szerző:
Kovács Andrea (hvg.hu)
Tetszett a cikk?

"Elrabolta" a három éve nem látott gyermekét egy férfi Budapesten. Igaz, "rablásnak" csak a köznyelv nevezi a közös felügyeleti joggal bíró apa cselekedetét, ugyanis törvény szerint nem tett semmi jogelleneset. A rendőrség tehetetlen, a helyzet kulcsának számító bíróság pedig legkorábban is csak hónapok múlva dönthet.

Március 28-án, amikor az édesanya a kislánnyal hazafelé tartott, egy férfi (mint később kiderült, a férj) hátulról megragadta a gyereket és egy autóba tuszkolta. Az anya – aki nem engedte el a gyerek kezét – szintén beült a sofőrrel várakozó járműbe, de onnan férje menetközben kilökte, és elhajtottak a helyszínről - meséli a kétségbeesett anyuka. A kislány és a férj azóta ismeretlen helyen tartózkodnak. Bár az édesanya felismerte a férjének segédkező autó sofőrjét, és annak adatait a rendőrségnek átadta, a nyomozók mégsem keresték meg a „barátot”.

Mivel az anya és az apa, bár évek óta külön él, hivatalosan nem vált el, így a gyermekelhelyezésről sem született döntés. Ugyan az illetékes gyámhivatal előtt nyilatkoztak arról kapcsolatuk megromlása és szétköltözésük idején, hogy a szülői felügyeleti jogokat egyedül az anya gyakorolja majd, ez az egyezség kevés a rendőri körözés kiadásához. A megállapodás egyébként az apának kéthetente vasárnap láthatást biztosított az anya felügyelete mellett, a férfi azonban nem élt ezzel a lehetőséggel, és az elmúlt három évben nem látogatta most ötéves kislányát - állítja az édesanya. „Annak idején is leginkább a férjem szülei szorgalmazták a kapcsolattartást, nem pedig az édesapa” – teszi hozzá.

© sxc.hu
"Bűncselekmény nem történt, a rendőrség nem tehet semmit" - mondja Czellér Ferenc, a cikkünk apropójául szolgáló eset ügyében illetékes XI. kerület rendőrkapitánya. "Ha például én és a feleségem egyszerre érünk az óvodába a gyerekért, de én gyorsabb vagyok, és elrángatom a fiamat vagy lányomat, akkor az óvónők és a gyerek csoporttársai megdöbbenhetnek a látottakon, de nem követek el törvénysértést" - hoz gyakorlati példát a kapitány. Amenniyben egyébként az (ex)férj vagy (ex)feleség lakóhelye ismeretlen, lehet kérni lakhelymeghatározást a rendőrségtől, a gyermekelhelyezéstől függetlenül. Ahhoz azonban, hogy a gyermek ügyében a rendőrség eljárhasson, kicsit hosszabb út vezet. A bírósági határozat életbe lépését követően el lehet rendelni a végrehajtást, és ehhez a gyámhivatal kérheti a rendőrség segítségét, így ők csak ekkor léphetnek fel - magyarázza Czellér.

"Bírósági gyermekelhelyezési határozat hiányában nagyon szűkreszabott a  rendőrség mozgástere" - ismeri el Zsdrál Petra, az  édesanya jogi képviselője. A jogász véleménye szerint azonban szemellenzős hozzállás az, hogy egy olyan helyzetben, amelyben nyilvánvaló, hogy a gyermek hosszú évek óta ténylegesen az anya felügyeletében van, nem lehet tenni semmit. "Megkérdeztem a rendőrségen, hogy vajon akkor majd tesznek-e valamit,  ha a gyerekkel baj történik, erre azt a választ kaptam, hogy reméljük, nem történik semmi" - mondja  arra utalva, hogy a rendőrségi törvény értelmében a rendőrségnek nem csak a bűncselekmények  felgöngyölítése, de a bűnmegelőzés is feladata. "Szörnyű érzés jogászként azt tanácsolni az ügyfélnek, hogy ha a jog eszköztára kimerül, akkor a törvényesség keretein belül próbáljon más eszközöket is igénybe venni."

Gyermekelhelyezési perGyermekelhelyzés megváltoztatására
irányuló per
200452051753
200556141749
200662251865
Forrás: Országos Igazságszolgáltatási Tanács
Szabálykövető hatóságok, szabályszegő szülők (Oldaltörés)

A gyermeknek mindkét szülőjéhez joga van, így felmerül az a kérdés is, hogy korábban vajon az anya mit tett annak érdekében, hogy tartsa a kapcsolatot az apával – mondja Radoszáv Miklós, a Fővárosi Területi Gyermekvédelmi Szolgálat igazgatóhelyettese. A felvetésre, hogy egy megromlott, sokszor verbális vagy fizikális agressziót sem nélkülöző kapcsolat esetében ez a gyakorlatban mégis miként képzelhető el, a szakember válasza az, hogy akkor is meg kell próbálni. Véleménye szerint a jogi szabályozás rendben van, egészen addig, amíg működik az önkéntes jogkövető magatartás. Abban az esetben azonban, ha a két fél nem tud szót érteni egymással, a jog sem tehet sokat. Nagyon sokan felelőtlenek, és nincs bírósági határozat a gyermek elhelyezéséről, valamint a kapcsolattartásról, pedig félreértés bármikor adódhat – magyarázza a szakember. Bírósági határozat hiányában Radoszáv szerint sem sokat tehet a rendőrség. Emlékeztet a médiában sokat szereplő esetre, hogy a török édesapa által Törökországba vitt kisfiú, Mehmet Karcsika is csak három év után tért haza. A konfliktusok akár néhány hét alatt is megoldódhatnak, de több évig is eltarthat, amíg megnyugtatóan rendeződnek.

A bíróságon a gyermekelhelyezésre vonatkozó kérelem elsőbbséget élvez, és a határozat azonnal jogerőre emelkedik. Bonyolíthatja a helyzetet, ha az apa vagy az anya külföldre viszi a gyereket, hiszen ott már a nemzetközi egyezményeket is figyelembe kell venni. Jelen esetben az anya román állampolgár. „Én is kaptam olyan híreket, hogy talán a férjem külföldre vitte a gyereket, de egyelőre semmi sem biztos, nem tudom, hol vannak” – mondja az édesanya, aki azt is elmeséli, hogy a történtek után anyósa telefonon csak annyit mondott: az apának joga van látni a gyereket. Azóta az ismert telefonszámokon elérhetetlenek.

© sxc.hu
"Mi csak a jogszabályokat alkalmazhatjuk, tehetjük ezt szívvel-lélekkel, de korlátok közé vagyunk szorítva, nem tud mindent megoldalni a bíróság" - mondja Gábor Lászlóné, a Pesti Központi Kerületi Bíróság bírója. Közös szülői felügyelet esetén csak a köznyelv hívja lopásnak, rablásnak a gyermek önkényes elvitelét, a jog szerint nem az - magyarázza a bírónő. A bíróság igen sok megdöbbentő esettel találkozik, legutóbb például egy templomból, a nagymama mellől vitték el a gyermeket - meséli. A gyermek-elhelyezési kérelmek elsőbbséget élveznek ugyan, de a gyakorlatban ez nem napokat, hanem hónapokat jelent. "A kérelem beadása és határozathozatal között jó esetben három hónap is eltelhet" - mondja Gábor Lászlóné, aki többször is hangsúlyozza, a törvény nem helyettesítheti az értelmes emberi hozzállást. Ha az egyik szülő önkényesen elviszi a gyermeket és ideiglenes elhelyzési kérelemmel fordul a bírósághoz, akkor sem egyszerű a bíró dolga. A kérelemmel kapcsolatban az ellenérdekelt félet is meg kell hallgatnia, ha pedig tartózkodási helye ismeretlen, akkor a gyermek veszélyeztettségét kell bizonyítani, ami szintén nem egyszerű. A bírósági határozat rendelkezik a gyermek kiadásáról (ha nem a felügyeletet gyakorló szülőnél van), de ezt megtagadhatja a másik fél, ezt követően végrahajtási kérelmet is lehet benyújtani, de ennek átfutási ideje is több hét - sorolja a bírónő az igazát és a gyerekét kereső szülő előtt tornyosuló akadályokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Mennyibe kerül egy válás?

Minden tizedik magyar felnőtt elvált házastársától. Mivel ez bárkivel előfordulhat, összeszámoltuk, mennyi mindenért kell fizetnünk a válóperes eljárás (vagyis a bontóper, a vagyonmegosztás és a gyermek-elhelyezési per) során.