szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az MSZOSZ elnöke szerint ahogy a régi május elsejéken, úgy ma is aktuális, hogy tisztességes jövedelmet követeljenek. Pataky Péter erről a Városligeti fasornál beszélt, ahonnan a négy szakszervezeti konföderáció vezetői és az összegyűlt ünneplők zászlókkal a Városligetbe vonultak. Eddig és ne tovább! - hangzott az érdekképviseletek közös üzenete.

A Városligetben a miniszterelnökkel találkoztak a szakszervezeti konföderációk elnökei, illetve ágazati szakszervezeti vezetők. Újságírókat nem engedtek be a beszélgetésre, az elhangzottakról a szakszervezeti szövetségek vezetői, valamint Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter tájékoztatta a sajtót.

A szakszervezeti vezetők elmondták: a kormányfő szerint a 2008-as költségvetés szigorú lesz, de újabb megszorításokra nem kell számítani.  A miniszterelnök nagyra értékelte, hogy végül januárra az Országos Érdekegyeztető Tanácsban mégis sikerült megegyezni az idei országos bérajánlásról.

Kiss Péter - utalva a beszélgetésen is elhangzottakra - a modern baloldal előtti kihívásokról szólva elmondta: a szolidaritás nem akadályozhatja a versenyt, mert akkor a szolidaritásra sem lesz lehetőség. Nem szolidaritásról vagy versenyről, hanem szolidaritásról és versenyről kell tehát beszélni. Lényegében ezt jelenti az új szociális Európa - szögezte le. Az állam szerepe a klasszikus gondoskodás helyett az, hogy fokozatosan egyre nagyobb lehetőséget és szerepet ad az egyén öngondoskodásának.

Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke azt hangsúlyozta, hogy szerinte a verseny sohasem kerülhet a szolidaritás, a hatékonyság, az igazságosság elé. A versenynek vesztesei is vannak, őket sem lehet figyelmen kívül hagyni. Kiss Péter erre reagálva elmondta: az egyéneket helyzetbe kell hozni, lehetőséget adva a versenyre, de a veszteseket nem kívánják magukra hagyni, erre szolgál a szociális háló.
 
Szabó Endre, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke elmondta: a beszélgetésen arra hívta fel a miniszterelnök figyelmét, hogy nagyobb gondot kell fordítani a reformok előkészítésére, az érdemi párbeszédre. Amennyiben pedig kiderül, hogy nem volt jó az előkészítés, a presztízsérdekek védelme helyett változtatni kell a terveken. Szabó szerint a miniszterelnök kijelentette: értette az elmondottakat, de arra is figyelmeztetett, hogy a korrekcióknak is felelősségteljesnek, előkészítettnek kell lenni.

Vígh László, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés elnöke azt idézte a beszélgetésből, hogy a reformok előkészítettségének, a közmegegyezés, a nemzeti támogatás fontosságáról szólt a miniszterelnöknek. Borsik János szerint legalább ilyen fontos a jövőkép, hogy minek az elérése érdekében kellett vállalni a gazdasági szigorításokat.

Pataky Péter szerint lényeges volt a kormányfő azon kijelentése, hogy ha a konvergenciaprogramban előírt feltételek teljesülnek, további elvonásokra nem lesz szükség. Pataky emlékeztetett a négy konföderáció által közösen elfogadott május 1-jei felhívásokra, amelynek az "Eddig, és ne tovább!" címet adták. A felhívásban többek között megfogalmazzák, hogy a munkavállalók nem hajlandók több terhet elviselni. Tiltakoznak a bármilyen jogcímen megfogalmazott minden további adó- és járulékemelés ellen. A járulékokat nem a magánbiztosítók profitjának növelése érdekében fizetik. A felhívásban kijelentik, hogy tisztes munkajövedelmet, biztonságos és egészséges munkakörülményeket, a munkahelyeken törvényes rendet akarnak. Elutasítják a piac mindenhatóságára hivatkozó gazdaságpolitikai elképzeléseket. A felhívás szerint a munkavállalók, szakszervezeti tagok egységes fellépéssel fejezzék ki akaratukat, elszántságukat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!