szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Leszavazták Kovács Tamás legfőbb ügyész interpellációra adott válaszát hétfőn a parlamentben.

Gusztos Péter (SZDSZ) interpellációjában azt kérdezte: mi kellene, ahhoz, hogy hivatalból indítson eljárást a Magyar Köztársaság ügyészsége az erőszakos, garázda, kirekesztő szélsőjobboldaliak ellen? A legfőbb ügyésztől azt kérdezte: tud-e arról, hogy hosszú ideje létezik egy Kuruc.info nevű szélsőséges honlap, mely "nyíltan zsidózik, cigányozik, és a szélsőjobboldali csürhe által elkövetendő bűncselekmény sorozatot egyrészt megalapozza eszmeileg, másrészt nem egy esetben nyíltan szervezi ezeket a bűncselekményeket".

Gusztos azt kérte a legfőbb ügyésztől, magyarázza meg, hogy milyen technikákkal, milyen hírforrások és észlelési módszerek alkalmazása után zárták ki eddig minden esetben az uszító bűncselekményekre felhívó bűnözők elleni eljárás hivatalbóli megindításának lehetőségét.

Kovács Tamás legfőbb ügyész közölte: az ügyészség csak akkor rendelheti el a nyomozást, ha hivatali hatáskörben jutott tudomására a bűncselekmény. Az ügyész ugyanis ekkor alappal meg tudja állapítani, hogy fennáll-e bűncselekmény gyanúja - tette hozzá a vádhatóság feje.

A legfőbb ügyész válaszát 160 nem, 152 igen és 41 tartózkodással utasította el a parlament. Nemmel szavazott a szocialista frakció legtöbb tagja, valamint az SZDSZ-es képviselők. A legfőbb ügyész válaszát a Fidesz és a KDNP képviselői fogadták el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Alkotmánymódosítási javaslat a gyűlöletbeszéd ellen

A gyűlöletbeszéd elleni, a jelenleginél hatékonyabb fellépés megteremtését teszi lehetővé az alkotmány módosítására vonatkozó előterjesztés - mondta Avarkeszi Dezső, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára az Országgyűlésben a javaslat általános vitájában.

MTI Itthon

Paczolay: az AB a beszéd szabadságát védi

Az Alkotmánybíróság nem a gyűlöletbeszédet védi, hanem a beszéd szabadságát, amennyire lehet, annak tartalmára való tekintet nélkül - mondta a Népszabadságnak adott interjúban Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság (AB) elnöke.

MTI Itthon

Változatok a gyűlöletbeszéd elleni fellépésre

A gyűlöletbeszéd büntetőjogi szankcionálását célzó alkotmánymódosítást javasol a kormány. A Fidesz szerint nem alkotmánymódosításra, hanem a büntetési tételek szigorítására van szükség. Az MSZP szakpolitikusa pedig úgy vélekedett, hogy a hatályos alkotmányba is beleférne a gyűlöletbeszéd szankcionálása.

MTI Itthon

Francia lap: Magyarországon fellángolt a gyűlöletbeszéd

A magyarországi romák helyzete nem rosszabb, mint Szlovákiában vagy Romániában, de a gyűlöletbeszéd fellángolásával kitűnik Magyarország - írta hétfőn a Libération című francia napilap a Roma Polgárjogi Mozgalomnak (RPM) az antirasszista világnapon Miskolcon tartott békés demonstrációja kapcsán.