szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A közép-kelet-európai régióban mutassunk példát az Európai Uniónak, hogy képesek vagyunk egy hatékonyabb együttműködésre az energiapolitika terén – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az Első Regionális Energia Fórumon pénteken Budapesten.

Gyurcsány Ferenc elmondta: Közép-Kelet-Európa országai Európa megújításában fontos szerepet játszanak egyebek mellett növekvő versenyképességükkel és az európai átlagot meghaladó növekedési potenciáljukkal. A kormányfő szerint a növekedésnek alapvetően két forrása van: az új erőforrások bevonása és a hatékonyság növekedése.

Európa bizonyos energiaforrások tekintetében nagy mértékben függ az unión kívüli energiaforrásoktól, épp ezért egyre inkább előtérbe kerül a diverzifikáció, az, hogy hogyan lehet csökkenteni a kiszolgáltatottságot – fogalmazott a kormányfő. Magyarországnak érdeke a diverzifikálás elsősorban a beszerzési források, másodsorban pedig az útvonalak tekintetében - mondta a miniszterelnök.

Gyurcsány Ferenc elmondta: mértékadó számítások szerint a következő két évtizedben Európa fosszilis energiafelhasználása akár 50 százalékkal is nőhet. Véleménye szerint ezért „nincs más út, csak a modernizáció”. Hozzátette: tudás- és tőkeintenzív modernizációra, alapvetően nyitott gazdaságra van szükség, amely képes befogadni a tudást, a tőkét, az új technológiát. „De abban is benne vagyunk, hogy ha az eladói oldal kevés szereplős, akkor növeljük a vásárlói oldal együttműködését” – jegyezte meg Gyurcsány Ferenc.

A miniszterelnök szerint jelenleg ott tart Európa, hogy felismerte az egységes piac szükségességét. Pár év múlva azonban az lesz a fő kérdés, hogy hogyan lehet a verseny elvét megerősítve fokozni a vevői oldalon az integrációt. A kormányfő szavai szerint Magyarország szívesen adna helyt rendszeres energiapolitikai fórumnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Jó energiahatékonyságra utalnak a CO2-adatok a Deloitte szerint

Regionális összehasonlításban hatékony ipari energiafelhasználásra utal, hogy egységnyi GDP előállításhoz Magyarországon viszonylag alacsony a szén-dioxid-kibocsátás – mondta Reiniger Róbert, a Deloitte környezetvédelmi szolgáltatások üzletágának igazgatója.

MTI Gazdaság

Gyurcsány: az energiaellátás biztonsági kérdés

Az energia-, ezen belül a gázellátás régóta nem üzleti és gazdasági kérdés, közvetlenül érinti a nemzeti és regionális szuverenitást és biztonságot – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pénteken az európai gázellátás kihívásairól tartott nemzetközi konferencián Budapesten. Szerinte ezért mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy új gázforrásokat és útvonalat találjunk.

MTI Világ

Ötvenéves a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ötvenéves fennállásának jegyében nyílt meg hétfőn Bécsben az ENSZ szakosított szerve közgyűlésének ülésszaka. A megnyitón Mohamed el-Baradei NAÜ-főigazgató és Ursula Plassnik osztrák külügyminiszter üdvözölte a részvevőket.

MTI Gazdaság

Ismét összeül a villamosenergia krízis munkabizottság

A jövő héten ismét ülésezik a villamosenergia krízis munkabizottság, hogy megtárgyalják a teendőket a szeptemberi várható csúcsfogyasztás lehetséges problémáinak megoldására - nyilatkozta Vinkovits András, a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Zrt. (Mavir) vezérigazgatója szerdán.

MTI Tech

Németország a világ legfőbb napenergia-termelője

Miközben a németek milliói menekülnek szabadságra a nyirkos és sötét hazájukból a mediterrán napra, a világ napenergia-termelésének 55 százaléka azokból a napelem-panelekből származik, amelyeket hazájukban a Balti-tenger és a Fekete-erdő között állítottak fel.