szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kellően markáns program-e a Bajnai-kormány csomagja ahhoz, hogy kicsit rendbehozza a szocialisták megtépázott népszerűségét? Ígér-e annyi eredményt, hogy bátran hivatkozzanak majd rá a jövő évi választási kampányban? És ha így tesznek, mennyire zavarja majd őket ebben az a tény, hogy ez nem az MSZP programja? Krekó Péter politikai elemzőt kérdeztük.

Bajnai Gordon vasárnap ismertetett programja csak egy-két kisebb meglepetést okozott a híreket hetek óta éberen figyelő közönségnek. Jelképesen bár, de magán hordozza ugyanis azokat a baloldali szempontokat, amelyekre oly szívesen hivatkoznak a szocialisták, és amelyeket amúgy törzsközönségük is értelemszerűen számon kérhet rajtuk. Ilyen például a távhő és az alapélelmiszerek áfájának 18 százalékra mérséklése (ellentétben más termékek 25 százalékosra emelt forgalmi adójával), a szolidaritási adó fenntartása vagy az ingatlanadó bevezetésének ígérete.

„Ezeknek az elemeknek a beemelésével azt üzenik a szocialisták, a népszerűtlen intézkedések dacára a szociális érzékenység nem veszett ki belőlük. Nagy népszerűséget nem várhatnak tőlük, hiszen a megszorító csomag ezek mellett is erősen érinti az MSZP törzsbázisát jelentő választókat, ráadásul az is kérdés, hogy a kormány és az MSZP képes lesz-e tudatosítani a választókban, hogy a magasabb jövedelműeket, illetve a politikusokat kiemelten érintik az intézkedések” - értékeli a program baloldali elemeinek várható hatását lapunk kérdésére Krekó Péter, a Political Capital vezető elemzője. Tegyük hozzá, nehéz is elképzelni, hogy a kevesebb távhőáfáért lobbizó Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes pontosan milyen fórumon próbálná besöpörni a szimbolikus csökkentésért kiérdemelt voksokat.

© Stiller Ákos


A szocialisták dilemmáját már korábban is vázoltuk. Hosszú évek osztogatása után most először kényszerülnek arra, hogy a nem hagyományos szavazótáboruknak számító, magánszférában boldoguló aktív kereső népességet hozzák – másoknál arasznyival – kedvezőbb helyzetbe. A választásokig hátralévő egy év  aligha elegendő azonban arra, hogy ezeket a csoportokat a maguk oldalára állítsák – fejtegeti Krekó. Pláne, hogy annyira jó nekik sem lesz, éppen csak 1,9 millió forintra növekszik a személyi jövedelemadó alapja abban a sávban, ahol legalacsonyabb az adókulcs. A jövő évre tervezett 4-5 millió forintos határba azonban már a keresők 90 százaléka beleesik, ami komoly elmozdulás az egykulcsos adó felé - mondja az elemző. Ha tehát a Bajnai-kormány kihúzza jövő tavaszig, lesz, amibe kapaszkodhat, ha megkérdezik tőle, mivel foglalkoztak a szocialisták kormányai az utóbbi nyolc évben. „A csomagnak közép- és hosszú távon lehet annyi politikai haszna, hogy az a gazdaság rendbetételének üzenetét hordozza. Ha most lennének a választások, a szocialisták tulajdonképpen semmivel sem büszkélkedhetnének” - magyarázza.

A szocialisták reformterveinek alátámasztására évek óta hivatkozási alap a Bokros-csomag egykori bevezetése; csak nekik volt mindeddig bátorságuk ahhoz, hogy komolyan hozzányúljanak a költségvetéshez – emlegette Gyurcsány Ferenc többször is. És valóban, utólag úgy fest, hogy annak idején az MSZP (néhány csöndes lemondást leszámítva) egységesen felsorakozott a Bokros-csomag mellett. Ráadásul – tehetjük hozzá – a kormánypárti képviselők is könnyebben belementek a népszerűtlen intézkedésekbe. Akkor három évük volt még a választásig, beérett a Bokros-csomag gyümölcse.

© Müller Judit


Krekó Péter azonban úgy látja, ezt csak a csalóka emlékezet mondatja velünk. „Horn Gyula azzal, hogy külső szakértőt emelt be a kormányba, és a nevével fémjelzett csomagra hagyta a piszkos munkát, kifejezetten élt az eltávolítás lehetőségével, ez azonban soha nem lehet teljesen sikeres” - mondja az elemző. Ez megismétlődhet, mert miközben az MSZP úgy tesz, mintha egy évre félrenézne, és az új kormányfő igyekszik is a politikától való távolságtartását kommunikálni, kormánya nem tud annyira független lenni, hogy az általa végzett "életmentő műtét"  keserveit a Fidesz ne tolhatná rá egyenesen az MSZP-re. Az pedig talány, miként fognak a szocialisták a jelenlegi program esetleges eredményeivel büszkélkedni jövőre, ha ma is csak fél szívvel, némileg elhatárolódva támogatják.

A Fidesz-stratégia sikere azért is valószínűbb, mert az ellenzéki erőnek egész egyszerűen nagyobb hatása van a közgondolkodásra, sikeresebben képes saját értelmezését a nyilvánosság elé vinni, mint a kormánypártnak, és ez bizonnyal az utóbbit övező hitelességi deficitnek tulajdonítható – magyarázza Krekó. „A szocialisták olyan üdvös intézkedés okait és hozományait sem voltak képesek világosan elmagyarázni, mint annak idején a patikaliberalizáció; az emberek a Fidesz kategorikus tiltakozásával értettek inkább egyet” - emlékeztet az elemző, hozzátéve, hogy nem tudtak különbséget tenni a megszorítás és a reformok között. Az államháztartási hiány kívánatos leszorítását emlegették indokként, ami amúgy az emberek 90 százalékának semmit nem mond. A vert helyzetet persze az idézte elő, hogy az őszödi beszéddel felrázni próbált MSZP-tagság maga sem értette, és nem is szerette a pártja által képviselt intézkedéseket. Ami – lássuk be – a mostani intézkedésekkel szintúgy könnyen megtörténhet.

A Bajnai-csomag intézkedéseinek jelentős része elkerülhetetlen, ugyanakkor rövid távon visszafoghatja a növekedést. Bár a Fidesz gazdasági szakpolitikusa, Matolcsy György továbbra is azt mondja, hogy a költségvetési hiány elszállása esetén is előbb a növekedést kell serkenteni, az éppen általa is szerkesztett Jövőkép című gazdaságpolitikai kiadvány és a jelenlegi kormányprogram között jelentős tartalmi eltérést nem találunk – mondja Krekó. „Olyan erős gazdasági kényszerek vannak, hogy a Fidesz sem tudna nagyon mást csinálni” - teszi hozzá.

Az ellenzéki pártnak tehát nem is kell tennie mást, mint az új miniszterek oldaláról támadni a kormányt. Oszkó Péter pénzügyminisztert például mint offshore-szakértőt támadják, talán erre válaszul került a kormányprogramba az offshore-jövedelmek megadóztatása. Hogy mennyire szakértő a szakértői kormány, az klasszikus definíciós politikai vita, véli az elemző. Annyira szakértői, amennyire képes magáról elhitetni ezt Bajnai Gordon kormánya. Az új kormány első intézkedései mint ezt célozták (például amikor szerződésben vállalták, hogy csak egy évre terveznek) a Fidesz legfőbb célja, hogy az új kormány "szakértelmét" elvitassa - ebben kapóra jön neki az erős pártpolitikusok jelenléte a kormányban. A Fidesz esélyeit javítja, hogy az elmúlt három évben egyértelműen hatékonyabb volt ezekben a definíciós küzdelmekben, ráadásul a "szakértői" pozíció egy offenzív, ellenséges politikai környezetben nehezen tartható fent.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!