szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Életének 64. évében elhunyt Gulyás Gyula szobrászművész.

Gulyás Gyulát hosszan tartó betegség után február 14-én érte a halál. Autodidakta művészként indult, Vilt Tibor felfedezettje és tanítványa volt. Korai művei a minimal art, a koncept művészet és a konstruktivizmus jegyében születtek.

1968-ban készítette első jelentős nonfiguratív, az organikus és a minimalista formavilágot a kocka geometrikus alakjában egyesítő, Tekervény című kisplasztikáját. Az 1970-es évektől alkotótelepeken, Villányban, Dunaújvárosban és Nagyatádon dolgozott, ezeken a helyeken születtek monumentális munkái: Hegybevarrás (1971, Villány), a Brigád/Csoport (1979, Dunaújváros) és az időközben megsemmisült Vitorla című alkotás (1978, Nagyatád). Mestere, Vilt Tibor hatására az 1970-es években kezdett portrészobrokat alkotni. Munkái virtuóz mintázásúak, a pop-art jegyeit magukon hordozó, emlékmű jellegű, festett gipszből készült portrék (Scheiber Hugó, 1983; Marilyn Monroe, 1984; Andy Warhol, 1984).

Gulyás Gulya 1985-ben elnyerte a IX. Országos Kisplasztikai Biennálé díját, munkásságát 1990-ben érdemes művész címmel, 2007-ben az új utak kereséséért és a portrészobrászat megújításáért Kossuth-díjjal ismerték el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!