Az emlékhely a háborúkban Románia területén meghalt magyar katonák tiszteletére készült. A miniszter beszédében felidézte: korábbi időszakokban hadseregeink egymásnak feszültek, katonáink nem szövetségesként, hanem az ellenségeskedés értelmében kaptak parancsokat. Ők teljesítették a katonai esküt, követték a hadparancs által irányított román és magyar zászlót. "Katonáink szenvedték meg igazán a háborúk borzalmait" - állapította meg a szónok.
Ezek a katonák - románok és magyarok - teljesítették kötelességüket életükben, és teljesítik egy másik - parancs nélküli - kötelességüket haláluk óta is - mondta a miniszter, úgy fogalmazva, hogy elhunyt katonáink mára az államaink közötti béke zálogai lettek. Szekeres Imre hangsúlyozta: "Mára megtanultuk becsülni halott katonáinkat. Ez a korszak már megértette velünk, hogy a másik katona is parancsot, sőt esküt teljesített - amiért hősként kell őt tisztelnünk. Más állam, más ország, más nép hősei - de az a föld, ahol testük porlad, védett és tisztelt hely: katonasír, amely védelmet élvez".
Ami ránk maradt tőlük: végső nyughelyük sírhalma. Sokszor még annyi sem. Ezért emelték az ismeretlen katona emlékműveit Magyarországon, de más országok területén is a háborúk után - jegyezte meg a tárcavezető. Utalt arra, hogy a magyar és a román nép között bonyolult és ellentmondásos a történelmi kapcsolat, de ma már nem a különbözőség, hanem az azonosság lett a kapcsolatok alapja. Mára mindkét országban a katonaság intézménye átalakult, a NATO tagjaiként látják el feladatukat, e hadseregek a tapasztalatok átadásával, tanácsokkal segítik egymást, közös zászlóaljat működtetnek.
Szekeres emlékeztetett arra, hogy a Magyar Hősi Parcella emlékművének alapkövét 2002 októberében helyezték el. Azóta hosszú idő telt el, nemcsak a művészi emlékmű készült el, hanem 2008 márciusában létrejött a román-magyar hadisírok jogi helyzetéről szóló nagy jelentőségű megállapodás is.
Szekeres Imre emlékeztetett arra, hogy a két világháború hatalmas emberáldozatot követelt Magyarországtól, ezért különösen jelentős számunkra, hogy most már államközi egyezmények is hozzájárulnak halottaink végtisztességéhez, sírjaik védelméhez, ápolásához. A történelem során ugyanakkor harcoltak magyar zászlók alatt román nemzetiségű, és román zászló alatt magyar anyanyelvű katonák is - mondta a miniszter, utalva arra, hogy a román katonáknak is áll már Budapesten hasonló mementója.
A rendezvényen részt vett Viorel Oancea, a Román Köztársaság védelempolitikai államtitkára és Tömböl László vezérezredes, a honvédelmi minisztérium honvéd vezérkari főnöke.
Felavatták a Magyar Hősi Parcellát Bukarestben
Történelmi sérelmeik ellenére Románia és Magyarország ma már szövetséges állam, a két nemzet, amelynek közös múltja van, minden területen az együttműködést keresi - mondta Szekeres Imre honvédelmi miniszter vasárnap a bukaresti Calvineum református temetőben létesített Magyar Hősi Parcella és az ott felállított emlékmű felavatásán.

Trump 50 napot adott Putyinnak a tűzszünetre, különben jönnek a 100 százalékos másodlagos vámok
Megtaláltuk Lázár János közel 200 milliós, eddig homályos extrabevételének forrását
Lázár szerint korrupt és hazug az Index
Publicus: Szoros a verseny a Fidesz, a DK és a Tisza között az első egyéni választókerületi kutatásban
Indiana Jones forog a sírjában, és ezt épp Guy Ritchie érte el
Bejelentették: határozott időre fog szólni a kormány 3 százalékos lakáshitele
Az még nem dőlt el, meddig lesz elérhető.
Németek és papírnémetek harca: a betiltás küszöbén Orbán Viktor szövetségese
Meghalt Schmuck Andor
A Tisztelet Társasága alapítója hosszú betegség után halt meg, 54 éves volt.
75 napos csúszás is jöhet egy adásvételben – megjelent az önazonossági törvény részletszabályozása
Maja T. úgy döntött, hogy abbahagyja az éhségsztrájkot
14 kilót fogyott a német aktivista.
Már nem pusztán elméleti kérdés, hogy eleshet-e Ukrajna
Ukrajna-szakértő: Egy kamu Facebook-profiltól indultak a hírek Sebestyén József halálának körülményeiről
Fedinec Csilla szerint enyhíthető lett volna a feszültség a kárpátaljai magyar férfi halála ügyében, ha értelmes párbeszéd indul Ukrajnával.