szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újra felállították a rákoskeresztúri Új köztemető 298-as és 301-es parcellájában a hősök és mártírok neveit felsoroló emléktáblákat, amelyekről "az oda nem illő neveket" eltávolították - közölte a Nemzeti Emlékhely- és Kegyeleti Bizottság és a Szabadságharcosokért Közalapítvány elnöke, Boross Péter.

Mint a volt miniszterelnök közleményében írta, "az elmúlt évben az oda nem illő nevek miatt levett listák helyére kerülő új névsorokat történészek, szakértők és a társadalmi szervezetek képviselői közösen állították össze".

Boross Péter korábban már jelezte, hogy egy történészbizottság vizsgálata és állásfoglalása nyomán hamarosan új emléktáblákat állítanak fel a Rákoskeresztúri új köztemető 298-as és 301-es parcellájánál, amelyeken nem tüntetik fel a parcellákban nyugvó köztörvényes bűnözők vagy háborús bűnösök nevét.

A volt miniszterelnök - a Szabadságharcosokért Közalapítvány elnökeként - a Népszabadságban 2007 végén megjelent cikkek nyomán kért állásfoglalásra egy történészbizottságot, amely 2008 elején kezdte meg munkáját. A legfőbb cél az emléktáblákra felírt emberek nevének azonosítása volt. A vizsgálat során Zinner Tibor és Szakály Sándor a 298-as parcellával, míg M. Kiss Sándor, Rainer M. János és Horváth Miklós a 301-es parcellával foglalkozott.

A vizsgálat eredményeképpen a történészek megállapították, hogy a 298-as parcellájának emléktáblájára legalább 51 háborús bűnös nevét írták fel, a 301-es parcellánál pedig a 315 névből mindössze 190 volt 1956-os elítélté. A bizottság 2008 májusában azt javasolta, hogy távolítsák el az emléktáblákat a 298-as és a 301-es parcellájából, s olyan emlékműveket állítsanak fel, amelyeken már nem szerepelnek nevek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

1956: Emléktáblákat avatnak a pesti áldozatok emlékére

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából 1621, a pesti harcokban elhunyt áldozat neve szerepel majd azokon az emléktáblákon, amelyeket a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság és a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége (POFOSZ) kezdeményezésére helyeznek el tizenhárom budapesti sírkertben.

MTI Világ

Ismét meggyalázták Petőfi rimaszombati emléktábláját

Három hét múltán ismét meggyalázták Petőfi Sándor emléktábláját Rimaszombatban: ismeretlen elkövetők másodszor is ocsmány feliratokkal rondították el a költő egykori szálláshelyét jelölő épület falán álló dombormű márványtábláját.

MTI Itthon

Teleki-emléktáblát avattak Párizsban

Újabb magyar emlékhellyel gazdagodott a francia főváros: születésének kétszázadik évfordulóján Teleki Blanka grófnő és testvére, Emma egykori párizsi lakhelyén, a rue Vaugirard 37-es számú házán helyezett el emléktáblát a Párizsi Magyar Intézet.

MTI Kult

Emléktáblát állítottak Csáth Gézának

Emléktáblát állítottak Csáth Gézának halála 86. évfordulója alkalmából Budapesten. Az író, zenekritikus, orvos első magyarországi emléktábláját egykori munkahelyén, az akkori elme és idegkórtani kórház, ma a SOTE Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának belső kertjében helyezték el.

MTI Itthon

Ságvári Endre emléktábláját összetörték

Megrongálták Ságvári Endre budai emléktábláját - közölte a BRFK sajtóügyeletese hétfőn. A sajtóügyeletes elmondta, hogy a Budakeszi úton lévő 30x60 centiméteres, műmárvány emléktáblát ismeretlenek lefeszítették a helyéről, és darabjaira törték.

MTI Itthon

Összetörték a kaposvári holokauszt-emléktáblát

Összetörve találták azt a gránittáblát, amelyet a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség és a Wesley János Lelkészképző Főiskola helyezett el a holokauszt áldozatainak emlékére tavaly a kaposvári vasútállomáson.

MTI Itthon

Emléktábla Tom Lantos tiszteletére

Tom Lantos egyszerre volt bátor magyar hazafi és hű polgára az Amerikai Egyesült Államoknak – mondta Gyurcsány Ferenc a februárban elhunyt demokrata párti amerikai politikus tiszteletére állított emléktábla avatásán.