Kapacitáshiányra hivatkozva adott át rehabilitációs ágyakat más egészségügyi intézményeknek a Kaposi Mór Oktató Kórház tavaly júliusban a Somogy Megyei Közgyűlés hozzájárulásával. A kórház úgynevezett feladatátadási-átvállalási szerződéseket kötött arra, hogy húsz ágyat a Honvéd Egészségügyi Központnak, harmincat pedig a Budai Egészségközpont Kft.-nek ad át rehabilitációs ágyként való működtetésre.
A kórház főigazgatója, Repa Imre a fentiekhez hasonló megállapodást írt alá a Tatán található Kastélypark Klinikával öt ortopédiai és öt traumatológiai beteghely átadásáról. A feladatátvállalási szerződésekben többek közt az szerepel, hogy az átadott ágyakon történő teljesítéseket a Kaposi Mór kórház a sajátjaként jelenti az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP), majd az ezért járó bevételt átutalja a klinikának.
© Dudás Szabolcs |
Az OEP kommunikációs osztályán a hvg.hu-val azt közölték, hogy tudnak a magánintézmény és a kaposvári kórház közötti szerződésről, de mivel a Kaposi Mór kórház végzi a Kastélypark Klinika által működtetett ágyakon kezelt betegek adminisztrációját is, nekik nincs információjuk arról, hogy ez hány embert jelent. Hozzátették, hogy a feladat átadási-átvállalási megállapodásról csak tavaly októberben szereztek tudomást, s más hasonló alkuról nincs tudomásuk.
Főigazgatói magyarázat |
Repa Imre korábbi nyilatkozataiban a Kastélypark Klinikával kötött szerződést azzal indokolta, hogy az átadott kapacitással költség-hatékonyan végezhetik a gyógyító munkát, ami ráadásul, a kórháznak semmibe sem kerül. Ezzel a magánkórház a közszférát segíti . |
Ezt támasztja alá az a szerkesztőségünkhöz eljuttatott információ, hogy az ízületi protézis beültetésére várók sorrendjéről maga a somogyi kórház főigazgatója dönt – ezzel együtt a várólistáról is –, s akiket nem dob vissza, azoknak legtöbbször MR-vizsgálatot (mágneses rezonancia vizsgálat a daganatoknak és áttéteiknek, gyulladásos folyamatoknak, illetve vérellátási zavaroknak a kimutatására) rendel el, amelyet a Kaposvári Egyetem Egészségügyi Centrumában lehet elvégeztetni. Ennek az intézménynek az elnöke szintén Repa Imre.
A hvg.hu tudomása szerint tavaly októberben az ortopédiai és traumatológiai ágyon közel 40-40 esetet jelentettek, amelyeken havonta 10-20 millió forint OEP-bevételük van, januárban 17 millió forintot utalt át a kórház a tatai magánintézménynek. Szerettük volna minderről megkérdezni a Kastélypark Klinika tulajdonosát és vezetőjét, Béres Györgyöt is. Vele nem tudtunk beszélni, de azt a választ kaptuk, hogy eldöntik, kiadják-e az adatokat, ami eddig nem történt meg.
Az Ortopédiai Szakmai Kollégium elnöke, a Semmelweis Egyetem Ortopédiai Klinikájának a vezetője, Szendrői Miklós szerint a somogyi kórház nem hivatkozhat kapacitáshiányra, mert rendelkezésére áll a képzett szakembergárda, a megfelelő műtői teljesítőképesség és az ágyszám. Ennek alapján az intézmény el tudná látni a megye betegeit, a gondok az anyagiak terén jelentkeznek. „Azt, hogy mire van pénz, és mire nincs, a kórház főigazgatója dönti el. Az OEP egységes összeget nyújt az intézménynek, amivel végeredményben – bizonyos területek kivételével, mint az onkológia, a sürgősségi ellátás, gyermekgyógyászat – a főigazgató gazdálkodik” – közölte Szendrői. Mindenütt az alulfinanszírozás a jellemző, de a kaposvári kórház ortopédiai osztályának meglévő pénzügyi kerete már annyira kevés, hogy abból alig lehet műtétet végezni és csípőprotézist operálni – szólt megértően a kollégiumelnök. És magyarázatként hozzátette: „A kórház vezetője az ortopédiai osztály költségvetésének lefaragásával saját maga generálhat ellátáshiányt. Ez történt a kaposvári intézményben is, hiszen a rendelkezésre álló pénzből csak lényegesen kevesebb csípőprotézis beültetést tudnak végezni. A Kaposi Mór Oktató Kórház főigazgatója erre hivatkozva beszélt kapacitáshiányról, s indokolta a Kastélypark Klinikával való szerződéskötést.”
Ezzel kapcsolatban a kollégium elnöke elmondta, a szóban forgó feladatátadási-átvállalási szerződéssel más intézmények esetében nem találkozott. „Igaz, az OEP általi területi felosztásban jelentős anomáliák vannak, így például a XI. kerületi ortopéd klinikánktól elcsatolták a kerületet, itt a területi betegellátásunk nem érvényesül. OEP által nem finanszírozott intézménynek társadalombiztosítási pénzekhez jutása a ilyen szerződések által nem szerencsés. Ezt állapította meg a szakmai kollégium legutolsó ülése is.”
A fentiek ismeretében a megnyugtató az lenne, ha nyilvánosságra kerülne az OEP-pénzek felhasználása, és kiderülne, hogy milyen betegeket látnak el a tatai magánintézményben a "somogyi ágyakon", és a páciensek Somogy megyeiek-e. Kérdéseinkkel megkerestük a Kaposi Mór Oktató Kórház főigazgatóját, Repa Imrét is, ám mindeddig nem tudtuk vele felvenni a kapcsolatot. A kórház reagálásáról - amint megérkezik - természetesen tájékoztatjuk olvasóinkat.
Csikász Brigitta