szerző:
Sipos Anett
Tetszett a cikk?

Ahogy arról a hvg.hu már többször beszámolt, a világörökség részét képező Andrássy úton a VI. kerület talán legértékesebb ingatlanjai valódi értékükhöz képest döbbenetesen alacsony áron cserélnek gazdát. Ez másoknak is feltűnt. Terézvárosi önkormányzati képviselők ellen nyomozást rendelt el a Legfőbb Ügyészség különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt. Ha a vád bebizonyosodik, kettőtől nyolc évig terjedő börtönbüntetés szabható ki. Az önkormányzati politikusokat nem illeti meg a mentelmi jog.

Losonczy Pál. Extra 150 milliót kellett volna 
leperkálnia.
© Dévényi Veronika
Az eljárást Terézváros  vezetésével szemben az Oktogon Kft. kezdeményezte, az Andrássy út 47. szám alatti ház eladásának kapcsán. A házat - amely az Oktogon és a Liszt Ferenc tér saroképülete - 150 millió forintos áron adta el a belga tulajdonosú Ennet Kft.-nek az önkormányzat. Mint más hasonló szerződéseken, itt is alig száradt meg a pecsét , és a házat megvásárló Ennet Kft. beolvadt a Bermuda szigeteken bejegyzett Lupines Limitedbe, s vitte magával a tulajdonjogot is. Más VI. kerületi önkormányzati házak eladásánál is rendszeresen felbukkant valamelyik egzotikus ország offshore cége, mint a terézvárosi ház újsütetű tulajdonosa.

Az Andrássy 47-ben kávézót üzemeltető Losonczy Pálnak is felajánlották a vásárlás lehetőségét, - mint elmondta – csupán az volt a feltétel, hogy egy másik 150 milliót tegyen mellé egy kézitáskában, amit a képviselők és a közvetítőik megoszthatnak egymás között. Ezt követően Losonczyék cége pereket indított az adásvételi szerződés megsemmisítéséért, továbbá az önkormányzati képviselők ellen, a rájuk bízott közvagyon hűtlen kezelése kapcsán. Az első polgári perben nem a bíróság nem mondta ki a szerződés semmisségét, ám a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla jogerősen érvénytelenítette az önkormányzat és az Ennet közötti adásvételi kontraktust.

Mire jó az offshore?

„Az offsore cégek lehetőséget teremtenek az adókötele-zettségek megkerülésére, illetve annyira átláthatatlanok, hogy nem ismerhető meg a társaság tulajdonosi összetétele, sem pedig felelős vezető tisztség-viselői. Így nem csak az adókötelezettség elhárítására alkalmas, hanem pénzügyi lehetőséget teremtenek egyéb nem legális tevékenységek folytatására. Úgy, mint kábító-szerkereskedelem, ember ke-reskedelem, és akár nemzetközi terrorista szervezetek fenn-tartására is.” – nyilatkozta Marosi Andrea ügyvéd, okleveles könyvvizsgáló, adó-szakértő.

Ugyanakkor a bíróság nem rendelkezett arról, hogy az Ennet Kft. tulajdonjogát az ingatlan nyilvántartásból töröljék. Ezért az Oktogon Kft. kérte az eredeti tulajdonviszony helyreállítását, vagyis azt, hogy a ház tulajdona a Bermuda szigetekről kerüljön vissza a VI. kerületi önkormányzathoz. Az ügyben a kft megbízásából eljáró Jaszkovics László ügyvéd a hvg.hu-nak azt nyilatkozta, hogy akár egy évig is eltart, amíg a tulajdonviszonyok rendeződnek.

November 3-án a Legfőbb Ügyészség indokoltnak minősítette az Oktogon Kft. azon kérését is, hogy a ház eladásában segédkező képviselők ellen vizsgálatot kell indítani, mert alapos a gyanú, hogy a képviselőtestület „túllépte hatáskörét a feljelentés tárgyát képező vagyonértékesítésnél. (...) Magatartásukkal olyan fokú kárt idéztek elő, mely polgárjogi eszközökön túl büntetőjogi tartalommal is bír.”

Az Oktogon Kft. ez esetben is, akár a polgári perben a bíróságot, csak második alkalommal győzte meg az ügyészséget. A Fővárosi Főügyészség ugyanis a feljelentést „bűncselekmény hiányában” elutasította. A Legfőbb Ügyészség azonban a kft panasza nyomán felülbírálta ezt, és mint jelezte: „az előző eljárás során az érdemi döntés kialakításához a szükséges adatokat, bizonyítékokat nem szerezték be [a Fővárosi Főügyészség ügyészei - a szerk.], ezért a határozatban kifejtett jogi álláspont téves. (...) „Az ügyben a nyomozást le kell folytatni.”

Szerettük volna az érintett képviselőkkel is felvenni a kapcsolatot, de Terézváros sajtóreferense arról tájékoztatott minket, hogy a kerülethez még nem érkezett meg a november 3-án keltezett Legfőbb Ügyészségi határozat, ezért annak kézhezvételéig egyetlen politikus sem kívánja kommentálni az esetet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Andrássy úti paloták - dobra verve I.

Vajon miért ér az Andrássy út 3. „csak” 328 millió forintot, és a Divatcsarnok 3,6 milliárdot, mikor mindkettőben Lotz Károy freskói találhatók, azzal a különbséggel, hogy az Andrássy út 3-ban több falfestmény van? Miért szavazza meg a VI. kerületi önkormányzat a ház kisajátítását egy olyan, még éppen bejegyzés alatt álló, 3 milliós törzstőkéjű kft-nek, amelynek ügyvezetői huszonévesek, ismeretlenek az ingatlanberuházók körében és még saját tőkéjük sincs? Miért nem érvényesíthették a bérlők elővásárlási jogaikat? Miért bukkannak fel rendre azonos cég- és személynevek VI. kerületi ingatlanügyletek kapcsán? E rejtélyeknek próbál utánajárni háromrészes cikkünk és videóriportunk.

Sipos Anett Itthon

Andrássy 47.: 150 milliós vételár, meg ugyanennyi zsebbe?

A budapesti Trieszt Café tulajdonosa, Losonczy Pál, amikor megtudta, hogy eladják az Andrássy út 47-et, amelyben kávézója működik, vételi ajánlatot tett le banki biztosítékkal a Terézvárosi Önkormányzat asztalára. Hivatalos választ nem kapott, de egy tisztességtelen ajánlatot igen. Tekintélyes emberek egy pazar vacsora közben megsúgták neki, 150-200 millióért akár övé lehet az egész ház. Feltéve, hogy ugyanennyit még hozzátesz - egy aktatáskában.

Sipos Anett Itthon

Véget ért az Andrássy úti palota kálváriája: győztek a lakók

A hvg.hu tényfeltáró írásait követően (Andrássy 47.: 150 milliós vételár, meg ugyanennyi zsebbe? - 2006. június 26.) a média figyelme az ominózus palota eladásának kétes körülményeire terelődött, s úgy fest, a nyilvánosság ezúttal megtette hatását. A Fővárosi Ítélőtábla felülbírálta a korábbi, elsőfokú ítéletet és kimondta, hogy az ingatlanra vonatkozó adásvételi szerződés érvénytelen, mert az önkormányzat nem pályáztatta a házat, mielőtt eladta.