szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem hallgatta még ki tanúként a rendőrség Podolák György szocialista országgyűlési képviselőt, aki a csepeli kettős emberölés napján a történtek előtt másfél órával tárgyalt a gyilkossági ügy egyik gyanúsítottjával, Deme Gáborral és az egyik áldozattal, Takács József iskolaigazgatóval is. A rendőrségen azt közölték, hogy csak az ügyészség utasítására idéznék be Podolákot, a vádhatóság szerint viszont a nyomozók önállóan is léphetnek.

Új fejlemény az egy éve történt csepeli kettős gyilkossággal kapcsolatban, hogy a mindeddig hallgatásba burkolózó szocialista honatya, Podolák György nemrég megszólalt egy tévéadásban. Mint ismert, 2009. január 7-én este a Csepel-sziget Általános és Szakképző Iskolában lelőtték az intézményt vezető Takács Istvánt és Papp László tanárt. Nem sokkal később a rendőrség a bűncselekmény elkövetésével Kun Tamás biztonsági őrt és Deme Gábor gazdasági igazgatót gyanúsította meg, az utóbbit mint bűnsegédet. A történteket felvette az oktatási intézmény biztonsági kamerája, amelynek rögzítésre szolgáló szerverét azonban Deme vitte el a helyszínről, és darabjait állítólag kukákba dobta. A rendőröknek azonban nagy ütőkártya a kezükben az a felvétel, amelyet az egyik áldozat készített egy zsebbe rejtett diktafonnal.

A gyilkossággal végződött vita oka az lehetett, hogy Deme Gábor az iskola pénzét nem megfelelően kezelte. A Csepel.info helyi internetes hírújság értesülései szerint az előzetes letartóztatás meghosszabbításáról szóló legutóbbi, 2009. december 30-i döntés indokai között szerepelt a feketekasszából való foglalkoztatás, amit fiktív számlákkal fedeztek. Emellett Takács József állítólag több olyan készpénzes kifizetést talált – összesen több millió forint értékben –, amelyek kiadási bizonylata hiányzott. Úgy tudjuk, Demét ezek miatt el is számoltatták, és 2008 novemberében fegyelmit is adtak neki, de nem adott tájékoztatást a neki feltett kérdésekre, kifogásokra. Emiatt 2009 január elején el is bocsátották a férfit az iskolából.

Ebben az ügyben sikkasztás és csalás gyanúja miatt nyomoz a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) egyik gazdaságvédelmi osztálya. Ennek vezetője, Szelei Pál a hvg.hu-val azt közölte, hogy az emberölés kapcsán megindult eljárás során, a tanúk által elmondottak alapján merült fel a gazdasági jellegű bűncselekmények gyanúja. „A sikkasztás és csalás, valamint magán- és közokirat-hamisítás kapcsán folyó nyomozásban tavaly decemberben lett gyanúsított D. Gábor és K. Ildikó" - mondta Szelei Pál. (K. Ildikó Deme élettársa volt - a szerk.) Az osztályvezető azt azonban nem kívánta közölni, hogy Deme és társa az iskola vagy az azt működtető alapítvány pénzével követte-e el a bűncselekményeket. Azt viszont elárulta, hogy a sikkasztás és a csalás által okozott kár mindkét esetben másfél és négymillió forint között lehet, amiért a gyanúsítottak, ha a bíróság bűnösnek találja őket, öt év szabadságvesztést is kaphatnak.

A kettős emberölés nyomozásának illetékese, Szigeti József, a BRFK életvédelmi osztályának vezetője elmondta, az eljárásról nem nyilatkozhat már csak azért sem, mert az az ügyészség fokozott felügyelete alatt áll. Így Podolák György MSZP-s politikusnak, aki arról számolt be az ATV-ben, hogy a gyilkosság előtt találkozott Demével és Takács Józseffel is, a tanúkénti meghallgatása akkor történhet meg, ha azt az ügyészség előírja számukra. Skoda Gabriella, a Fővárosi Főügyészség szóvivője szerint ugyanakkor a felügyelet nem jelenti azt, hogy a rendőrség nem nyomozhat önállóan. Kérdésünkre azonban, hogy ha a rendőrök nem kezdeményezik Podolák György meghallgatását, az ügyészség megteszi-e, nem tudott válaszolni.

Podolák György egyébként azt állította, hogy Deme Gábor csak a családi problémáiról beszélt neki a gyilkosság előtti órákban. Korábban megjelent nyilatkozataiban megjegyezte azt is, hogy nem tudott az iskolában zajló ügyről, nem látta az elhunyt igazgató feljegyzéseit a sikkasztásról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!