szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint egy tucatnyi törvényt módosítana a kormány a ma zárószavazásra kerülő egészségügyi salátatörvény-javaslattal. A módosítások érintenék a kórház privatizációt, a patikaalapításokat ás a gyógyszerkasszát is. A jogszabály januártól lépne érvénybe, de a gyógyszerkasszát érintő javaslat nagyon nem tetszik a gyógyszercégeknek.

A gyógyszerkassza stabilitását célzó törvénymódosítási javaslat lényege, hogy a kormány bevezetné az úgynevezett referenciaárazást. Ez annyit jelent, hogy az egészségbiztosító évente felülvizsgálná a legtöbbe kerülő, nagy forgalmú generikus gyógyszerek árait az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térséghez tartozó államokban használatos árral, s azok az orvosságok, amelyek a magyar piacon 30 százalékkal drágábbak, elveszítenék a tb-támogatásukat.

A Népszabadság szerint ugyanakkor ennek a javaslatnak a tartalma még a végszavazás előtti órákban is kétséges, a nagy hazai gyógyszercégek erősen tiltakoznak ellene. A cégek azzal érvelnek, hogy a változás nemcsak a belföldi piacon jelentene újabb hátrányt, de árcsökkentési kényszerrel járna az exportpiacokon is. A napilap úgy tudja: van egy új változata is a javaslatnak, aminek a lényege, hogy nem a három, hanem az öt legolcsóbb nemzetközi árat hasonlítanák össze, és csak 40 százalékos árkülönbség esetén esnének ki a termékek a hazai támogatási rendszerből.

A javaslatnak mindenesetre az MDF is nekiment. Az ellenzéki párt arra kéri a többi pártot is, hogy „ne szavazzanak a gyógyszerforgalmazás módosítása mellett, ne támogassák szavazatukkal a tisztességes, szabad verseny megszűnését és a gyógyszerárak 10 százalékos drágulását”. Az MDF szerint amennyiben a törvényt mégis megszavazzák, úgy beigazolódik a párt korábbi felvetése: „a botrányos rádiópaktumot létrehozó ORTT-szavazás, valamint a pécsi vízmű-botrány után újra összeállhat a versenyellenes nagykoalíció”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!