szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy hazánkban működő távol-keleti bűnözői csoport felszámolásáról adott hírt a vám és pénzügyőrség csütörtökön. A csoport három év alatt 4,8 milliárd forint kárt okozott a költségvetésnek.

Még az olcsó kínai termékek árait is megdobhatja az a pénzügyőri fogás, amely a kiiktatott egy, a kínai piacok egyharmadát ellátó hálózatot. Az ügyről - amely az idei öt legkomolyabb fogásának számít - csütörtökön számolt be sajtótájékoztatón a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP). Fröhlich Zsolt ezredes, a testület Központi Bűnüldözési Parancsnokságának (KBP) vezető-helyettese azt mondta, saját felderítésük alapján sikerült a fiktív cégekkel adófizetés nélkül tevékenykedő társaságot elkapni.

A csoport 2006 óta vámkezeltetett Távol-Keletről származó árukat az Európai Unió más tagállamaiban, majd az import áfa megfizetése nélkül hozták azokat forgalomba Magyarországon. Mindezt hamis okmányokkal és bizonylatok nélkül bonyolították le három év alatt 4,8 milliárd forintos adóhiányt okozva az államnak. Fröhlich Zsolt ehhez a hvg.hu-nak azt tette még hozzá, hogy a társaság tagjaira régebben felfigyeltek, de végig kellett követni a szállítmányok útját, s be kellett szerezni a különböző bizonyítékokat ahhoz, hogy a fel tudják számolni a csoportot.




A csoport a nyomozás adatai szerint tíz emberből – nyolc kínai, egy vietnámi és egy magyar állampolgárból – állt, hatan már előzetes letartóztatásban vannak, négy személy ellen pedig körözést adtak ki. A házkutatások során hetven millió forint értékű valutát foglaltak le. Ahhoz képest, hogy a számlákon milliárdos átutalások történtek, a gyanúsítottak nem éltek fényűző körülmények között - jegyezte meg a KBP parancsnok-helyettese.

Az intézkedés során egyébként a nyomozókra támad egy férfi az egyik helyszínen, róla kiderült, hogy tartózkodási engedéllyel sem rendelkezik. Vele szemben a Budapesti Nyomozó Ügyészségen hivatalos személy elleni erőszak megalapozott gyanúja miatt eljárás indult, de valószínűleg kiutasítják majd az országból.

Egyéb számok

Nagy János, a VPOP parancsnoka a sajtótájékoztatón arról számolt be, hogy a testület 2009 első félévben nettó 578,252 milliárd forint költségvetési bevételt szedett be, 7 százalékkal kevesebbet a tavaly első félévinél. Hozzátette: a bevételi mutatók tükrözik a recesszióból eredő gazdasági nehézségeket. Az altábornagy ifejezetten sikeresnek értékelte a környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos ellenőrzéseket, a gazdasági bűncselekmény- valamint kábítószer-felderítések eredményeit.

Megjegyezte: a csütörtöki nappal a VPOP-nál is életbe lépett a létszámstop, azaz a távozók és nyugdíjba vonulók helyére senkit sem vehetnek fel. Nagy János közölte azt is, hogy a pénzügyminiszter engedélyezte a bérkiegészítés kifizetését, ami azonban a vezető beosztású munkatársakra – a végrehajtó szint legalacsonyabb fizetési kategóriájában lévőket kivéve – nem vonatkozik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Ötmilliárdos áfacsalás az OTP Trade ügyfeleinél?

Ötmilliárd forintos áfacsalás és pénzmosás gyanúja kapcsán nyomoznak az OTP leányvállalatával, az OTP Trade-del szerződésben lévő kereskedő cégek tevékenysége miatt – tudta meg a hvg.hu. A pénzügyőrök gyanítják, hogy a kereskedő cégek nem mindegyike fizette be az áfát a forgalmazott elektronikai termékek után. Az érintettek viszont állítják, hogy szabályosan jártak el.

Csikász Brigitta Itthon

A legnagyobb illegális ügylet az áfacsalás

Az elmúlt héten nyilvánosságra került, az OTP Trade-hez kapcsolódó gigantikus áfacsaláshoz hasonló ügyek hátterében a vám- és az adóigazgatási folyamatokban éveken át zavartalanul tevékenykedő hálózatok állnak. Az áfacsalás manapság legalább akkora biznisz, mint a korábbi illegális olajpancsolás.

MTI Itthon

Félmilliárdos áfacsalást leplezett le az adóhatóság

Csaknem félmilliárd forintnyi ÁFA-t igényelt vissza jogosulatlanul egy toll értékesítésével foglalkozó dél-alföldi cég az adóhatóság megállapítása szerint, s az APEH vizsgálatának eredményét ítéletében már a Legfelsőbb Bíróság is helybenhagyta - tájékoztatta Varga Zsuzsanna, az APEH regionális igazgatóságának sajtóreferense pénteken az MTI-t.

MTI Itthon

Félmilliárdos áfacsalás Fejér megyében

Több mint 550 millió forinttal károsította meg a gyanú szerint az állami költségvetést az áfabefizetési kötelezettség elmulasztásával négy székesfehérvári, használtautó-kereskedelemmel foglalkozó gazdasági társaság - jelentették be a vám- és pénzügyőrség munkatársai kedden sajtótájékoztatón Székesfehérváron.

HVG Itthon

Gigantikus áfacsalás gyanújával nyomoznak

„A rendelkezésre álló adatok és bizonyítékok alapján megállapítást nyert, hogy az OTP Trade Kft. a 2006. és 2007. évi áfabevallásaiban valótlan gazdasági eseményekről kiállított számlák áfatartalmának levonásba helyezésével igényelte vissza az általános forgalmi adót, illetőleg a fiktív számlák felhasználásával adófizetési kötelezettségét jogellenesen csökkentette” – áll a Vám- és Pénzügyőrség központi bűnüldözési parancsnokságának 2008. szeptember 10-én kelt jegyzőkönyvében.

MTI Itthon

Milliárdos cukorbiznisz: áfacsalás és pénzmosás

A Vám- és Pénzügyőrség (VP) egy nagyszabású akcióban felszámolt egy jellemzően cukor illegális forgalmazására szakosodott bűnözői csoportot, amely legalább 335 millió forint áfával rövidítette meg az állami költségvetést, és gyanú merült fel közel 768 millió forint pénzmosásra is, amelynek elkövetői magyar állampolgárok - jelentette be a VP.