szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Három javaslatot tett napirend előtti felszólalásában Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője a parlamentben. Arra kérte a kormányt, hogy vizsgálják meg az egykulcsos adót bevezető országok tapasztalatait.

Emellett azt javasolta, hogy a Reformszövetség javaslatából, az SZDSZ által készített és a parlament elé benyújtott gazdasági javaslatot is aktualizálják, hat százalékos gazdasági visszaeséssel számolva. A frakcióvezető azt is kérte, hogy aktualizálják a plafontörvényt. Kóka János úgy fogalmazott, hogy a társadalmi válság mellett kötelesség foglalkozni a világgazdasági válság leküzdésének lehetőségeivel is.

A frakcióvezető úgy fogalmazott, hogy a válságkezelő kormány sietett egy őszinte diagnózis bemutatásával. Eszerint kevesebb mint kétmillió ember fizet adót a versenyszférában, a felnőtt lakosság kevesebb mint fele dolgozik legálisan, másfél millióan minimálbérre vannak bejelentve, miközben közülük körülbelül nyolcszázezren valójában ennél többet keresnek. A bürokrácia kapcsán megjegyezte, hogy az állam több mint kilencezer közfeladatot lát el és körülbelül 15 ezer költségvetési intézmény működik.

Hozzátette, hogy több mint kétezer milliárd forint adó befizetését kerülik el a szürke- és a feketegazdaságban dolgozók.

Kóka közölte, hogy a régió több országában is hasonló volt a helyzet, de ezek az államok végrehajtották a szükséges reformokat és 15 volt szocialista országban bevezették az egykulcsos adót.

Katona Tamás, a pénzügyminisztérium államtitkára válaszában azt mondta, hogy a frakcióvezető olyan intézkedésekre is javaslatot tett, amelyek a válság azonnali kezelésén túl is segítenek az ország problémáinak megoldásában. Kijelentette, hogy a válságkezelés nem irányulhat csak a tűzoltásra.

Az államtitkár a válságkezelő program lényegének nevezte, hogy az az évek óta sürgető kérdésekkel is képes foglalkozni. Kijelentette, hogy az egyensúlyt helyreállító gazdaságpolitikára, a foglalkoztatás bővítésére és a legális munkavállalás szélesítésére van szükség. Közölte, hogy a kormány határozottan fellép az adóelkerülés visszaszorításának érdekében.

Az egykulcsos adó kapcsán elmondta, hogy egy ehhez nagyon hasonló konstrukciót javasolnak, hiszen a jövőre bevezetni tervezett személyi-jövedelemadó az adófizetők kilencven százaléka számára egy kulcsot fog jelenteni. Hozzátette, hogy mindenképpen megvizsgálják az egykulcsos vagy a "kvázi egykulcsos" adót bevezető országok tapasztalatait.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány: az egykulcsos adó a jómódúaknak jönne csak jól

A március 9-ei népszavazással, és annak következményeivel jelentősen csökkent annak a lehetősége, hogy érdemi adócsökkenést lehessen végrehajtani Magyarországon - reagált Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a frakciók képviselőinek felszólalására hétfőn a parlamentben, napirend előtt.

MTI Világ

Egykulcsos adó és kevesebb kedvezmény Csehországban

A cseh parlament alsóháza, a képviselőház kedden megszavazta a hivatalos néven a "közkiadások stabilizációjára irányuló intézkedéseket", amelyek célja megállítani az államháztartási hiány növekedését és megteremteni a feltételeket az euró bevezetéséhez.

Vállalkozás

Egykulcsos adózás a kelet-európai trend

A kelet-európai uniós tagországok közül a jövő évtől már csak három - Lengyelország, Szlovénia és Magyarország - alkalmazza a hagyományos, jövedelemsávhoz kötött, többkulcsos személyi jövedelemadózást (szja).

Gazdaság

Túl sokat vár az MDF az adóamnesztiától és az egykulcsos adótól?

Az MDF adóamnesztiával és a már emlegetett egykulcsos adó ötletével fűszerezett adóreform-javaslatot dobott be. Az adócsomagtól egyebek mellett gazdasági növekedést, kifehéredést, foglalkoztatásnövekedést és államháztartási pluszbevételeket remélnek. Valóban lehet-e ennyi mindent várni az egykulcsos adótól és társaitól? Utánanéztünk, reálisak-e az elvárások.