni egy radarállomás létesítését célzó projektről.

"Háromszáz méter alatti repüléseket nagyon nehezen látunk, száz méter alatt pedig szinte semmit" – mondta Gyurcsány, hangsúlyozva a NATO-radarállomás létesítésének szükségességét. Beszámolt arról, hogy kormány által végeztetett próbarepülés során egy alacsonyan szálló kisrepülőgép déli irányból Dunaújvárosig jutott, mire a magyar légierő megtalálta.

Simicskó István szerint felesleges volt a tesztelés, mivel "katonaszakmai berkekben régóta ismert a légtérvédelem hiányossága". Az ellenzéki képviselő bírálta, hogy a kormány három éve nem tud dönteni a lokátorállomás megépítéséről. Simicskó István célszerűnek tartaná egy olyan hatástanulmány elkészítését, amely a radar más helyszínen történő felépítésének megvalósításával, költségeivel és az ehhez nyújtott NATO támogatás mértékével foglalkozna.

"Az információk teljes birtokában a kormány van, így a kabinetnek kell vállalni a felelősséget a döntésért és annak következményeiért" - hangsúlyozta Simicskó István. Ugyanakkor érthetetlennek nevezte a halogatást, mivel, mint mondta a radarállomás megépítése Magyarország biztonságát és így a NATO egészének biztonságát erősítené.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy a lokátorállomás emberi és egyben természeti értékeket is véd, ezért nem építhető meg olyan helyen, ahol ez természeti károkkal jár.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Simicskó: álszent, amit az MSZP az ügynöktörvény körül művel

Álszentnek nevezte Simicskó István, a Fidesz országgyűlési képviselője azt, amit a szocialisták az ügynöktörvénnyel csinálnak, s szerinte az MSZP-nek a gondot az okozza, hogy a rendszerváltás idején nem sikerült az állambiztonsági iratok teljes megsemmisítése.

Vélemények

A kis lokátorháború

Ez év áprilisában - azt követően, hogy különféle zöld szervezetek aktivistái több alkalommal sikerrel akadályozták meg a Zengőre tervezett radarállomás fölépítéséhez szükséges fakivágás megkezdését - a honvédelmi, az igazságügyi, a környezetvédelmi és a külügyminiszter a kormánytól független szakértői testület létrehozásáról döntött, feladatául pedig a lehetséges helyszínek vizsgálatát jelölte meg. A jogászokból, akadémikusokból, környezetvédelmi és katonai szakértőkből alakult bizottság elnöke jó előre leszögezte, tőlük ne várja senki, hogy egyik vagy másik lehetséges helyszín mellett teszik le a voksukat, csupán a létesítmény telepítése mellett és ellen szóló érveket gyűjtik össze. A napokban tartott sajtótájékoztatón kiderült, szigorúan tartották magukat az ígérethez: megállapításaik csupán a kérdésben teljesen tájékozatlanok számára szolgálhatnak újdonsággal.

Magyar Rádió Online Itthon

Kétnapos fórum a Zengőről, a Zengőért

A környezetvédők a testükkel védték a fákat a Zengőn tavaly februárban. Az egyéves évfordulón kétnapos programot szerveztek a Civilek a Zengőért Mozgalom tagjai.

MTI Itthon

Nem tudni, hol lesz a NATO-lokátor

Nem jelöl meg egy kiemelt konkrét helyszínt a NATO-lokátorról szóló kormányhatározat tervezet; a készülő dokumentum alapján a radar felépítésének mindhárom, korábban szóba került telepítési helyét meg kell majd vizsgálniuk a szaktárcáknak.

MTI Itthon

Betonacélokat vertek a Zengő fáiba

Ismeretlenek betonacélokat vertek a Zengő több fájába, ezért a Mecseki Erdészeti Rt. természetkárosítás miatt bejelentést tesz az illetékes természetvédelmi hatóságnál.

Itthon

Simicskó István lemondott frakciótisztségeiről

Simicskó István fideszes képviselő lemondott a frakcióban viselt biztonságpolitikai kabinetvezetői, valamint a parlament honvédelmi bizottságában betöltött alelnöki tisztségéről, miután kedden egyedüliként szavazott nemmel a parlamentben arra a határozati javaslatra, amely az EU-csatlakozási szerződés aláírására hatalmazta fel a kormányt.

MTI Itthon

Kész a Zengő-bizottság kiegészítő jelentése

A síkvidéki lokátorok alkalmazását sem találta a többinél megfelelőbb megoldásnak a Magyarországra tervezett NATO-radar felépítésének helyszíneként az úgynevezett Zengő-bizottság.

MTI Itthon

Máshogy épül meg a Zengőn a radarállomás

A magyar kormány úgy döntött, hogy a Zengőre tervezett radarállomás az 1999-ben jóváhagyott, majd azt követően engedélyezett módon nem épülhet meg - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.