szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ) szerint az idegenforgalmi szezonban a vendéglátósok ellenőrzése során aránytalanul megnőtt bírságok arra utalnak, hogy a hatóságoknak pénzbehajtó feladatokat kellett végrehajtaniuk.

A KISOSZ szerdai közleménye szerint nem a hazai vendéglátás színvonala romlott az utóbbi hetekben drasztikusan, hanem az ellenőrökkel szembeni elvárások növekedtek meg hatósági oldalon.

Az érdekképviselet közleményében úgy fogalmaz, hogy a napokban elfogadott megszorító intézkedések, valamint a július 1-jétől a szakképzett alkalmazottakra életbelépő garantált bérminimum mellett ez a tömeges, az uniós vendéglátásában "soha nem tapasztalt ellenőrzési hullám, az apróságok miatti aránytalan szankciók" felháborodást és elkeseredést váltottak ki a vállalkozásokban.

A KISOSZ egyeztetéseket kezdeményezett az ellenőrző hatóságokkal, első ízben az ÁNTSZ országos és regionális vezetésével, hogy a vállalkozásokat érintő méltánytalan helyzetet rendezze.

A minőségvédelmi bírságok során az alkalmazható legkisebb mérték az élelmiszertörvény szerint 50000 forint tételenként. Az érdekképviselet ezt aránytalanul magasnak tartja, mert így egy közepes méretű vendéglátó egységben néhány címkézés hiánya milliós nagyságrendű bírságot jelenthet. A közlemény szerint ezzel az egyeztetés során az ÁNTSZ is egyetértett, így szakmailag támogatja a KISOSZ kezdeményezését, hogy a jelentéktelen adminisztrációs hibáért megállapítható tételenként 50000 forint összegű legkisebb mértékű bírságra vonatkozó törvényi előírást szüntessék meg.

A KISOSZ kezdeményezte az Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumnál (FVM) az élelmiszertörvény módosítását, és ehhez kérte az érintett területről megválasztott több országgyűlési képviselő támogatását.

A KISOSZ tagságát alkotó, elsősorban vendéglátó vállalkozásoknál az elmúlt hetekben az idegenforgalmi szempontból frekventált helyeken, különösen a Balaton környékén tartottak fokozott ellenőrzést a hatóságok.

A KISOSZ szerint az átfogó csoportos ellenőrzésekre akkor került sor, amikor a vállalkozásoknak a vendégek kiszolgálásával kellett foglalkozni. Az ellenőrzések során a szankciókat nem durva jogszabálysértését, a fogyasztók kiszolgálásával kapcsolatos problémákért szabták ki a hatóságok, hanem jellemzően adminisztrációs pontatlanságok miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Ismét a Józsefvárosi piacon razziáztak az ellenőrök

Úgy látszik, addig járnak az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) ellenőrei a Józsefvárosi piacra, amíg az árusok meg nem tanulják a rendet. Az adóhatóság emberei ugyanis a múlt csütörtöki ellenőrzés után hétfőn ismét ellátogattak a piacra. Sikerült lefülelniük egy számlaárust is.

MTI Itthon

Rendszeres razziára számíthatnak a balatoni vendéglősök

Rendszeres közegészségügyi ellenőrzésre számíthatnak az üdülési szezon idején a balatoni vendéglátósok és kereskedők - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) Somogy megyei közegészségügyi osztályvezetője, kedden.